Wpis z mikrobloga

Hej piwomirki, próbowałem googlać ale nie znalazłem (a może po prostu źle zadaje pytanie), ale do rzeczy: Do jakiego BLG można użyć po prostu sucharków, a kiedy konieczne jest użycie gęstwy/kręcenie startera? Jakie są wasze doświadczenia z mocnymi piwami na sucharach? Osobiście sam piłem IPA 18BLG z sucharów i wiem, że nie było problemu z fermentacją. Zastanawiam się, jaka jest górna granica

#piwowarstwo
  • 14
@dejson: Nie ma twardej granicy, to jest bardziej na czuja, noi można też dodać po prostu drugą paczkę sucharów, albo poprawić winnymi jak alkohol za wysoki.
@dejson: ja robilem póki co 16 blg z US05 i odfermentowało do 2 BLG. Wydaje mi się że przy wyższym blg (powyżej 16-17)to już warto dodać 2 paczki suchych.
@dejson: Chodzi głównie o produkowanie niechcianych aromatów oraz o dofermentowanie(po pewnym czasie rozmnażania brakuje już składników drożdżom i więcej już się nie rozmnożą wię możemy liczyć na niedofermentowanie brzeczki). W Hefewaizenie daje się specjalnie mniej drożdży czyli tz underpitching po to aby był dłuższy tak zwany lag i żeby wyprodukowały więcej octanu izoamylu (banana).
Poza tym ogólna zasada znana jest : 1 milion komórek drożdżowych / 1 ml brzeczki / 1
@dejson:
suchary generalnie są dobrymi drożdżami, kwestia jak prowadzisz fermentację. Jeśli robisz pierwsze piwo lekkie, typu 12blg, a potem jedziesz na gęstwie - to bez problemu odfermentuje nawet powyżej 25blg.
Tutaj kwestią jest zahartowanie drożdży i ich ilość. Jeśli jest dużo drożdży i są w stanie stacjonarnym, to nie powinno być problemów nawet z ciężką fermentacją

@FelippeMassa:
namnażanie się drożdży głównie zależy od obecności tlenu. Do momentu obecności tlenu następuje
@BrowarPERUN: Że z gęstwy pójdzie, to wiem ;) Bardziej się zastanawiam, czy z samych sucharów dam radę zrobić RISa czy innego barelywine, czy jednak konieczne jest gęstwa/starter