Wpis z mikrobloga

Operacja Trójca.

Norris Bradbury stoi na wieży koło bomby/ładunku "Gadżet" podczas finału programu Trójca.

"Kryptonim (nadany przez Oppenheimera) pierwszego naziemnego testu broni atomowej przeprowadzonego przez Stany Zjednoczone 16 lipca 1945. Detonacja bomby miała siłę około 20 kiloton i jest uznawana za początek ery atomu. Test Trinity był momentem kulminacyjnym kilkuletniego programu prac nad bronią jądrową, znanego pod kryptonimem Projekt Manhattan.

Końcowe odliczanie rozpoczęto o godzinie 5:10. Wybuch nastąpił dokładnie o godzinie 5:29:45. Siła eksplozji była na tyle duża, że spowodowała drżenie szyb w odległości 320 km od punktu zero. Powstały krater miał średnicę ok. 300 m i głębokość ok. 3 metrów. Piasek w miejscu eksplozji uległ całkowitemu stopieniu, dając w efekcie zielonkawe radioaktywne szkliwo, nazwane potem trynitytem. Grzyb atomowy osiągnął wysokość ok. 12 km. Całe wydarzenie było filmowane i fotografowane przez wiele kamer rozmieszczonych w różnych miejscach poligonu. Prowadzono także bieżące pomiary skażenia promieniotwórczego oraz obserwacje meteorologiczne. Większość naukowców zaangażowanych w budowę bomby obserwowała eksperyment z bunkrów lub z pobliskiej bazy wojskowej. Kilka godzin po wybuchu Oppenheimer i Fermi dwoma czołgami pojechali do punktu zero, aby naocznie sprawdzić efekty eksplozji. Stwierdzono, że z wieży, na której umieszczono ładunek, pozostały tylko fragmenty żelbetowych fundamentów."

Ujęcia wideo ze wszystkich kamer podczas testu
Eksplozja
Inne ujęcie podłączonego Gadżetu
Wideo z przygotowań
Wiki

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #historiajednejfotografii #nauka #usa #gruparatowaniapoziomu #fizyka #technologia #myrmekochoria
myrmekochoria - Operacja Trójca.

Norris Bradbury stoi na wieży koło bomby/ładunku ...

źródło: comment_FCrJ5N9h5xw2NMrrLn18P1fkLy9nljsu.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@loopack: Dlaczego mieliby zginać? Otoczenie po wybuchu nie jest aż tak radioaktywne aby zabić ludzi w czołgu.
Promieniowanie zabija poprzez pierwszy implus oraz poprzez wydłużony kontakt z opadem radioaktywnym, czy szerzej - napromieniowanym środowiskiem.
  • Odpowiedz
@agablazej: Jakieś szacunki na pewno były, ale pewności żadnej. Edward Teller obawiał się, że eksplozja może wywołać reakcję łańcuchową, która spaliłaby atmosferę, ale nikt raczej nie traktował tej hipotezy na poważnie.

Tymczasem Richard Feynman stwierdził, że gogle są dla frajerów i oglądał eksplozję gołym okiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Edward Teller obawiał się, że eksplozja może wywołać reakcję łańcuchową, która spaliłaby atmosferę


@Lemonardo: A czy to przypadkiem nie było w kontekście bomby termojądrowej, której projekt właśnie on prowadził? Bomby termojądrowe mają moc 1000x większą od rozszczepialnych, które opracowano w projekcie Manhattan.
  • Odpowiedz
@Trevize: Nie, jak opracowywali bombę termojądrową to już dawno policzyli, że zapalenie atmosfery jest w zasadzie niemożliwe. Wiedzieli to już nawet przed testem Trinity, Fermi się ponoć mocno nabijał z obaw Tellera, przy czym przed samym testem to i Teller już był spokojny.
  • Odpowiedz