Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec co ma w danej chwili robic?

Jest jakis dzienny plan prac? Jakis przydzial do danego miejsca?
Czy tak sobie chodzisz i pytasz: "Wiesiu, jest tu co u ciebie do zrobienia?"

Albo jak jest operator koparki. Ma wykopac dziure np. 4m glebokosci o wymiarach 4x4m
Skad on wie, czy nie ma jakichs rur pod nim, albo skad wie, ze sie dokopal do tych 4 metrow a nie do 3,70?

PS. Zdjecie uzytkownika "filosss" z portalu skyscrapercity

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #pracbaza #budownictwo
Zyd_Suss - Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec c...

źródło: comment_iGZ57HDNz5fr1mXQAu01JWm37P8xnn2y.jpg

Pobierz
  • 93
Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec co ma w danej chwili robic?


@Zyd_Suss: Dostają polecenia od brygadzisty, który z kolei dostaje polecenia od kierownika. Kierownik robót ma nad sobą kierownika budowy, inspektora itd. Polecenia idą z góry i z określonym harmonogramem.

Pracownicy fizyczni mają ogólne pojęcie o wykonywanej robocie, więc nie muszą pytać co 5 minut pod jakim kątem wbić szpadel w ziemię (itd.).

Albo jak jest operator koparki. Ma
@absyntolut: Dzieki za odpowiedz! Na zalaczonym przeze mnie zdjeciu pracownicy pracuja przy zbrojeniach jak rozumiem. Zawsze mnie zastanawia jak sie lapia, ktora czesc zbrojen ma byc wykonywana przez kogo. Duzo tam tego zelastwa! Ile wyciagaja w duzych miastach pracownicy najnizszego szczebla?
Ile procent na dzisiejszych duzych budowach w Polsce stanowia obcokrajowcy? I jak sie z nimi dogadac, skoro pewnie niewielu rozumie po Polsku (a przeciez jest duzo slownictwa branzowego) Czy ci pracownicy zza granicy sa pracowici, czy latwo dostosowuja sie do stawianych im wymagan?
Czy zdarzaja sie jak za starych czasow asy, ktore pija alkohol podczas roboty, albo przychodza do pracy na bani? Jak taki przychodz, to sie go od razu wyrzuca, czy wysyla do domu i kaze przyjsc jak wytrzezwieje? Czy sa kobiety pracujace na budowie?
@Zyd_Suss: dzisiaj już późno ale jutro wieczorem ładnie Ci opiszę cały proces budowlany jak wygląda to powiązane z harmonogramem i organizacją pracy na placu budowy, jak się mniej więcej organizuję pracę na takiej budowie, jako przyklad podam budowę gdzie pracowałem za xxx mln zł :)

Odnośnie zbrojenia to w zależności jaki element jest wykonywany, bo część osób przygotowuje gotowy słup do podania i złapania się do już przygotowanych prętów wystających np.
@Zyd_Suss co do zbrojenia, to sa 2 ekipy; pierwsza sklada dany element, kolejna ustawia. Zazwyczaj jest tak ze ta pierwsza wie co ma robic i operator dzwigu przenosi to co zrobią ;)
@Zyd_Suss: obecnie potrafi być 50% ukrainców na budowie, najczęściej brygadzista jest polakiem albo ukrainiec co dobrze gada po polsku więc tłumaczy z naszego na ich. Bywa różnie z nimi, większość chce bardzo pracować i się stara bo nie dostaną nigdzie takich pieniędzy ale niektórzy już się robią roszczeniowi i problematyczni.

Zdarzają się ludzie co przyjdą na bani to ich odsyłasz do domu bo nie przystąpił do pracy, jeśli w pracy został
@Zyd_Suss Jak mialem w tym roku raz w tyogdniu praktyki na bydowie to za paletami z ceglami widzialem puste "piersióweczki". Jak kierownik (lub co gorsza inspektor) przyjdzie z alkomatem to wylatuje (jak inspektor to z tego co wiem to grzywna leci do firmy i sciagaja z pensji osoby co byla pod wplywem). Kobiet nie widzialem, ale są (głównie jako kierownik/inżybier)
@alsakian: @frez: Podejrzewam, ze panie inzynier na budowie z atencja 100/100 xD

Chyba na brak zainteresowania narzekac nie musza, a dla chlopakow tez jest jakas chwilowa atrakcja (skoro juz pija te piersiowki za ceglami, moga skoczyc i sobie strzepac pamieciowe z pania inzynier... xD
@Zyd_Suss jak te mlodsze to pewnie tak( ͡° ͜ʖ ͡°) mam nauczycielke z która chodzilismy na budowe ci tydzien. Do atrakcyjniejszych nie nalezy. Ale podobno ma niezle uprawnienienia (chodzi bez kasku na budowie, gdy jeden kierownik zwrócił uwagę to popatrzyla i powiedziala ze nie musi :D Chyba pierwszy dzień był na tej budowie bo każdy inny ją omijał.
@Zyd_Suss: w sensie nie chcą już robić nawet za stawki polskie i jak się im zwróci uwagę, to potrafią marudzić jak to polska jest zła i się na nich uwzięła a wynika to z tego, że nie ma ludzi do pracy a potrzeba na gwałt

Kobiety na budowie zawsze robią furorę bo jest ich mało i rzadko ale powoli się ludzie przyzwyczajają