Wpis z mikrobloga

Siergiej Pawłowicz Korolow

Przez lata anonimowy, określany jako Główny Konstruktor (władze uznały, że jest tak cenny, że należy jego tożsamość utajnić z obawy przed obcym wywiadem i możliwym zamachem na Korolowa), ojciec radzieckiej kosmonautyki, urodzony w Żytomierzu na Ukrainie, konstruktor w zakładach Tupolewa, jeszcze przed wojną pracował nad rakietami dla celów militarnych, prace doprowadził do etapu testów.

Podczas Wielkiej Czystki popadł w niełaskę i został aresztowany. Co ciekawe, zadenuncjował go m.in. drugi z "ojców" radzieckiego programu kosmicznego - Valentin Petrovich Glushko (o tym dowiedział się po latach). Korolowowi zarzucono "sabotowanie prac" instytutu rakietowego. Główny Konstruktor spędził 6 lat w więzieniu, głównie w tzw. szaraszce, podległej NKWD jednostce, w której prowadzili swoje prace pozostając nadal więźniami. Aresztowanie Korolowa, egzekucja innych czołowych konstruktorów i inżynierów, na lata zatrzymała rozwój badań nad bronią rakietową. Podobny los spotkał Tupolewa.

Zwolniony w 1944 roku, w 1945 wcielony do Armii Czerwonej w randze pułkownika. Odegrał kluczową rolę w zorganizowanym projekcie odtworzenia dokumentacji niemieckich rakiet V-2, nadzorował prace jakie prowadzili pojmani i uprowadzeni w ramach Programu Osoaviakhim niemieccy inżynierowie (byli to naukowcy niższego kalibru, bowiem najważniejsi oddali się w ręce Amerykanów, do pracy skierowano ponad 2000 ludzi, z rodzinami - kilkanaście tysięcy osób).

Wyścig w kosmos rozpoczął się, z jednej strony von Braun z drugiej Korolow. Obaj wizjonerzy, szaleni naukowcy, którzy dostosowali się do potrzeb władzy, aby zrealizować swoje marzenia. Jeden i drugi konstruowali rakiety dla wojska, ale dzięki temu rozwijali technologie które pozwoliły człowiekowi opuścić Błękitną Planetę.

Jego umiejętności oraz zdolność organizacji pracy, dały Rosjanom takie sukcesy jak:

- Sputnik 1 - pierwszy sztuczny satelita Ziemi
- pierwsze zwierzęta które żywe wrócił z kosmosu (Biełka i Striełka; Łajka była pierwszym żywym stworzeniem na orbicie, ale nie przewidywano jej sprowadzenia)
- Program Wostok - pierwszy człowiek na orbicie
- Wostok 6 - pierwsza kobieta w kosmosie

Korolow, którego zdrowie po doświadczeniach więziennych była bardzo słabe, zmarł w 1966 podczas rutynowej operacji. Pochowany jest, jako zasłużony, w Murach Kremla. Jego tożsamość ujawniono dopiero po śmierci. Całe życie zmagał się z więzienną traumą, oraz podwójnym strachem o swoje życie: z jednej strony, obawa zamachu obcych sił, z drugiej, może przede wszystkim, świadomość, że ponosi osobistą odpowiedzialność za każde niepowodzenie programu kosmicznego, a jego życie jako dobro państwowe, pozostaje w dyspozycji państwa.

Nigdy nie spotkał się z von Braunem, który nie wiedział kto jest jego bezpośrednim konkurentem w wyścigu do gwiazd.



#kosmos #ciekawostki #nasa #kosmonautyka #spacex
JohnMaxwell - Siergiej Pawłowicz Korolow

Przez lata anonimowy, określany jako Głów...

źródło: comment_mdlxVpFPS3U2QYQfJcHjLnedDCo2eSfw.jpg

Pobierz
  • 17
@JohnMaxwell: dopisałbym do listy sukcesów, pierwszy spacer kosmiczny Aleksieja Leonowa z 1965 roku oraz pierwszy bezzałogowy lot na Księżyc w 1959 roku (Łuna 2).

Korolew, tak jak cały radziecki program kosmiczny zawdzięcza wiele Michaiłowi Tuchaczewskiemu (znanego także, m.in. z wojny polsko-bolszewickiej), który był jego gorącym zwolennikiem w latach 30 i szybko dostrzegł talent Korolewa.

Po zwolnieniu z Kołymy dzięki wstawiennictwu Antonowa (znanego konstruktora samolotów), Korolew, który dość znacznie podupadł na zdrowiu
@hacerking: Łajka zdechła z przegrzania... Nawet, gdyby przeżyła zakładane 10 dni - planowano podać jej zatrute jedzenie. Rosjanie do 2002 roku ukrywali prawdziwy przebieg psiej misji kosmicznej. Amerykanie wysyłali w kosmos małpy, w pierwszych latach dwa na trzy zwierzęta zdychało.