Wpis z mikrobloga

Od pewnego czasu zauważyłem, że pojawiają się te same pytania z tematyki #programowanie.
Mianowicie coś w stylu - "Jak zacząć?", "Znacie jakieś tutoriale do języka X i technologii Y?", "Czy będzie to dobre na start?" - i tu link do czegoś. Wiem, co to wykop, wiem na czym to polega i zdaję sobie sprawę, że nie da się tego wszystkiego powstrzymać i takie pytania będą pojawiały się zawsze, bo to nie forum tematyczne. W każdym razie uważam,że można to w jakiś sposób ograniczyć (czy się sprawdzi - nie wiem). Przyznam szczerze, że trochę mnie to zaczęło irytować i postanowiłem w jakiś sposób pomóc.

To co cechuje programistę przede wszystkim, to umiejętność wyszukiwania informacji. Niektóre powyższe rzeczy dałoby się rozwiązać w ciągu kilku sekund za pomocą google'a, ale czasem się nie chce, czasem się nie wie co i jak. Zrozumiałe.

Postanowiłem przygotować krótkie kompendium dla osób dopiero zaczynających zabawę z #programowanie, początkujących i takich, które na początku rzeczywiście mogą nie wiedzieć "od czego zacząć" bo materiałów są hektary, a wygrzebać z nich coś sensownego to też pewnego rodzaju sztuka.

Nie widzę możliwości przypięcia takiego postu gdziekolwiek na swoim blogu, ale jest za to opcja "ulubione" i każdy kto będzie zainteresowany zapisaniem sobie tych informacji może sobie ten wpis zapisać. W taki lub inny sposób.

Oczywiście jeśli ktoś ma inne/lepsze tutoriale to bardzo proszę o podrzucenie ich w komentarzach do tego wpisu. Pozwoli to na łatwe przeszukiwanie osobom, które takowych będą potrzebowały. Także jak macie coś lepszego, gdzieś opowiadam farmazony to mnie poprawcie lub podrzućcie jakieś materiały wybrane przez Was.

Z góry zaznaczam, że wklejam tutaj tematy, które są mi najbliższe, i które uważam za dobry wybór na start, do nauki i rozwijania swoich teoretycznych kompetencji. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dobra to zaczynamy.

I. Java:

1. Podstawy:
- https://docs.oracle.com/javase/tutorial/
- http://www.mkyong.com/
- http://www.javatpoint.com/java-if-else
- https://www.tutorialspoint.com/java/

2. Spring:
- https://spring.io/guides
- http://websystique.com/spring-4-tutorial/
- http://www.tutorialspoint.com/spring/

3. Multithreading:
- http://tutorials.jenkov.com/java-concurrency/index.html

4. Książki:
- Java. Kompendium programisty - Herbert Schildt
- Java. Efektywne programowanie. - Joshua Bloch
- Spring w akcji - Craig Walls
- Hibernate w akcji - Christian Bauer, Gavin King

II. SQL:

1. Podstawy:
- http://www.w3schools.com/sql/
- http://www.tutorialspoint.com/sql/

2. Książki:
- Praktyczny kurs SQL - Danuta Mendrala, Marcin Szeliga

III. Python:

1. Podstawy:
- https://learnpythonthehardway.org/book/
- https://docs.python.org/3/tutorial/index.html
- http://www.learnpython.org/pl/ (trochę biedniej, ale po polsku)

2. Django:
- https://www.djangoproject.com/start/
- https://docs.djangoproject.com/en/1.10/
- https://tutorial.djangogirls.org/pl/ (po polsku)

IV. C/C++:
1. Podstawy:
- http://www.learncpp.com/

V. Dodatki:
1. SOLID - https://en.wikipedia.org/wiki/SOLID_(object-oriented_design)
2. Reguła KISS - https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle
3. Reguła DRY - https://en.wikipedia.org/wiki/Don't_repeat_yourself
4. StackOverflow - http://stackoverflow.com/ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To tyle na ten moment, jak mi się coś przypomni to będę się starał na bieżąco dodawać.
Tak jak wspominałem, jak macie coś pod ręką wartego uwagi, ciekawego i co by pomogło osobom, które dopiero zaczynają to podrzucajcie. Szczególnie jakieś tematy dotyczące frontendu, z którym jestem na bakier :P

Nie wiem na ile z tego skorzystacie, ale mam nadzieję, że choć trochę pomoże Wam to w samodzielnej nauce i wyszukiwaniu nowych informacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#naukaprogramowania #programowanie #java #cplusplus #spring #nauka #tutorial
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@allocer: jak dla mnie to to jest kolejny zbiór traktujący o tym jak nauczyć się składni języka/języków i frameworkow. I w zasadzie to to nie jest nauka programowania tylko nauka wkuwania referencji na pamięć.

Brakuje danych na temat struktur danych, algorytmów, technik programowania, kodowaniach, reprezentacji danych w pamięci, technik optymalizacji i analizy kodu, microbenchmarkow, podchodzenia do problemow i analiza ich, szacowania złożoności problemu aż w końcu implementacji od a do
  • Odpowiedz
@allocer: Wiem, że chcesz dobry uczynek zrobić, ale jak dla mnie to nie tak powinno wyglądać. Ja nie rozumiem podejścia: dajcie mi wszystko na tacy, bo zaczynam. Przecież to wszystko w sieci jest i te linki udostępniane po raz tysięczny są do znalezienia przez google, jak nie na pierwszej stronie, to na setnej. Przez darmowy miesiąc na pluralsight czy dwa tygodnie na lynda.com można przyswoić materiał, który kilkanaście lat temu
  • Odpowiedz
@allocer: nie ma sprawy, może komuś aktualnie w branży się przyda no bo nie oszukujmy się, to wszystko to ostra robota na co najmniej 2.5roku zapieprzania. Większość początkujących chce efekty góra po roku, więc pewnie odpadną po góra 4 ksiazkach ;)

A propos tych pierwszych to polecam numberphile na YT i materiały gościa z tęcza w avatarze (jutro podlinkuje jeżeli będzie wzięcie), ale on głównie w p5.js i js tworzy
  • Odpowiedz
@allocer: Ludzie zadający pytania jak zacząć nie są zainteresowani wiedzą, oni chcą by ktoś się zainteresował ich własnym osobistym problemem i odpisał. To po prostu poszukiwanie atencji. I zawsze się znajdą ludzie którzy chcą odpisać by się poczuć przez chwilę przydatnymi.
  • Odpowiedz
@orchee: Masz w tym wszystkim bardzo dużo racji i słusznie napisałeś. Mam podobne podejście do tego wszystkiego, jednak w jakiś sposób spróbowałem to ułatwić i mam nadzieję, że choć trochę naprowadziłem. Nie wrzucę tu całego internetu czy wszystkich ciekawych, wartych uwagi materiałów bo tak się zwyaczjnie nie da. Chciałem tylko w jakiś sposób odpowiedzieć na monotonne i te same pytania, któe się tu często pojawiają. Nie twierdzę, że tak już nie będzie, bo oczywiście będzie. Chodzi tylko o to, ze jak ktoś się chce czegoś nauczyć, to i skorzysta być może z takiego gotowaca, ale przede wszystkim będzie teraz wiedział czego szukać.

@greebqmaster: Jasne, zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie te materiały są z wczoraj i pierwszej świeżości. Jednak uważam, że podstawy podstaw się nie zmieniają i w każdym tutorialu da się je znaleźć i zrozumieć. Oczywiście masz rację mówiąc, że najlepiej pokazać komuś na czym programowanie polega, a nie wrzucać linki do tutoriali. Ale tu chodzi o to, zeby jakoś zacząć - dostajesz kilka materiałów, z których już coś wiesz i zaczynasz drążyć, szukać bo już mniej więcej zaczynasz rozumieć czego szukać. O to mi głównie chodziło.
Sam jestem zwolennikiem nauki z książek. Sam tak zaczynałem i wiem ile taka nauka daje, gdzie masz wszystko napisane i wytłumaczone od totalnych podstaw. Dlatego dodałem też tytuły książek. Mam jednak świadomość, że nie każdy chce się rzucać do kupowania książek (ale można wypożyczyć, znaleźć ebook itd.) tylko chce przede wszystkim sprawdzić czy programowania to działka, która mu pasuje i to co chce robić.

@plushy: nie napisałem tego posta po to, żeby zgarniać wirtualne plusiki i mieć atencję. Tylko po to, żeby
  • Odpowiedz
@allocer:

@alex-fortune: owszem. Niemniej są to reguły, które w dalszym etapie "kariery" czasem są warte uwagi, a czasem zupełnie nieprzydatne. Uważam mimo to, że jakieś pojęcie o ich istnieniu wypada mieć.


Nie mówię, że nie. Ale uważam, żę należy do takich reguł podchodzić wtedy, kiedy masz już określoną wiedzę i doświadczenie, by je sensownie zrozumieć. Tak jak nie tłumaczysz np konceptu enkapsulacji komuś, kto zupelnie nie umie programować,
  • Odpowiedz
@i-marszi: UML na początek to raczej nie bardzo. To już stricte tworzenie konkretnych projektów, przepływów pracy, itd. Wyżej ktoś już wrzucił materiały do algorytmów ;).
  • Odpowiedz