Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #30
#jugopolskie

Na prośbę @czarnawrona - dzisiaj kolejny hit z polskich wesel!

Masters - Żono moja, serce moje [2008]
Pewnie większość się nie przyznaje, ale raczej nie muszę tego hitu nikomu przedstawiać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem, czy to zespół Masters jako pierwszy wykonywał polską wersję, bo coverów jest od groma. Wersja Mastersów jest jednak najpopularniejsza, przypisuje się im też piosenkę Żono moja jako jeden z ich największych hitów.

Darko Domijan - Ženo moja, srce moje [1987]
Darko Domijan to chorwacki piosenkarz, którego największa popularność przypadała na lata 70. i 80. Również piosenka Ženo moja, srce moje pochodzi z tego okresu - pojawiła się na albumie Ja Plaćam Noćas (Płaczę nocą).
W przeciwieństwie do polskiej wersji, pasującej na wesela, oryginał mówi o kłamstwie, braku nadziei i rozstaniu. Prawdę mówiąc, mi tam zawsze coś w tej polskiej wersji nie pasowało - melodia w "smutnej" tonacji, a tekst radosny :D

Ciekawostka:
- taka Ciekawostka od Mojej Mamy® - inny zespół disco polo, Bayer Full, też nagrał swoją wersję Żono moja. Jak ktoś ma ochotę, zapraszam do komentarzy
- em... zespół Bayer Full nagrał też wersję tej piosenki po chińsku - mamy na sali jakiegoś specjalistę od chińskiego? #chinski #chiny Wideo również w komentarzach :D

Wołam jeszcze @Ungern, który jako pierwszy mi to podsunął :) wpis

Tagi:
#jugoslawia #chorwacja #darkodomijan #masters #bayerfull #discopolo #80s #lata80 #pop #jugopolskie #muzyka #cover #ciekawostkimuzyczne

Ženo moja, srce moje, żono moja, serce moje...

  • Darko Domijan - Ženo moja, srce moje 72.2% (13)
  • Masters - Żono moja, serce moje 27.8% (5)

Oddanych głosów: 18

kostniczka - JUGOPOLSKIE #30
#jugopolskie

Na prośbę @czarnawrona - dzisiaj kolejn...
  • 5