Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec co ma w danej chwili robic?

Jest jakis dzienny plan prac? Jakis przydzial do danego miejsca?
Czy tak sobie chodzisz i pytasz: "Wiesiu, jest tu co u ciebie do zrobienia?"

Albo jak jest operator koparki. Ma wykopac dziure np. 4m glebokosci o wymiarach 4x4m
Skad on wie, czy nie ma jakichs rur pod nim, albo skad wie, ze sie dokopal do tych 4 metrow a nie do 3,70?

PS. Zdjecie uzytkownika "filosss" z portalu skyscrapercity

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #pracbaza #budownictwo
Pobierz Zyd_Suss - Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec c...
źródło: comment_iGZ57HDNz5fr1mXQAu01JWm37P8xnn2y.jpg
  • 93
@Zyd_Suss: Odnośnie kopania dziur w ziemi to wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa dla kogoś kto nie ma o tym pojęcia. Oczywiście można kopać "na ślepo" ale zwykle nie kończy się to zbyt dobrze.
Co do głębokości, to na budowie geodeta wyznacza tzw. reper czyli stały punkt odniesienia wysokości z podaną wysokością m npm (metrów nad poziomem morza) i od niej za pomocą przyrządów - łata i niwelator wymierza
@donek: A czy to prestiz dla przecietnego robotnika dostac sie na taka "mega budowe" jak warszawskie Varso Tower? Czy moze to wykotzystac w CV? Czy placa jest wyzsza? Co sadzisz o Skanska? Podobno jest wzorem odnosnie porzadku i bezpieczenstwa na placu budowy...
Jako inżynier budowy mogę powiedzieć, że zadania 'białych kaskow', siedzących w biurze polegają głównie na robieniu jakis #!$%@? zestawień, tabelek dla inspektora nadzoru lub. generalnego wykonawcy. Na budowie każdy papierek, kazda pieczatka, jest na wagę złota. jeśli inspektor nie 'klepnie' czegokolwiek, nie masz dupochronu. Nic nie. zalatwia się na gębę, nawet na srubki musisz miec papiery. edit: kierownik wydaje polecenia inżynierom, inżynier ma przekazać sprawe brygadziscie, brygadzista pilnuje wykonania zadania, zawsze robi
Na ten wylany beton juz wchodza zazwyczaj poszczegolne ekipy. Np. ekipa ktora kladzie uziemienie, ekipa ktora kladzie folie, ekipa ktora kladzie zbrojenie, ekipa ktora kladzie szalunek, ekipa ktora to zalewa betonem itp...


@ruskitoster: Dziwne, my kładliśmy uziemienie jeszcze pod beton, a właściwie chudziak. A właściwie to był wyścig momentami, ze względu na to że firma zajmująca się ubiciem podłoża miała poślizg, to my mieliśmy przewalone (,)
@Zyd_Suss: Czy to prestiż - nie wiem, nie sądzę, na każdej budowie są problemy które trzeba rozwiązać jedynie ich skala jest różna - dla pracownika fizycznego myślę, że nie ma to większego znaczenia czy leje 10 czy 1000 kubików betonu.

Skanska jest znana ze swojego restrykcyjnego podejścia do BHP, choć spotkałem się z jeszcze ostrzejszymi wymogami nakładanymi przez samych inwestorów, a osobiście moim zdaniem bezpieczeństwo na budowie zaczyna się właśnie od
W Polsce istnieje coś takiego jak porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie (http://www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl/) gdzie najwięksi generalni wykonawcy (np. ci powyżej) są jego sygnatariuszami i ogólnie na podstawie tego porozumienia BHP na każdej budowie tych firm powinno wyglądać tak samo.@donek:


Ale nie wygląda...
Zresztą, nawet wśród tych dużych firm na różnych budowach pod jedną flagą wygląda zupełnie inaczej