Wpis z mikrobloga

#arduino
mam pomysł na pewien projekt chciałbym stworzyć zegar odliczający na wyświetlaczu pewien czas np. 5 minut
i do tego licznik inkrementujący kolejny wyświetlacz za pomocą przycisku.

Może ktoś mi coś doradzić lub ewentualnie pomóc w złożeniu setupu? Na elektrodzie boję sie pytać.

1. 1x Arduino UNO R3 Atmel ATMega328 klon AVR,

2. 1x Płytka stykowa 830pol arduino bascom ośla łączka,
3. 1x Moduł zasilania do płytek stykowych 5V 3.3V MB102,
4. 1x Zasilacz wtyczkowy 12V/1,2A 15W DC 2,5/5,5,
5. 1x Zestaw zworek do płytek stykowych 140szt

6. 1x Przełącznik switch RESET OMRON B3F 12x12 7,3mm
7. 2x Wyświetlacz LED 7-seg 4 cyfry czerwony anoda 0.56
  • 14
  • Odpowiedz
@Euwd: w zasadzie kod by się opierał na dodawaniu i idejmowaniu, masz np od 5 minut, czyli double "5.00"
co 1000ms (1 sekunda) odejmujesz 0.01 od 5.00 i sekundy schodzą, w drugim wyświetlaczu dodajesz od 0.00. Kolejny problem to wyświetlenie wartości, ale do tego od uja masz tutoriali. Gotowca nie będzie(nie chce mi sie :c), kombinuj. Powodzenia.

Podpowiedź w kodzie:
Double czas =
  • Odpowiedz
@Cyganowski: dzięki za wskazówki. Od strony programowej myślę, że sobię prędzej czy później poradzę najbardziej zależy mi na weryfikacji czy od strony sprzętu ma to ręce i nogi i czy zmieszcze to wszystko na tej jednej płytce.
Chciałbym uniknąć chociażby powielania kosztów przesyłki :)
  • Odpowiedz
@Ewud inkrementacja no to przycisk (źle zrozumiałem) 2 kable i gotowe, wyświetlacze to 2x po 12 czyli 24 kabelki, daje nam to 26 kabli, reszta rozwiązana programistycznie, UNO ma 20 wyjść: 14 cyfrowych i 6 PWM (Pulse Width Modulation) brakuje nam 5 (jeden od przycisku to 5V z arduino jako napięcie referencji guzika) pinów. potrzebowałbyś albo płytki Arduino Mega lub rejestrów przesuwnych (nimi się nie bawiłem za dużo)
  • Odpowiedz
@Euwd: najłatwiej by było z kwarcem zegarkowym i gołą atmegą - te arduinowe są bardzo niedokładne i czas dość mocno się rozjeżdża. O tym zagadnieniu Atmel wydał bardzo fany dokument "Atmel 1259 Real time clock using async timer" Podłączenie wyświetlacza 7seg robisz przez tranzystorki tak jak na obrazku, a później ustawiasz przerwanie które co jakiś malutki czas zmienia cyfrę do wyświetlenia. Dzięki temu dodanie każdej kolejnej cyfry to tylko jeden
CichyGlosZTyluGlowy - @Euwd: najłatwiej by było z kwarcem zegarkowym i gołą atmegą - ...

źródło: comment_aEJvzl7VCwi4jv3VW6L7QAxC4hEEt09Z.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@CichyGlosZTyluGlowy: Dlatego podsuwam rozwiązanie na samym arduino + 2 wyświetlacze i guzik (ewentualnie rejestr przesuwny jeśli używamy UNO) zamiast zegara atomowego za miliun dularów i srebrzonych przewodów domowej roboty sashy grey wysadzanych diamentami :D użycie RTC do takiego licznika to jak koszenie trawnika kombajnerm lub audio 1200W w pokoju 12m^2 ;P
  • Odpowiedz