Wpis z mikrobloga

Październik 2017, Wrocław, centrum handlowe Wroclavia na trzy tygodnie przed otwarciem. Gargantuiczny polip, wysysający z ulic życie w promieniu kilku kilometrów, wyrósł naprzeciwko Dworca PKP i zaledwie 1300 metrów od wrocławskiego rynku. Aby umożliwić jego budowę radni zmienili w 2013 roku zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pretekstem do budowy kolejnego handlowego giganta była przebudowa dworca autobusowego. Ten oczywiście w końcu też powstaje, stanowi 10% powierzchni centrum, ma w sumie 15 stanowisk (mniej niż miał i stary dworzec i ten tymczasowy) i podobno będzie w stanie obsługiwać 1000 autokarów na dobę. Nie będzie dla nich oczywiście żadnych miejsc postojowych, jest za to parking na 2200 samochodów. Podczas pierwszego weekendu po otwarciu wyjechanie z parkingu galerii będzie zajmowało kierowcom osobówek godzinę, na pomoc zostanie wezwana policja. Rzecznik prasowy Wroclavii zachęca, aby na przyszłość klienci przyjeżdżali na zakupy rowerami.
! Zdjęcie Corvus monedula / fotopolska.eu / facebook.com/krotkahistoriajednegozdjecia

Europa - galerie na przedmieściach, centra miast z zachowaną tradycyjną, odnowioną zabudową i stylowymi punktami handlowymi oraz licznymi terenami zielonymi.
Postkomunistyczna, cebulacko-konsumpcjonistyczna Polska - #!$%@? #!$%@? 10 GALERII W CENTRUM MIASTA JEDNA NA DRUGIEJ ZAORAJMY WSZYSTKO PRZEKUPMY URZĘDASÓW I NOWOCZESNYCH EUROPEJSKICH PREZYDENTOW DOJEBMY WSZĘDZIE GDZIE SIĘ DA BETONOWE ŚWIĄTYNIE JEDNĄ NA DRUGIEJ TWORZĄC Z CENTR MIAST SURREALISTYCZNY BETONOWY LAS SPOJNY ARCHITEKTONICZNIE JAK STOLICA POSTRADZIECKICH PAŃSTEWEK

#historiajednejfotografii #wroclaw #bekazwroclawia #polska #urbanistyka #makabryla #polskiemiasta #boldupy #gorzkiezale
KazachzAlmaty - Październik 2017, Wrocław, centrum handlowe Wroclavia na trzy tygodni...

źródło: comment_wJK2xUiBgAqQrXLFR7xLlrcbUJF5xUX1.jpg

Pobierz
  • 131
  • Odpowiedz
@Szumny: Nie jest niczym złym przeplatanie się nowoczesnej zabudowy z klasyczną, historyczną, to proces spotykany na całym kontynencie i dbanie o to dbając o standardy jest w porzadku, nigdzie tego nie neguje. Problemem jest chaos, brak troski o proporcję i spójność architektury miejskiej, czego żywym przykładem jest większość polskich dużych miast. Stawianie molochów, #!$%@? galeriami jedna po drugiej które niczym sie od siebie ofertowo nie różnią, stawianie zbyt przytłaczających potworków...

Pomnikiem
  • Odpowiedz
@Kazach_z_Almaty a mi się tam podoba. Wygląda okej. Narazie jest betonowo ale puścili przecież zielone plącza które muszą wyrosnąć. A przede wszystkim jest imax,4dx i cinemacity (unlimited)w końcu w środku miasta a nie na drugim jego końcu.
  • Odpowiedz
Pomnikiem tego jest filharmonia w Szczecinie, a Wroclavia to kolejny namacalny przykład jakim cyrkiem architektonicznym jest Polska ostatnich lat.


nie łapiesz że filharmonia jest kompletnie odmiennym przypadkiem? inna skala, inna funkcja, kontekst historyczny?

Kraków to doskonały przykład. Wystarczy, że przejdziesz się osią ul. Pawiej i Warszawskiej żeby zrozumieć o czym mówię i zestaw to z tym co działo się tam 15 lat temu.

Więcej, podam przykład mojego rodzimego Tarnowa(dosyć skrajny przypadek, ale
Szumny - >Pomnikiem tego jest filharmonia w Szczecinie, a Wroclavia to kolejny namaca...

źródło: comment_f0H18oKwAAK8srTdsfOnW6805JoKVnoP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Rabusek: Jak przywiozłeś swoje słoiki do gdańska 5 lat temu, to znasz ten teren tylko jako dziurę w ziemi. Starsi Gdańszczanie pamiętają tam tez centrum handlowe Gildia, składające się z kilku długich bungalowów ukrytych między drzewami. Nic reprezentatywnego. Dlatego pierwsze plany nowego zagospodarowania przyjęto z entuzjazmem. Projekt przwidywał zespół budynków z frontami usługowymi ze wszystkich stron, odkryte uliczki pomiędzy, odkryty zabytkowy kanał Raduni i brak kloca kina na przy skrzyżowaniu Armii
  • Odpowiedz
@Gregua: moim zdaniem jakoś przesadnie czy kiczowato to nie wygląda, ładna iluminacja, galeria handlowa ma to do siebie że ma przyciągać i świecić ;)
jest na przedmieściach z tego co widzę, więc dla mnie na plus
  • Odpowiedz
kanał zabytkowy, 600letni kanał raduni zostanie przykryty płytami i niewidoczny dla turystów,


@qwarqq: jedynie z tym się nie zgodzę. Proponowane rozwiązanie nie jest wcale złe, jeśli weźmie się pod uwagę to, że jednak 3 metry od tego kanału w pomieszczeniu zamkniętym (!) będą poruszać się ludzie. Nie wiem, czy jeździłeś kiedyś nad kanałem Raduni po dłuższych opadach deszczu, lub chociaż widziałeś, jak wtedy kanał wygląda. Bo ja widziałem, i nie chciałbym
  • Odpowiedz
@maciekawski: wiesz, muszę się zgodzić że w momencie zamknięcia przestrzeni nad kanałem to "skanalizowanie" go jest jedynym wyjściem.

Problem w tym że przestrzeń nad nim nie miała być zamknięta. Dlatego mimo że rozwiązanie sensowne, to wprowadzone w iście socjalistycznym stylu, stworzono najpierw problem by później bohatersko go rozwiązać.

A co do czystości Raduni, to nigdy nie widziałem by woda była brudniejsza, niż ukochane przez turystów kanały w Amsterdamie.

BTW, ale niegramatycznie
  • Odpowiedz
@Kazach_z_Almaty: Będę się bała do was jeździć. A takie fajne miasto mieliście... Wybierzcie sobie kogoś normalnego tym razem. (Chociaż na horyzoncie nie widać - Warszawa to samo: nie-wiadomo-kto z PiS, do skreślenia, Rabiej z .N, do skreślenia, pewnie Trzaskowski z PO - jeszcze najbardziej akceptowalny, choć też konserwa, ale kompletnie nic sie nie zna na zarządzaniu miastem).
  • Odpowiedz
@Szumny: Też chyba poza wyniosłością i kierowaniem swoich opinii do bliżej nieokreślonej zbiorowości (piszę tylko w imieniu siebie, inni oponenci też za siebie, nie stawiaj siebie w pozycji trubuna odnoszącego się do 'was, bandy idiotów'). Nie za bardzo łapiesz w czym jest problem i polemikę z Twoimi opiniami musisz traktować jako polaryzowanie dwóch punktów widzenia, gdzie oczywiście Twój jest jedynym słusznym + klasyka 'poczytaj sobie o tym debilu' z niezbyt precyzyjnym
KazachzAlmaty - @Szumny: Też chyba poza wyniosłością i kierowaniem swoich opinii do b...

źródło: comment_t4gVXk68IdkINUm6kRNGuLVS38O2uJJH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie jest niczym złym przeplatanie się nowoczesnej zabudowy z klasyczną, historyczną, to proces spotykany na całym kontynencie i dbanie o to dbając o standardy jest w porzadku, nigdzie tego nie neguje. Problemem jest chaos, brak troski o proporcję i spójność architektury miejskiej,


@Kazach_z_Almaty: Przecież okolice tej galerii są spójne z nią. Wkoło powstaje właśnie nowoczesna architektura. Arkady, SkyTower, Wroclavia, Ten biurowiec BNY, naprzeciwko galerii przecież powstaje kolejny biurowiec. Gdzie ty niby
  • Odpowiedz