Wpis z mikrobloga

@gali20: X D nie przebierasz w środkach widzę
zapach bym już odrzucił, bo co prawda o różnych środkach z @zpue mówimy, to mamy info o dodawaniu innych substancji zapachowych
stawiam, że połączenie bezpieczeństwo-finanse-sens używania w mieszkaniach, bo nie oszukujmy się, nie potrzeba nie wiadomo jakiej jakości nie wiadomo jak gorącego płomienia, żeby sobie zupę podgrzać
@pointlessprofanity:
Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, płynna mieszanina propanu-butanu jest nawaniana, co jest określone w normie PN-EN 589. Mówi ona, że zapach LPG powinien być nieprzyjemny i wyczuwalny w powietrzu już przy stężeniu stanowiącym 1/5 dolnej granicy wybuchowości.
Do nawaniania gazu płynnego używa się etanotiolu (merkaptanu etylowego, zawierającego m. in. związki siarki). Jest to organiczny związek chemiczny występujący w niewielkich stężeniach w ropie naftowej, znany ze swojego niezwykle silnego, nieprzyjemnego zapachu.
@zpue: merkaptan etylowy jest w normie? jest gdzieś treść normy w necie dostępna poza płatnym PKN?
poza tym PN-EN 589 nosi tytuł "Paliwa do pojazdów samochodowych" - na zdjęciu OPa masz butlę 'domową', a ja też szukam informacji bardziej ogólnych. i podaję skąd biorę informacje.
daj źródła
@zpue: PN-C-96008 „Przetwory naftowe. Gazy węglowodorowe. Gazy skroplone C3 – C4”
ta wygląda jak odpowiednia, ale też - nie mam jak zajrzeć do środka teraz. jak będę miał wolną chwilę to mogę się przejść do normowni na uczelni i przejrzeć
@pointlessprofanity: LPG do samochodu, to ten sam gaz co do kuchenek. Różnica jest tylko taka, że w butlach lpg stosuje się syfon i gaz pobierany jest z dołu butli z fazy ciekłej, a w zwykłej butli gaz pobierany jest z góry z fazy lotnej.
@zpue:
podsumowując
ty: merkaptan etylu [brak źródła]
ja: THT, merkaptan amylu (/metylowy bo do tego przekierowuje zmiana języka na wiki) [źródło]
ty: merkaptan etylu [brak źródła], informacja o tym, że gaz jest nawaniany (KTO BY POMYŚLAŁ) zgodnie z normą samochodową
ja: ale czy norma określa czym jest nawaniany + czy to na pewno jest odpowiednia norma do tego?
ty: to to samo [brak źródła]

nie twierdzę, że to inny gaz, nie
http://gazeo.pl/poradniki/eksploatacja/Zimowa-jakosc-autogazu,artykul,5771.html

Odpowiednie proporcje obu składników dobiera się zatem okresowo, w zależności od panujących temperatur zewnętrznych tak, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w gazowym układzie zasilania, które jest niezbędne dla prawidłowej jego pracy. W okresie zimowym w autogazie zwiększana jest zawartość propanu, zaś latem, kiedy panują dodatnie temperatury otoczenia, można zmniejszyć zawartość tego składnika, zastępując go tańszym butanem.
@zpue: @pawelkoszalin2: a czy każdy gaz z butli po spaleniu jest wyczuwalny? Mam taką nagrzewnicę na gaz no i jak nią grzeje to czuć w powietrzu specyficzny zapach. Czy to normalne, czy akurat producent tej butli co mam to jakis smierdzący gaz dał?
@badtek: Gaz jest nawaniany, żeby można go było wyczuć jak się będzie ulatniał, ale kup następnym razem czysty propan, który tak nie śmierdzi jak mieszanka prop-butan. Jest o parę złotych droższy, ale mniej wyczuwalny.