Wpis z mikrobloga

Ludki z Warszawy, wy wiecie że rok temu stężenie najbardziej szkodliwego dla zdrowia PM2,5 było identyczne (pikrel, dzisiaj: 176). Do tego to wciąż kilkakrotnie (!) mniej niż na Śląsku, u tych co wychodzą na pole i innych przegranych w loterii geograficznej.

Czy to sytuacja zdrowa? Z pewnością - nie bardzo. Ale musicie sobie odpowiedzieć na jedno #!$%@? ważne pytanie: czy rok temu w styczniu też sen z powiek spędzało wam pytanie "Gdzie kupię maseczkę???" (pozdrawiam @idzpanstont :)? Czy zaraz po wyjściu z piwnicy dopadał was ból głowy i udar (pozdrawiam @jenerau :)?

Z PM10 jest nieco gorzej (~100), ale wciąż 2x mniej niż tzw. poziom informowania GIOŚ i 3x mniej niż poziom alarmowy.

Czillax & take it easy, bo przed pyłami zawieszonymi zje was nerwica ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#smog #smok #smokwawelski #powietrze #warszawa #stolica
Pobierz
źródło: comment_iPT4opHuevWU9vFwzXjrM72WTcTayMYk.jpg
  • 188
@Dutch: To że ludzie są bardziej świadomi to chyba dobrze :) Filozofia - "wcześniej też było #!$%@?, więc nie przesadzajcie" nie jest zbyt ambitna.

W Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 440 tys. osób rocznie, w Polsce jest to ok. 44 tys. - poinformował PAP komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.
@bohoto: analogia słaba jak hipster po tym jak dowiedział się o istnieniu PM2,5. Ale uwaga naprawiam:
- Jaś chleje od 10 lat butelkę wódki dziennie, pracuje na budowie i poza tym że czasem upuści cegłę ma się całkiem dobrze - choć za kolejne 10 lat może zejść na marskość wątroby
- Marek pracuje w błyszczącym wieżowcu w Mordorze, czasem po piątkowym team meetingu idą na 2 piwa z Team Leaderem. Na
Już łapiesz? Bo chyba prościej nie umiem...


@Dutch: Szkoda, że tak prosto ci nie wyszło na początku bo naprawdę można zrozumieć twój wpis jako "jest #!$%@? ale stabilnie więc chillax"
@6c6f67696e:

bo naprawdę można zrozumieć twój wpis jako "jest #!$%@? ale stabilnie więc chillax"

To dobrze, bo właśnie to znaczył :) Tylko "#!$%@?" zamieniłbym na "dalekie od ideału".

(teraz czas, żeby ktoś znowu wbił z chochołem pt. "hurr durr nie róbmy nic bo jest stabilnie!!!1")
@6c6f67696e:
Ależ jest. Kilka osób mi w tym wątku za to "chillax" podziękowało zresztą, rozumiem że gdyby nie czillowali tylko kupowali hurtowo maseczki i zajmowali teraz miejsce na SORach sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza by się polepszyła? :)
@Dutch chodzi,że nie była taka świadosc społeczna :) tak jak dziś też wiemy więcej na temat oleji i mimo,że jeszcze nie dawno na nim smażylem dziś nue robię tego,tylko tłuszcz kokosowy. Po prostu świadomość edukcja daje możliwość człowiekowi szansę podjęcia decyzji.
Sam próbujesz zminimalizować znaczenie czegoś co ma wpływ i nie jest obojętne.
@Dutch: Ja tam o tym mówię już od kilku lat. Od października do kwietnia ciężko wyjść na spacer bo wszędzie w powietrzu syf. Śmierdzą potem ciuchy, włosy. Biegać się nie da bo powietrze #!$%@?. Często właśnie gdy zaczyna się okres grzewczy, także mam chore gardło. Maseczki może i kupować nie będę. Ale konfident ze mnie i na straż miejską na kopciuchowców dzwonię i znajomych #!$%@? jak wrzucają jakiś syf do pieca...
@Dutch: Ja prace o pyle PM 2.5 i PM 10 Noixach i innych pyłach zawieszonych robiłam 7 latemu dla Nowej Rudy
to co tu piszecie to nic w porównaniu do Tamtejszego Miasteczka

Prócz
tlenku węgla (CO)
węglowodorów (HC)
tlenków azotu( NOx)
cząsteczek stałych (PM)

Pomiary nie są prowadzone bo Unia by nas zaje....
Ponieważ sierotki, fundusze zostały przeznaczone już w roku 2007 na te cele ale wszystko poszło w Kichę.

Pozdrawiam
@Dutch: Wady Warszawy.
Brak miejsc w przedszkolach.
Żeby coś załatwić potrzebujesz minimum 5 godzin.
Słaba opieka medyczna,
Hałas,
korki
wysokie ceny
smog
Ciężko trafić na uczynnych ludzi.
Brud
Zalety
Jest praca
Jest dobrze płatna praca.
Źródło smogu ma ogromne znaczenie, bo nie wiem czy wiesz, ale pm2.5 generuje sama natura.


@lavinka: oczywiście, tylko jaki jest udział tzw. tła (czyli tego co piszesz) w dzisiejszym stężeniu pyłów np. w Katowicach? 0,1%? (600 ug/m^3 dla PM2.5, 667 ug/m^3 dla PM10, benzenu WIOŚ nie mierzy w Katowicach)
normy i poziomy docelowe znasz zapewne ale dla innych: PM10: 50 ug/m^3 jako dopuszczalne, 40 ug/m3 rocznie; dla PM2.5 25ug/m^3 rocznie
@Dutch: Kolego ale bagatelizowanie tego też nie jest dobre i zakrawa o nieludzką beztroskę rodem z PRLu.
Problem trzeba nagłaśniać niech chociaż przedsiębiorcy zwietrzą interes i maseczki nam naprodukują/importują cobyśmy łatwo i tanio mogli kupić, bo na razie nie zapowiada się by ktoś z problemem walczył wszak ludzi nie stać na "lepszy" opał, lepsze piece, gaz, a rząd górnikom nieba przychyla zamiast zainwestować też w atom...