Wpis z mikrobloga

Z czego mogą wynikać problemy ze wstawaniem? Na co zwrócić uwagę, jakie niedobory w diecie mogą być tego przyczyną?
Nie szukam porady medycznej, ale chciałabym mieć jakiś punkt zaczepienia do dalszych poszukiwań.

Nie chodzi tylko o to, że rano jestem zaspana - ja czuję się dosłownie wypompowana. Mimo że chodzę spać regularnie, zasypiam bez problemu i przesypiam spokojnie całą noc - rano zawsze mam wrażenie, jakbym dostałą obuchem w głowę. Nie jestem w stanie nawet podnieść ręki, zanim nie dojdę do siebie leżąc przynajmniej przez 10 minut - o ile na powrót nie zasnę. I nie ma znaczenia, czy śpię 4, 8, czy 12 godzin - zawsze rano czuję się tak samo podle. I prawie zawsze budzę się w najgłębszej fazie snu, zazwyczaj w trakcie jakiegoś koszmaru (nieważne, czy budzę się sama, czy z budzikiem - tak, jakbym w ogóle nie doświadczała tej płytkiej fazy, w której przebudzenie jest lekkie i przyjemne).

Ostatnio te koszmary są zresztą bardzo realistyczne i przygnębiające, przez co budzę się zestresowana i tym bardziej wymęczona.

Może ktoś ma podobny problem, albo chociaż potrafi nakierować mnie na właściwe tory? Może polecić jakieś badania? Bo to coraz bardziej rzutuje na moje życie. Gdybym mogła, codziennie spałabym 12 godzin.

Byłam już u neurologa, ale przepisał mi tylko jakiś kompleks kilkunastu witamin, który ani trochę nie pomógł. Nie powiedział nawet, które z tych witamin mogą być tu kluczowe, więc choćbym chciała zmienić dietę pod tym kątem - to nie wiem czym się kierować. Żałuję, że nie dopytywałam, ale wizyta dotyczyła innego problemu i to był o tylko tak "przy okazji". I skoro specjalista machął na to ręką, to zrobiło mi się głupio, że w ogóle wyskakuję z taką "błahostką"...

#medycyna #sen #zdrowie #pytaniedoeksperta
  • 26
@EpicSilence: Zła dieta - na pewno, tylko żeby ją zmienić, trzeba jeszcze wiedzieć, co dokładnie jest w niej złego. Śmieciowego jedzenia nie jem, staram się jeść "zdrowo", ale żadnej zbilansowanej diety nie przestrzegam. Za to zdarza mi się niedojadać.

Tryb życia mam studencki, więc jak najbardziej nieregularny, aczkolwiek spać chodzę zawsze o tej samej porze.

Spróbuję ćwiczeń przed snem, chociaż w moim przypadku nocny jogging po osiedlu nie wchodzi akurat w
@lazer:

bruksizm, bezdech senny

To akurat mnie nie dotyczy.

Ciśnienie mam bardzo niskie, od zawsze - według niektórych klasyfikacji mam wręcz niedociśnienie. Ale samo w sobie nie powinno powodować aż takich problemów. Na pewno nie powinno sprawiać, że sen nie przynosi żadnego odpoczynku.

@drGreen: Nie używałam i nie wyobrażam sobie, żeby to działało, gdy śpię z drugą osobą.
@tHoePs: TSH miałam robione przy okazji tomografii. Żelazo też w normie. Zastanawiałam się kiedyś, czy to nie jakieś początki cukrzycy, ale nie mam innych objawów... Może jednak faktycznie powinnam zapytać o to lekarza.