Wpis z mikrobloga

Korzystając z pogodnej nocy, postanowiłem raz jeszcze spróbować utrwalić Galaktykę Wir.
Niestety, nie ogarniam jeszcze obróbki takich obiektów, dlatego tło jest nierówne, gwiazdy przepalone i bez koloru, a szum spory...
Jednak w porównaniu do ostatniej próby , jest trochę lepiej, co mnie bardzo cieszy :)

M 51 - Galaktyka Wir wraz z towarzyszącą NGC 5195.

20x300s
ISO1600
N150/750
D7000

Fotka zrobiona minionej nocy 2017-06-16.
Niestety zawsze kiedy mam czas, dobre miejsce, a przy tym jest pogodna noc, to księżyc rozświetla niebo...

Położenie obiektu na niebie

#nightsky #astrofoto #astrofotografia #astronomia #mojezdjecie #polskienocneniebo
jgoluch - Korzystając z pogodnej nocy, postanowiłem raz jeszcze spróbować utrwalić Ga...

źródło: comment_zR4CiaXOdxaf4o0KDC8v6f4qkPr9bQUJ.jpg

Pobierz
  • 17
@Ferengi: No właśnie z mojego 6" Newtona nie doświadczę za dużo szczegółów, a do astrofoto jest w sam raz.
Najlepiej to mieć kilka teleskopów... maczek, refraktor ED, duży newton... tylko $$$ na to trzeba.
@jgoluch: I skończyłoby się na tym, że z połowy sprzętu zupełnie byś nie korzystał. Ja do swojego teleskopu jako uzupełnienie mam lornetę 20x80 i korzystam zamiennie w zależności od warunków i czasu. Docelowo chciałbym kupić jakiegoś edka z bino lub większą lornetę z wymiennymi okularami i byłbym spełniony.
@jgoluch: Nie wycinaj tak bardzo tła, postaraj się popracować nad histogramami bo kolor jest przesunięty za bardzo do zieleni. Wydaje mi się też, że trochę za mało materiału zebrałeś na takie wyciągnięcie, wyszło za dużo szumu :)

Poza tym spoko, jaki montaż?
@Mcmaker: Zieleń mi wyszła, ponieważ chyba za bardzo chciałem wyrównać RGB, ale to zredukuję. Montaż to HEQ5. NIe mogę właśnie poradzić sobie z szumem i tłem, próbowałem kilu tutoriali i nie przynosi to efektów.
Może jakbym zszedł z ISO do 400 i więcej materiału... 5-6min na klatkę to max przy obecnej fazie księżyca.
Spróbuję jeszcze coś dozbierać i ponownie podejść do obróbki.
@jgoluch: Nie wiem jak z szumem matrycy w Nikonie, bo u mnie tylko #teamcanon ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale wydaje mi się, że ISO 400 będzie za małe. Może gdybyś spróbował na 800 i zwiększył nieco czasy jak zejdzie Księżyc to byłoby lepiej.

@Mcmaker: Mam korektor komy, ale ciągle z nim walczę (ma on pewien backfocus 70mm, a u mnie dopiero przy >80 zaczyna działać). Klatka też jest trochę obcięta - na narożnikach była ogromna winieta, nie mogłem sobie z nią poradzić.
@mactrix: U mnie w tych 6" Wir to tylko mgiełka majacząca się w okularze ES 16mm.
Co do progresu, to największą robotę robi montaż i guiding, choć staram się i w obróbce podciągnąć :)
A apertury zazdroszczę, co już pisałem :) Mam nadzieję kiedyś popatrzeć przez taką pod ciemnym niebem.
@jgoluch: W Syncie 8'' pod bardzo ciemnym niebem widać dwie mgiełki dość jasne w okularze 24mm, w średnioogniskowych okularach można już dopatrzyć się ramion :), podobnie z galaktykami Bodego i Cygaro, jak były w zenicie to w Bodego kątem oka widać było lekki zarys ramion. W okularze 30mm to one w Syncie 8" całkiem ładnie świeciły się. Możesz z nimi też popróbować astrofoto, trudne są dość jeśli chodzi o kolor, jednak