Wpis z mikrobloga

Aleksander Wielki był człowiekiem pamiętliwym. W młodości królewicz miał surowego wychowawcę - Leonidasa.

Pewnego razu w czasie składania ofiar bogom, Aleksander nabrał garściami kadziła i spalił je na cześć bogów. Nie spodobało się to Leonidasowi, który skarcił wychowanka: "Aleksandrze, gdy zawładniesz krajem wydającym wonności, będziesz tak obficie ofiarował bogom kadzidło.Teraz jednak musisz oszczędnie używać tego, co masz".

Wiele lat później, gdy Aleksander podbił Wschód, wysłał Leonidasowi pięćset talentów kadzidła i sto talentów mirry, z dopiskiem - "Posyłam ci kadzidła szczodrze, a także mirry, żebyś przestał bogom skąpić".

Lubisz historię starożytną? - odwiedź mnie na - https://antyczny.blog/

Jeśli chcecie śledzić na bieżąco historyczne anegdoty i bon moty obserwujcie tag: #antycznyblog

#ciekawostkihistoryczne #historia #antycznyblog #starozytnosc
  • 25
Student spóźnił się na wykład historii starożytnej. Po chwili zaczął się w ławce nieznośnie wiercić, zaczepiać innych studentów, i ogólnie robił wielkie zamieszanie. Profesor w końcu nie wytrzymał. Podszedł do studenta i wściekły wycedził przez zęby:
- Młody człowieku! Jak ty się zachowujesz?! Uwłaczasz godności studenta. Co z ciebie wyrośnie? Co ty zamierzasz robić w życiu? Czy ty wiesz, że w twoim wieku Aleksander Wielki był władcą całego znanego ówczesnego świata?
Na
"Aleksandrze, gdy zawładniesz krajem wydającym wonności, będziesz tak obficie ofiarował bogom kadzidło.Teraz jednak musisz oszczędnie używać tego, co masz".

Wiele lat później, gdy Aleksander podbił Wschód, wysłał Leonidasowi pięćset talentów kadzidła i sto talentów mirry, z dopiskiem - "Posyłam ci kadzidła szczodrze, a także mirry, żebyś przestał bogom skąpić"


Naprawdę ładnie z jego strony, że posłuchał mądrego nauczyciela.