Wpis z mikrobloga

Polscy harcerze na stacji kolejowej w Spale, lato 1939. Inny podpis harcerze wracają do domu po otrzymaniu wieści o niemieckiej inwazji, 1 września 1939 roku.

"Na dalszych losach ZHP zaważyła decyzja podjęta 27 września w mieszkaniu Stanisława Borowieckiego przy ul. Noakowskiego 12 w Warszawie. Władze organizacyjne postanowiły o rozpoczęciu pracy konspiracyjnej harcerstwa – od 1940 roku przyjęło ono nazwę Szare Szeregi. Kryptonim ten na początku funkcjonował tylko w Poznaniu, dopiero później przyjęto go w całej organizacji. Poznańscy harcerze, przeprowadzając akcję informacyjną, roznosili ulotki napisane w języku niemieckim i podpisywane inicjałami SS. Skrót ten rozwinęli w nazwę Szare Szeregi hm. Józef Wiza i hm. Roman Łuczywek.

Powstanie Warszawskie: Bracia Jeleniewiczowie "Żbik" i "Ryś" z Harcerskiej Poczty Polowej, kolporterzy prasy powstańczej na ulicy Tamka w sierpniu 1944. Bracia Jeleniewiczowie "Żbik" i "Ryś" Z Harcerskiej Poczty Polowej. Fot. Tadeusz Bukowski (domena publiczna) Organizacja dzieliła się według wieku i zadań na trzy grupy. Najmłodsi, 12-14-latkowie, tworzyli Zawiszę. Przygotowywali się do pełnienia służby pomocniczej i kształcili się na tajnych kompletach z myślą o odbudowie wolnego kraju po wojnie. 15-17-letni chłopcy należeli do Bojowych Szkół, zajmujących się przede wszystkim małym sabotażem, czyli akcjami propagandowymi skierowanymi do Polaków. Pełnoletni harcerze zasilali szeregi Grup Szturmowych, podporządkowanych Kedywowi. Brali udział w walkach z bronią w ręku, organizowali działania dywersyjne, szkolili się na kursach i w szkołach wojskowych."

Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #polska myrmekochoria
Pobierz
źródło: comment_NozPEZPSePJ8c4nqP0fzDYkvkEacNJQB.jpg
  • 4
@myrmekochoria: Taka ciekawostka - polski związek harcerstwa chyba jako jedyny 3 razy odmawiał jego niemieckiemu odpowiednikowi wezwań do działania na rzecz III rzeszy podczas wojny ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i z drugiej strony barykady ciekawostka - Hitlerjugend miało nawet swoją dywizję pancerną (tak, 17-latkowie jeździli sobie PzKpfw IV,V, jedynie oficerowie byli starsi ( ͡° ͜ʖ ͡°) )