Wpis z mikrobloga

Mity związane ze szczepionkami
#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #neuropa #zdrowie #medycyna #mikroreklama #niemoje
Tak - wiem odc. 345 ale co z tego, skoro pseudonaukowe badziewie coraz bardziej się pleni? Warto wykopać i podesłać linka znajomemu, który w imię wyczytanych w internecie mądrości naraża swoje dziecko i dzieci innych, którzy swoje zaszczepili. A jeżeli uważacie, że chcącemu nic się nie dzieje - przypominam:
Sierkovitz - Mity związane ze szczepionkami
#nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu...

źródło: comment_qGPOVRO80eY9Xukp34RY7U9yiXXHDtdK.jpg

Pobierz
  • 15
@Wujek_Mietek: Inne R0 - plenią się znacznie szybciej więc nawet jak znikną w jednym rejonie - trzymają się w innym i tylko czekają, żeby wrócić. Na przykładową odrę szczepionych jest 85% dzieci na świecie - to za mało, żeby wyeliminować chorobę.
@Sierkovitz: Jak szybciej się plenią to właśnie chyba lepiej - łatwiej zidentyfikować? Ja wiem, że nie szczepi się wszystkich, ale wynika to z tego, że światu nie zależy na likwidacji chorób, tak jak było to z ospą. Przecież gdyby podjęto takie same środki wobec odry, to zostałaby wyeliminowana.
@Wujek_Mietek: Nie do końca - choroba z wysokim R0 po prostu musi mieć wyższy odsetek zaszczepionej populacji. Ospa była trzy razy mniej zakaźna a to spora różnica bo zamiast 95% populacji potrzeba zaszczepić 80% populacji, żeby ją skutecznie wyeliminować. Gdyby - gdyby podjęto międzynarowode wysiłki i akurat trafiło się, że nie ma wojen jakichś znaczniejszych - to można by to wyeliminować ale zwróć uwagę na szczepienia na polio, że prawie się