Wpis z mikrobloga

Jak zmusić nasze mięśnie do rośnięcia?

1. Progresywne przciążenie
Najczęściej stosowana metoda. Polega na zwiększaniu intensywności lub objętości z treningu na trening. Problemem jest fakt, że nie można progresować obciążeniem z treningu na trening zwłaszcza jak już się ma trochę stażu treningowego. Progresowanie objętością też ma swoje limity bo dochodzimy do takiego punktu, że jesteśmy zbyt przeciążeni na każdym kolejnym treningu.

2. Stres metaboliczny
Psychiczne niszczenie mięśni kiedy one już się palą i krzyczą dość a ty dalej idziesz z serią, zaciskasz zęby i robisz kolejne powtórzenia. Pomimo, że mięsień jest już obolały i maksymalnie spompowany krwią ty nie przestajesz i jedziesz dalej kolejną serię. Metoda tzw. pompy mięśniowej.

3. Mikrouszkodzenia mięśni
Jak sama nazwa wskazuje. Potreningowe DOMSy lub jak kto woli "zakwasy". Jak do nich doprowadzić? Zmniejszyć ciężar i maksymalnie zwiększyć fazę ekscentyczną każdego ćwiczenia. Ciężar + duży czas pod obciążeniem będzie skutkował mikrouszkodzeniami.

Tak na szybko to napisałem. Jak są jakieś błędy to poprawić a nie hejtować. Zapraszam do dyskusji jakie wy wykorzystujecie metody. #mikrokoksy #silownia
  • 12
@ArturR95: te rzeczy się łączą... ale time under tension się liczy czyli jak długo obciążamy dany mięsień. Możesz mieć dużą objętość ale wykonywać szybko serie np. 10sek i to nie będzie to samo co serie po 45sek na przykład.
@ethics: Przecież to co napisałeś to chamska przeklejka z wideo Sakera.
Chyba, że on nauczył się tego od Ciebie, albo co najbardziej prawdopodbne, korzystaliście z tego same źródła.
@pokey: nie znam wideo Sakera. Ja biorę wiedzę z zagranicznych serwisów dlatego mogą pojawić się błędy wynikające z innego języka. Myślałem, że napiszę i może się to komuś przyda i wywiąże się dyskusja. Nie biorę przecież za to pieniędzy jak youtuberzy typu Saker.
@ethics:

Progresowanie to nie tylko dokladanie ciezaru/zwiekszanie objetosci, jak dasz rade np w drugim powtorzeniu w 3 serii przedluzyc faze negatywna, czy tam przytrzymales koncentryka przez 2 sekundy, a tydzien wczesniej tego nie zrobiles, to zaliczyles progres, oczywiscie to jest skrajny przyklad.

Ja bym to podzielil na 2 grupy:
1) Duze ciezary, cwiczenia zlozone, duze obciazenie CUN, duzo mikrouszkodzen.

2) Male ciezary, izolacje, bardzo wolny ekcentryk, superserie, serie laczone, triserie, loaded
@Hank85: BTW, kiedys byla taka metoda treningowa, nazywala sie superslow, robilo sie jedno powtorzenie, przez 60 sekund :)
Co do 2 to jest wlasnie idealna metoda na bombie. Jedno cwiczenie zlozone a pozniej poma pompa pompa..