Wpis z mikrobloga

Zlewałem piwo na cichą, zrobiłem pomiar i wyszło 2blg i prawie 9% alkoholu, to możliwe? Jest strasznie wodniste i bardzo jasne, chociaż przy pierwszym łyku czułem nieco alkohol. Miał to być niby-lager z brewkitu ale drożdże górnej więc wiadomo jak z tym jest. Czy jakby miały pojawić się nuty gotowanych warzyw, jabolowe itd. to byłby na tym etapie już wyczuwalne?

#browar #piwowarstwo #pytanianowicjuszy
  • 16
@RobaxX: @kln88: @Hankete: Właśnie w tym problem że nie znam ekstraktu, bo niestety ale przy przelewaniu z garnka do fermentora zupełnie o tym zapomniałem, a nie chciałem już później nic kombinować żeby uniknąć zakażenia.
Z tego co obczytałem teraz w internecie to nie da się zmierzyć dokładnie alkoholu bez znajomości początkowego ekstraktu, mam zatem do was pytanie - co oznacza ten wskaźnik na moim balingometrze: mam wskaźnik blg podzielony
@hefpiot nie patrz na alkohol narysowany na balingometrze. Jeżeli to był lager z brewkitu to pewnie miał ekstrakt 10-12°blg, co za tym idzie alkoholu będziesz miał 4-5%. Tylko jeśli to był brewkit to skąd wziąłeś górniaki? Do brewkitów nie dodają drożdży w zestawie? Osobiście nigdy nie korzystałem, stąd te pytanie.
@kln88: Do tego brewkitu dodają górniaki tak po prostu, to był taki cały zestaw z Browamatora, ten brewkit kosztuje jakieś grosze (jak na brewkit) 30-40zł, przy takim droższym raczej dają już drożdże lagerowe i trzeba je wtedy fermentować w niskich temperaturach, a u mnie na opakowaniu były 20-23 stopnie zalecane, coś takiego. Nie zdziwiło mnie że w smaku jest wodniste bo to jednak bardzo tani i słaby brewkit, ale barwa już
@hefpiot jeśli dałeś tyle wody ile w recepturze to po prostu taki miał być :)
Jeśli pogotowałeś ten brewkit odpowiednio to warzyw być nie powinno; jeśli temperatura fermentacji nie była za wysoka to rozpuszczalnika być nie powinno; jeśli w ostatnich dniach fermentacji zapewniłeś wyższą temperaturę to masełka być nie powinno. Ogólnie po takim brewkicie nie spodziewałbym się niczego rewelacyjnego ;)
@kln88: Spróbowałem sobie jeszcze trochę z tej próbki którą mierzyłem i w zasadzie jakby tam poszukać to jakiś smak ma, niezbyt intensywny ale coś jest. Goryczka natomiast zerowa.
Z tymi warzywami pytam bo, nawet pytałem na wykopie tydzień temu, wydawało mi się że wrzuciłem drożdże do zbyt ciepłej brzeczki, nie udało mi się jej schłodzić tak że termometr na fermentorze pokazywał jakąkolwiek wartość (do 28 stopni) i dlatego tak zapytałem czy
@hefpiot Z chmieleniem żadnego błędu nie popełniłeś. Rozumiem że przy gotowaniu chmiel też dodałeś? Lager to nie jest mocno goryczkowe piwo.
Generalnie nie powinieneś wrzucać drożdży do temperatury >28°C, ale jeśli fermentacja ruszyła od razu to znaczy że ich nie ubiłeś.
@kln88 Dzięki za odpowiedzi, no nic to trzeba poczekać ten tydzień i rozlać, nic innego nie pozostało. Chociaż nie wiem czy dam znajomym spróbować, chyba lepiej poczekać na lepsze wyroby ;)
@hefpiot: nienagazowane piwo zawsze będzie sprawiać wrażenie trochę wodnistego, niezależnie od innych przyczyn to się poprawi w momencie jak je nagazujesz. Druga rzecz to niepotrzebnie zlewasz na cichą, szczególnie jeżeli fermentuje poniżej miesiąca to nie ma to żadnego sensu (poza ew. zebraniem gęstwy). Lepiej dać piwu spokój i pozwolić drożdżom na posprzątanie po sobie niemile widzianych produktów fermentacji. Jeżeli fermentowałeś piwo w 28 a nawet 23 stopniach to alkohol będzie niestety