Wpis z mikrobloga

O tym jak nie dać się oszukać na OLX.
Po pierwsze - nie wysyłać pieniędzy za pobraniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tutaj można zakończyć ten doskonały poradnik.

Ja niestety ze względu na moją bardzo dużą ufność i wiarę w ludzi postąpiłem inaczej. Druga sprawa jest taka, że faktycznie mało kto wysyła za pobraniem. Każdy dziwnym trafem kiedyś wysłał paczkę i ktoś nie odebrał, ale mniejsza z tym.

Poszukiwałem belki do mojej Laguny Ph1. Znalazłem na szrocie w okolicy, ale jak następnego dnia zadzwoniłem to się okazało, że już sprzedana. Pilnie rozpocząłem poszukiwana na OLX, ponieważ auto było niesprawne, a ja się wyprowadzam 10 października, więc musiałem auto zbyć.
Belkę znalazłem w poniedziałek 04.09, a przelew poszedł 05.09. Okazało się, że pochodzi z samochodu o dokładnie takim kolorze jak mój, więc stwierdziłem, że chętnie jeszcze błotnik wymienię oraz uchwyt drążka zmiany biegów. Kasę oczywiście dosłałem 06.09 ( ͜͡ʖ ͡€)
Paczka miała zostać wysłana po weekendzie, ale z racji tego, że zależało mi na czasie, poprosiłem o wysłanie jeszcze w piątek, ewentualnie sobotę, żebym w poniedziałek mógł postawić auto u mechanika. No niestety. W poniedziałek paczki nie było. We wtorek też nie. Do końca tygodnia paczka również się nie pojawiła. Poprosiłem więc o zwrot pieniędzy, ponieważ paczka nie doszła, a tracking jaki sprzedawca przedstawił nic nie wyszukuje.
Tutaj dostałem zapewnienie, że odda pieniądze oraz, że przelew puścił z PKO w piątek, więc w poniedziałek będzie. Dziś jest poniedziałek, a kasy nadal nie mam. Na forum Renault dowiedziałem się, że jeden z użytkowników również miał problem z tym człowiekiem, jednak nie udało mi się z nim skontaktować. Chyba zwyczajnie przestał tam wchodzić. Po tym jak opisałem swoją sytuację na forum Renault:
http://renaultlaguna.pl/forum/topic/150592-uwaga-na-prawdopodobnego-oszusta/
Sprzedawca zaczął mi grozić, że się do mnie wybierze oraz, że poda mnie do sądu z powództwa cywilnego (kek).
Teraz widzę, że części do Laguny zniknęły z profilu OLX, ale za to jest wystawiony pojazd na sprzedaż.
https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/WuKj/
Póki co nie odzyskałem pieniędzy. Jutro miną równo 2 tygodnie od wykonania przelewu.
Nadal będę walczył o swoje pieniądze, ale być może ktoś wyciągnie jakąś lekcję z mojego lekkomyślnego zachowania.
Poniżej zamieszczam wszystkie nasze rozmowy, które wymieniliśmy przez SMS. Miejsca zamazane zawierają tylko i wyłącznie dane personalne. Nie modyfikowałem zdjęć, a także nie manipulowałem przy nich w żaden sposób.

#olx #januszeolx #oszukujo #motoryzacja #lodzkie #samochody (bo może ktoś szuka auta) #nauczka
yeloneck - O tym jak nie dać się oszukać na OLX.
Po pierwsze - nie wysyłać pieniędzy...

źródło: comment_kDYiI0QOoEjuB065rhNb7RvmeOcT7o8c.jpg

Pobierz
  • 196
@yeloneck: masz smsy, masz potwierdzenia swoich przelewów, nie wiem jak w Twoim mieście ale w moim policja się zaczęła bardzo ostro brać za przestępstwa internetowe tego rodzaju i nie ma kwoty wyłudzenia minimalnej ani takiego wymogu żeby to była transakcja zawarta przez allegro. Mi się udało odzyskac parę dyszek za gównoksiążkę w parę tygodni od zgłoszenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nie wysyłać pieniędzy za pobraniem


@yeloneck: Chodzi o to żeby nie wysyłać przedmiotu z płatnością przy odbiorze, czy może nie wysyłać przelewów?
Jak mnie śmieszą te wszystkie rady jak się nie dać wydymać przy zakupach przez internet... Jak ktoś jest oszustem i wyłudza kasę, to i tak to uczyni. Oczywiście, są różne stopnie zapobiegania takim sytuacjom, natomiast nawet odbierając kupiony przedmiot osobiście może się okazać, że zostaliśmy paserami. Oszust zawsze pozostanie oszustem. W opisanym przypadku gość kłamie w każdej możliwej sytuacji.
Kupując za pobraniem można dostać worek kartofli. Kupując przedmioty, które posiadają swoje podróbki
Po pierwsze - nie wysyłać pieniędzy za pobraniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@yeloneck: Hmmm a nie chodziło o wysyłanie pieniędzy przelewem na konto w ciemno? Za pobraniem to jest jak paczka przychodzi do Ciebie i dajesz kasę temu co ją dostarczył? I don't get it?
Potwierdzam to co mówił kolega powyżej. Jeśli nie odbierasz osobiście towaru to zawsze istnieje jakaś tam szansa na to, że zosaniesz oszukany. Oczywiście jest sposób na zabezpieczenie się czyli tylko przesyłka za pobraniem z gwarancją otwarcia paczki, ale wtedy pewnie oszust nie skorzysta z tego tylko znajdzie innego bardziej naiwnego.

Moim zdaniem autor wykopu popełnił jeden kardynalny błąd. Mianowicie straszy wszystkimi instytucjami (Policja, US i ZUS?) co może świadczyć, że nie zna
@Micho_master: w sumie jedyne co mi zostaje to wiara w to, że sama nazwa tych instytucji trochę jednak kogoś wystraszy. Dzisiaj uderzam do prokuratury, bo omijając instytucję policji sprawa potoczy się szybciej.
@arekb81: ok, jak pisałem, jestem januszem prawa, mogłem coś pokręcić w tym, co niegdyś czytałem, w każdym razie tłumaczono mi wtedy, że zgłoszenie wyłudzenia jest korzystniejsze. W moim przypadku wystarczył sam fakt, że prokuratura przyjęła zawiadomienie i wysłała w związku z tym stosowne pismo do stron, pismo z czerwonymi pieczęciami miało moc wystarczającą, by zaległa kasa została mi oddana i tylko oszust bardzo pokornie i bardzo grzecznie prosił, by wycofać tą
@Micho_master: ja mu tak doradziłem. W moim przypadku prokuratura zaczęła od rozesłania pism do osób zainteresowanych. Być może skierowanie sprawy do rozpoznania przez policję byłoby następnym krokiem, ale ten u mnie nie był już potrzebny, mój oszust mało się nie posrał ze strachu już na tym etapie. Tak czy tak jednak, wydaje mi się to o tyle korzystne, że chęć i gotowość policji (zwłaszcza gdy mówimy o lokalnym komisariacie) do udzielania