Wpis z mikrobloga

Październik 2017, Wrocław, centrum handlowe Wroclavia na trzy tygodnie przed otwarciem. Gargantuiczny polip, wysysający z ulic życie w promieniu kilku kilometrów, wyrósł naprzeciwko Dworca PKP i zaledwie 1300 metrów od wrocławskiego rynku. Aby umożliwić jego budowę radni zmienili w 2013 roku zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pretekstem do budowy kolejnego handlowego giganta była przebudowa dworca autobusowego. Ten oczywiście w końcu też powstaje, stanowi 10% powierzchni centrum, ma w sumie 15 stanowisk (mniej niż miał i stary dworzec i ten tymczasowy) i podobno będzie w stanie obsługiwać 1000 autokarów na dobę. Nie będzie dla nich oczywiście żadnych miejsc postojowych, jest za to parking na 2200 samochodów. Podczas pierwszego weekendu po otwarciu wyjechanie z parkingu galerii będzie zajmowało kierowcom osobówek godzinę, na pomoc zostanie wezwana policja. Rzecznik prasowy Wroclavii zachęca, aby na przyszłość klienci przyjeżdżali na zakupy rowerami.
! Zdjęcie Corvus monedula / fotopolska.eu / facebook.com/krotkahistoriajednegozdjecia

Europa - galerie na przedmieściach, centra miast z zachowaną tradycyjną, odnowioną zabudową i stylowymi punktami handlowymi oraz licznymi terenami zielonymi.
Postkomunistyczna, cebulacko-konsumpcjonistyczna Polska - #!$%@? #!$%@? 10 GALERII W CENTRUM MIASTA JEDNA NA DRUGIEJ ZAORAJMY WSZYSTKO PRZEKUPMY URZĘDASÓW I NOWOCZESNYCH EUROPEJSKICH PREZYDENTOW DOJEBMY WSZĘDZIE GDZIE SIĘ DA BETONOWE ŚWIĄTYNIE JEDNĄ NA DRUGIEJ TWORZĄC Z CENTR MIAST SURREALISTYCZNY BETONOWY LAS SPOJNY ARCHITEKTONICZNIE JAK STOLICA POSTRADZIECKICH PAŃSTEWEK

#historiajednejfotografii #wroclaw #bekazwroclawia #polska #urbanistyka #makabryla #polskiemiasta #boldupy #gorzkiezale
KazachzAlmaty - Październik 2017, Wrocław, centrum handlowe Wroclavia na trzy tygodni...

źródło: comment_wJK2xUiBgAqQrXLFR7xLlrcbUJF5xUX1.jpg

Pobierz
  • 131
  • Odpowiedz
@Kazach_z_Almaty: Również nie podoba mi się ten wielki moloch w centrum miasta. Zamiast zbudować tam piękny dworzec autobusowy + ewentualnie jakąś małą galerię stanowiącą mniejszość pod względem powierzchni(!) lub najlepiej gdyby to po prostu było tak jak na dworcu PKP (dworzec + okoliczne sklepy/restauracje) , byłoby super. A tak... ogromny betonowy kolos, nie pasujący w ogóle do otoczenia, zero jakiś architektonicznych nawiązań do Wrocławia, za 5-10 lat ta galeria będzie
  • Odpowiedz
Europa - galerie na przedmieściach, centra miast z zachowaną tradycyjną, odnowioną zabudową i stylowymi punktami handlowymi oraz licznymi terenami zielonymi.


@Kazach_z_Almaty: no niekoniecznie - Liverpool - w centrum galerie i mega dużo sklepów, Manchester, Berlin to samo. Dodatkowo są w to wkomponowane dworce autobusowe
  • Odpowiedz
parki to koncept XIX wieczny. Współcześnie na to miejsce proponuje się wysoki standard ulic i przestrzeni półprywatnych


@Szumny: gdzieś to wyczytał, w broszurze pana Szyszki? a potem płacz, że smog, że hałas, że choroby cywilizacyjne, że lokalne podtopienia.

Skupiska zieleni to podstawa każdego zrównoważonego miasta. Podrzuć jakieś publikacje, które wypowiadają się negatywnie o parkach.
  • Odpowiedz
@shinX: kto #!$%@? powiedział, ze w Berlinie jest inaczej? Berlin to akurat przykład z dupy, bo to miasto ewenement na skale zachodniej Europy - jako miasto połowicznie postkomunistyczne panuje tam miks architektoniczny. Nie każde miasto zachodu jest wzorcem, tak wiesz, tylko mowie xD a jeżeli bierzesz moje celowe powierzchowne porównanie dosłownie i teraz bedziesz wyszukiwać miasta z nadmiarem galerii to juz nic nie poradzę
  • Odpowiedz
@qwarqq: no nie wiem, widziałeś co tam było wcześniej?
protip: dziura w ziemi
Szczerze powiedziawszy jako słoik który tu mieszka od ładnych 5 lat wolę betonowego kloca niż ziejącą niczym dziure w ziemi.


O, i ciekawostka: Przystanek zaraz obok tej dziury w ziemi nazywał się ŚRODMIEŚCIE - moja mina jak wysiadłem na śródmieściu w tej okolicy - bezcenna
  • Odpowiedz
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego


@Kazach_z_Almaty: ja wiem, że plan jest planem i zachowuje porządek, ale PZP nie jest źródłem prawa i zmienia się go na bieżąco. tutaj zmiana była poważna, to fakt, ale nie było to zaskoczeniem.
dodatkowo, jak ktoś wcześniej zauważył, to w miastach na zachodzie na galerie często po prostu nie ma miejsca. a wcale tak nie jest, że tam się czegoś takiego nie robi. w Niemczech przejeżdżając
  • Odpowiedz