Wpis z mikrobloga

Idiom: Naprawić zagrodę bez chłopa i tajgi (修筆沒有農民和泰加林).

W Okresie Gorących Królestw (600 - 442 p.n.e.), w znanym z doskonałych lasów, drewna oraz meblarzy królestwie Tagi żył pewien minister o imieniu Mi Biau. Był on doradcą króla Bre Bach. Obaj żyli w luksusie i często dogadzali sobie nadmiernymi przyjemnościami - znani byli z ogromnego obżarstwa - bardzo lubili 羊角麵包 (takie chińskie rogaliki). Królestwo płynęło mlekiem i miodem, gdyż z dostępnych tam drzew robiono różnego rodzaju meble. Ich dworscy byli tępi i z zazdrością przyglądali się swoim władcom, którzy jednak z każdym kolejnym rokiem stawali się coraz grubsi.

Pewnego dnia, Mi Biau zorientował się, że stał się tak gruby, że już nie widzi swojego małego, wściekł się i zawołał swoją dwórkę Elfing, która wpadła z tego powodu w śmiech. Zły Mi Biau kazał ją zabić, jednak w zamian za zasługi w bitwie z państwem Ser Wer, Bre Bach skazał ją na wieczną banicję do tajgi.

Złe czasy przyszły do królestwa - pojawili się władcy z krainy Stri Mi, którzy sprawnie pokonali niekompetentnego władcę i jego głupich sługusów. Spalili wszystkie lasy i drzewa. Mi Biau został wypędzony. Na odchodne, Bre Bach powiedział, ze Mi Chau będize mógł powrócić do królestwa, jeśli ponownie posadzi lasy - czyli naprawi tajgi. Zakrzyknął: "ani ty Mi Biau, ani żaden z twoich głupich sługusów nigdy nie naprawi tajgi, została kompletnie zniszczona!".

Do dzisiaj w chinach synonimem niemożliwej do wykonania pracy jest "naprawa tajgi przez Mi Biaua".

#chinskieidiomy #clearharmony #idiomy #chiny #heheszki #pasta
  • 10