Wpis z mikrobloga

@gali20: @mateo__: Różnica polega przede wszystkim na różnej temperaturze wrzenia gazu: propan wrze w temperaturze ok. - 42°C, natomiast mieszanina propan-butan - 4°C (w zależności od składu). W praktyce oznacza to, że propan może być użytkowany w niższych temperaturach, nawet do -40 °C, natomiast mieszanina schłodzona poniżej - 4°C, po podłączeniu do instalacji uniemożliwia prawidłową pracę palników – gaz nie odparowuje. Wartość opałowa
  • Odpowiedz
@gali20: też bym się chętnie dowiedział (a w zasadzie przypomniał, bo mam wrażenie, że w gimbazie mi babka mówiła dlaczego - ale to było cholernie dawno temu), ale chyba ludzie nie do końca czają o co pytasz
najlepiej by było wziąć podręcznik do chemii jakiegoś pazdro i po prostu przeanalizować właściwości alkanów po kolei, to jak się zmieniają etc.
w necie znalazłem tyle, że poza temperaturami wrzenia, dla kolejnych alkanów w
  • Odpowiedz
@pointlessprofanity: Propan i butan kupowany jest osobno i dopiero na rozlewni jest robiona z tego mieszanka. W zależności jak zrobią mieszankę to gaz jest lepszej lub gorszej jakości.
  • Odpowiedz
@zpue: o proszę, już wiem coś więcej :)
@gali20:
na jakiejś polskiej stronie znalazłem info, że do gazu ziemnego dodaje się THT dla dodania woni, ale gaz ziemny to prawie sam metan, więc grzebałem dalej.
z angielskiej wiki o THT:

Because of its smell, tetrahydrothiophene has been used as an odorant in LPG


a żeby nie było wątpliwości, angielska wiki definiuje LPG jako

Liquefied petroleum gas or liquid petroleum gas
  • Odpowiedz
@gali20: dodatkowo z artykułu o LPG

Varieties of LPG bought and sold include mixes that are mostly propane and, most commonly, mixes including both propane and butane. In the northern hemisphere winter, the mixes contain more propane, while in summer, they contain more butane.


więc raczej jednak chodzi o temperatury wrzenia
  • Odpowiedz
@gali20: może chodzi o to, że ich oddzielne temperatury wrzenia też nie są optymalne dla gospodarstw domowych etc.
czasami jak masz do wyboru wódę albo sok, to wybierasz wódkę z sokiem. żeby skorzystać po trochu z właściwości obu, trafić na wynik pośredni
  • Odpowiedz
@zpue: wiki milczy na temat jego zastosowania w takim celu, aczkolwiek możliwe, że w polsce używa się czego innego, w końcu cytat wziąłem z angielskiej wikipedii. nie znam się, więc nie będę się przy swoim upierał
  • Odpowiedz
@gali20: To raczej kwestia finansowa. Ja często używałem czystego propanu do kuchenki i przede wszystkim nie śmierdzi tak jak mieszanka, ma wyższą temperaturę spalania i szybciej zagotujesz np. wodę.
  • Odpowiedz