Wpis z mikrobloga

Matury się powoli kończą, a ja jestem przed dylematem gdzie iść na studia. Kierunek sobie wybrałem, wiem, że chce studiować mechanikę i budowę maszyn/mechanical engineering. Złożyłem aplikacje na kilka uniwersytetów w UK, przeszedłem pierwszy etap. Jako mój pierwszy wybór wybrałem University of Liverpool, a drugi Coventry University.
Co do polski to zdecydowałem się na AGH, lub PWR. Na obie te uczelnie dostane się na 99%.

Ogólnie to ciągnie mnie do UK, tylko nie wiem czy jest sens pójścia na Coventry które jest w rankingu światowym na podobnym miejscu co AGH (600-800 miejsce). Liverpool jest 150 na świecie, więc to już zupełnie inna liga. Tyle, że na Coventry dostanę się na 100%, a na Liverpool szanse nie są duże, bo muszę dobrze zdać fizykę na maturze.
Zakładając, że nie dostane się na Liverpool, to zostanę przed dylematem Cov/Agh.
Co byście zrobili na moim miejscu? Zostać w Polsce, czy wyjeżdzać do UK?
Studia w UK mają jedną dosyć dużą wadę. Samo czesne, to 30k funtów (3 lata studiów) + koszty utrzymania ok 600/700f miesięcznie. Od rodziców nie liczę na więcej jak 400/450f, więc wyjazd do UK wiązałby się z konieczniością podjęcia tam pracy na pół etatu, żeby dorobić te 300f.
#matura #uk #studia #studiazagranica
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Xaarkes2: Może się mylę, ale wydaje mi się, że już teraz nie ma większego znaczenia gdzie studiujesz o ile nie jest to coś ze ścisłej światowej czołówki. Dużą większą wagę przyłożyłbym do załapania się na dobre praktyki, najlepiej za granicą, bo sam papierek jest wszędzie tyle samo warty.
  • Odpowiedz
@Xaarkes2: rankingi są za pracę naukową, nie za dydaktykę, na AGH spotkasz się z ludźmi który dydaktykę mają w dupie, a studenci im przeszkadzają, w UK taki człowiek szybko kończy karierę w dydaktyce
  • Odpowiedz
@botereq: 3 z czego jeden w okresie letnim. Od września do maja masz 2 semestry. I potem od maja do sierpnia piszesz pracę - ale nie masz już żadnych zajęć.
@Xaarkes2: a po co wydawać tyle pieniędzy ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak serio polskie podstawy teoretyczne wbrew tego co uważają studenci są bardzo cenione. Zawsze można pojechać na erasmusa na rok, pojedź do
  • Odpowiedz
@Xaarkes2: Te 300gbp to dorobisz na 1/4 etatu. Osobiście żałuje że nie szedłem od razu zagranicę. Chociażby dla faktu że zajecia nie są porozpierdzielane na cały tydzień o rozmych godzinach tylko na skupne bloki co powoduje że na uczelnie chodzisz kilka dni w tygodniu, a nie cały tydzień.
Weź też pod uwagę, że za kilka lat idąc na magistra nie będziesz miał możliwości wzięcia rządowego kredytu studenckiego + zapłacisz podwójnie
  • Odpowiedz
Tak zdecydowałem i za miesiąc wylatuję. Matury poszły mi bardzo dobrze i dostanę się tu i tu, jednak wybrałem Coventry, bo w ostatnim rankingu uczelni technicznych cov zajęło 2 miejsce w UK, a liverpool 30. Liverpool byłby lepszym wyborem na medycyne/prawo, jednak w przypadku tego kierunku to cov zdecydowanie przoduje.

Trochę szkoda wyjeżdżać i zostawić rodzinę i znajomych ale ponoć warto ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Snowenik Poleciałem z dziewczyną która poznałem na imprezie integracyjnej organizowaną przez fundację przez która aplikowalem, więc nie było tak źle na początku
  • Odpowiedz