Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec co ma w danej chwili robic?

Jest jakis dzienny plan prac? Jakis przydzial do danego miejsca?
Czy tak sobie chodzisz i pytasz: "Wiesiu, jest tu co u ciebie do zrobienia?"

Albo jak jest operator koparki. Ma wykopac dziure np. 4m glebokosci o wymiarach 4x4m
Skad on wie, czy nie ma jakichs rur pod nim, albo skad wie, ze sie dokopal do tych 4 metrow a nie do 3,70?

PS. Zdjecie uzytkownika "filosss" z portalu skyscrapercity

( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #pracbaza #budownictwo
Zyd_Suss - Zawsze mnie zastanawialo:

Skad pracownik na duzej budowie ma wiedziec c...

źródło: comment_iGZ57HDNz5fr1mXQAu01JWm37P8xnn2y.jpg

Pobierz
  • 93
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: Co do koparek po tam ze 2 razy koledze pomagałem na starcie jego firmy. Koleś z koparki ma plan co gdzie mniej więcej jest i kopie na jakąś tam głębokość. 1 albo 2 wskakuje do rowu i szukają łopatą rur albo kabli żeby nie rozwalić. Jak znajdą wbija sztycha, a ten kopie naokoło np.
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: W zależności od budowy różnie to wygląda, powyżej niektórzy koledzy opisali oczywiście prawdę - w szczególności odnośnie harmonogramów, diagramu Ganta itd - to prawda i to już wiesz. Ja mogę opowiedzieć nieco o dużej budowie na jakiej zbierałem szlify z najlepszej pozycji - mianowicie inspektora nadzoru inwestorskiego.
Jeżeli inwestycja kosztuje koło 1mld zł i więcej to z całą pewnością jest kierownik projektu/inwestycji, on dobiera sobie dalej ludzi - inspektorów nadzoru
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: @Zyd_Suss: To jest tak, przychodzisz na budowę i o 6:30 stoi szwedzki stół z polanym już szkłem, zazwyczaj osoby mieszkające bliżej zaczynają wcześniej więc musisz nadrobić. Potem przed wszystkich wychodzi Kierownik Budowy i mówi, że potrzebuje dzisiaj 10 elektryków i czy są jacyś chętni, wtedy trzeba podnieść rękę.

Potem hydraulików, operatorów żurawi, zbrojarzy, cieśli, murarzy itd. aż zostaje kwestia geodetów i nadzoru, którym zostają Ci najbardziej już wypici, którzy
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: są kierownicy budowy, architek itp itd, maja plany budowy, wszystko działa zgodnie z planem odgórnie ustalonym, jak cos nie idzie czy sa opoznienia to sie zmienia harmonogram. Ogolnie bardziej denerwujace jest to, że najbrudniejsza robotę i najcieższą odwalają budowlańce za marne grosze, a Ci co siedza w przytulnych kanciapkach, albo w ogole nie siedzą, tylko pod telefonem zarabiaja najwiecej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: Nie mam wielkiego doświadczenia w pracy na budowie ale tak z mojej perspektywy z miejsca gdzie pracowałem (budowa drugiego pod względem wielkości zakładu w zachodniopomorskim) dość dużo ludzi i firm przewijało się przez nią każdego dnia
-kobiety na budowach to wyjątki, w tym wypadku było kilka:
jedna od głównego wykonawcy chodziła po budowie i robiła zdjęcia wszystkich uchybień w kwestiach bezpieczeństwa, na szczęście w większości wypadków kończyło się pogadanką (zrobiła
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss cieszę się że od #!$%@? smieszkoodpowiedzi przeszliśmy do prawilnego wątku budowlanego, jednak czasami na mirko coś wyjdzie dobrze.

Jak chcesz coś wiedzieć o geodezyjnej obsłudze inwestycji to wal :)
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss Ekipy zbrojarzy tak samo dostają rysunek techniczny, ktoś w niej musi umieć go odczytać, potem wszystko się docina, zgina i wszystko razem skręca. Robi się to też maszynowo przez zgrzewanie, ale to raczej proste elementy, takiego zbrojenia pod dużą płytę fundamentową nie zrobi nikt inny niż ludzie. Potem osadzenie tego we właściwym miejscu i zalanie mieszanka betonową. A jeśli o zarobki chodzi, różnie bywa, nie jest to najlepiej płatny zawód. W
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss Na to nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nigdy w Polsce na budowie nie pracowałem :) Za to raz zdarzyło mi się w bazie zaladunkowej i tam po czasie przyjechali Ukraińcy. Nasz polski kierownik dogadywal się w większości na migi, któryś Ukrainiec trochę polskiego rozumiał i koniec końców wiadomo było o co chodzi. Na dużych budowach musi to wyglądać lepiej, podejrzewam że znajduje się Ukrainiec mówiący dobrze po polsku i zostaje
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss W renomowanych i porządnych firmach - nie bardzo. Wszędzie indziej piją, budowlańcy to często ludzie którzy radości z życia nie mają i alkoholizm bywa powszechny. I czy się go wyrzuca, to też zależy od wielkości budowy i od tego jakiego się ma kierownika. Na dużych są różne kontrole, pewnie by taki przez bramę nie przeszedł, a na małych to często się można o butelkę potknac. Czasami się odsyła, po którymś razie
  • Odpowiedz
Poza tym slyszalem, ze operatorzy koparek zarabiaja po 6000zl netto i robia na roznych budowach

Nie wierzyłbym w to zbytnio.


@Desperated: Osiągalne spokojnie, jeśli uprawnienia mają na kilka typów sprzętu (a nie np. tylko na koparko-ładowarkę), posiadają doświadczenie i nie pracują u jakiegoś janusza ze wschodu. Oczywiście nikt nie mówi o pracy 40 godzin w tygodniu, bo w tej branży chyba nie ma takiej możliwości...

Ile procent na dzisiejszych duzych budowach
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss Każda branża ma kierownika,którego zadaniem jest ustalenie hormonogramu. Ponadto kierownicy raz w tygodniu organizują naradę w której biorą udział wszyscy kierownicy z różnych branż wraz z inwestorem i głównym wykonawcą.
Co do dziury głębokość można określić za pomocą niwelatora.
Co do mediów zakopanych w ziemi są plany geodezyjne oraz projekty w których znajduje się lokalizacja oraz głębokość na jakiej Zakopane są rury, ponadto przed rurami gazowymi oraz wodociągowymi rozwijana jest folia
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss: Jestem inżynierem projektu na takich budowach (co prawda od maszyn przemysłowych, ale załoga dochodzi do 100 osób), jak ktoś chce wiedzę, pytajcie :D
  • Odpowiedz
Witajcie i dziekuje za wyczerpujace i merytoryczne odpowiedzi. Przegladam od paru lat skyscrapercity i musze przyznac, ze to, co sie dzieje w Polsce w budowlance to szalenstwo. Duze miasta jak Warszawa czy Wroclaw maja tyle rozpoczetych budow (i kolejne nowe codziennie sie pojawiaja) ze musi miec to wplyw na wzrost wynagrodzenia.
Napiszcie jak to wyglada w praktyce - odnosnie roznych pozycji zawodowych na takim duzym placu budowlanym. Ile zarabiaja kierownicy, ile inzynierowie,
  • Odpowiedz
@Zyd_Suss Jestem inżynierem sanitarnym to mogę Tobie powiedzieć jak wygląda to w mojej branży. Zarobki na poziomie od 2500 do 3500 netto jako inżynier myślę że kierownik dostaje od 4tys wzwyż. Wydaje mi się że branża budowlana ma większe zarobki. Co do instalatorów sanitarnych zarabiają od 16 zł do 30zl za godzinę najwiecej zarabia spawacz. Coraz częściej w Polsce na dużych budowach można spotkać obcokrajowców głównie ze wschodu i myślę że przyczynia
  • Odpowiedz
Ale podobno ma niezle uprawnienienia (chodzi bez kasku na budowie, gdy jeden kierownik zwrócił uwagę to popatrzyla i powiedziala ze nie musi :D


@alsakian: co #!$%@??? Szkoda, że nie spadło jej nic na ten pusty łeb.
  • Odpowiedz
@Langusta90 Nad przewodami też powinna być taśma a dawniej kładli cegły. Jak planach nie można do końca polegać więc jesli kopiesz gdzieś gdzie kable czy rury są w okolicy to trzeba sie pilnować bo często są w innym miejscu niż plan pokazuje.
  • Odpowiedz