Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec co ma w danej chwili robic?

Jest jakis dzienny plan prac? Jakis przydzial do danego miejsca?
Czy tak sobie chodzisz i pytasz: "Wiesiu, jest tu co u ciebie do zrobienia?"

Albo jak jest operator koparki. Ma wykopac dziure np. 4m glebokosci o wymiarach 4x4m
Skad on wie, czy nie ma jakichs rur pod nim, albo skad wie, ze sie dokopal do tych 4 metrow a nie do 3,70?

PS. Zdjecie uzytkownika "filosss" z portalu skyscrapercity

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #pracbaza #budownictwo
Zyd_Suss - Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec c...

źródło: comment_iGZ57HDNz5fr1mXQAu01JWm37P8xnn2y.jpg

Pobierz
  • 93
  • Odpowiedz
@alsakian: No to kierownik jest skończonym idiotą bo on za nią odpowiada, sam papież może przyjechać na budowę i ma #!$%@?ć w kasku. Nie ważne kto ma jakieś uprawnienia, z resztą a jakie ma bo niezłe nic mi nie mówi, że niby nie musi kasku nosić? Rzadkie to są konserwatorskie ale nie przypuszczam aby do czegoś uprawniało. Pamiętaj, że kiedyś łatwo było dużą ilość uprawnień zebrać, więc nie wiadomo czy ilość
  • Odpowiedz
@frez cos tam mrukał ze zglosi to wyżej itp. Ale oni maja na nia #!$%@?. Co do jakosci to jednak jakosc wysoka. Ma uprawbienia inzyniera. Mozna powiedziec ze jak inzynier/architekt projektuja duzy to ona po nich sprawdza czy nie #!$%@?. I to nie przy malych budowach, tylko przy tych wysokobudzetowych.
  • Odpowiedz
@alsakian: W ogóle nie rozumiem co napisałeś, coś usłyszane coś pomieszane. Inżynier to tytuł zawodowy, uprawnienia są do wykonywania robót albo projektowania danych robót (ograniczone lub nieograniczone).
Z tego co czytam to weryfikuje projekt pod kątem poprawności ale w formie architektury czy konstrukcji, czy ogólnie? Projekt zawsze ktoś weryfikuje.

Co oznacza wysokobudżetowe?

Za dużo mydlenia a za mało konkretów.
  • Odpowiedz
@frez @absyntolut @el009 @Zyd_Suss: Jak kiedyś pracowałem na budowie to codziennie o 7 rano (a latem czasami o 6) na rozpoczęcie pracy była zbiórka i majster mówił co kto robi. Jeśli chodzi o zbrojarzy to mówił ogólnie co dzisiaj ma być zrobione a resztą dowodził brygadzista zbrojarzy i to już on konkretnie przydzielał konkretne osoby do zadań na bieżąco tak, żeby zostało to wykonane. Jeśli chodzi o cieśli to majster przydzielał
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: Co do tego zapytania odnośnie tego skąd oni wiedzą co mają robić, to chciałem jeszcze dodać, że zanim w ogóle zaczną się jakieś roboty w terenie, należy wykonać projekt budowlany i wykonawczy oraz ułożyć harmonogram robót, uzyskać wszystkie papierki włącznie z pozwoleniem na budowę. Kto to wykona, zależy od tego jak się inwestor z wykonawcą ugada. Może być tak, że inwestor ma swój projekt, swoich ludzi od papierów, ale może
  • Odpowiedz
@frez postaram sie w tym roku szkolnym czegos wiecej dowiedziec. Ze szkoly pewnie zostalaby dawno wyrzucona gdyby byla zwyklym konstruktorem bo uczy srednio. Jak byly rozmowy z innymi nauczycielami o niej to zawsze sie konczylo "bo ona moze". Stad moje przypuszczenia co do jej uprawnien ;)
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss brygadzie zadania są już przydzielone na dwa dni do przodu i zawsze coś nie idzie a wtedy każdy trochę chce w poczuciu winy nadrobić i masz autostrady i wiadukty w polszy ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: Patrząc od góry Kierownik budowy -> kierownik robót -> inżynier budowy -> majster -> brygadzista -> robotnik. Geodeci mają duże znaczenie bo muszą wyznaczyć punkty, czyli gdzie jest początek gdzie koniec naszej działki, na jakiej wysokości wylewamy chudy beton na którym montujemy zbrojenie. Od brygadzisty w górę każdy potrafi czytać rysunki techniczne i na tej podstawie prowadzone są roboty zbrojarskie. Zbrojenie jest odbierane przez Inspektora nadzoru, który sprawdza prawidłowość montażu
  • Odpowiedz
Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec co ma w danej chwili robic?

w wiekszości przypadków to masz ekipy podwykonawców i są to małe załogi, a nie 100 ludzi pod 1 szefem.

Jest jakis dzienny plan prac? Jakis przydzial do danego miejsca?

Czy tak sobie chodzisz i pytasz: "Wiesiu, jest tu co u ciebie do zrobienia?"

masz front robót wyznaczony, wcześniej deklarujesz wydajność dzienną i na tej podstawie inżynier budowy opracowuje plan
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: Jest projekt wykonawczy, jest kierownik budowy, są wykonawcy jest architekt na nadzorze. Wszystkim zależy żeby budynek został wykonany zgodnie z projektem. I tak mniej więcej to wygląda ze wykonawcy , robotnicy robią w czasie i tak jak kazał im kierownik budowy, w porozumienu z arch i wg projektu wykonawczego.
  • Odpowiedz
  • 27
@Zyd_Suss kiedyś "pracowałem" jako pomocnik na budowie, gdzie wujek był kierownikiem. Z racji, że na budowę było jakieś 80 km wujek jeździł autem firmowym. Nie chciało mu się kierować więc mi dawał. Pierwszy dzień 5:40 robotnicy wpisują się przy szlabanie na listę obecności, zajeżdżam, wszyscy "woo kufa" jakiś nowy typ z kierownikiem. Zaparkowałem auto, wuja mówi zebym poszedł się przebrać do kanciapy mojej brygady. Wbijam, nagle kielon poranny zawinął się w 2
  • Odpowiedz