Wpis z mikrobloga

Całej planety nie da się przewietrzyć...

Czy w ciągu najbliższych stu lat pojawi się problem z dostępem do świeżego powietrza i pitnej wody? Dlaczego możemy wkrótce być zmuszeni do chodzenia w maskach po ulicy? Ilu uchodźców klimatycznych jesteśmy w stanie przyjąć? Decyzje w najbliższych latach będą miały decydujący wpływ na to czy pytania powyżej mają sens czy nie. Dlaczego - polecam przeczytać.

Rys - porównanie benzopirenu w powietrzu polskich miast z innymi miastami Europy*

#nauka #swiat #klimat #gruparatowaniapoziomu #liganauki #mikroreklama

*Tak - wiem w Płowdiw jest więcej. Tylko czy Płowdiw to szczyt naszych aspiracji co do respiracji?
Pobierz Sierkovitz - Całej planety nie da się przewietrzyć...

Czy w ciągu najbliższych stu...
źródło: comment_0tefjVROfLpSPk5XYqsIU4LyG3jWI94o.jpg
  • 14
@Sierkovitz: A wiesz może jak to jest z tymi benzopiren-ami? Da się je jakoś szybko i tanio mierzyć? Da się praktycznie odfiltrować (wentylacja w domu) albo pochłaniać?

Goście z airly.eu mówili mi, że da się mierzyć tylko laboratoryjnie. O ile do PM są rozsądnie tanie czujniki (jeden taki mi na biurku leży i mierzy :-)) o tyle do BaP nie znalazłem żadnej wzmianki w sieci.

PM da się też filtrować, filtr
@Porazka_Sezonu: Z Paryża do Lille jest mniej więcej tyle samo co z Nowego Sącza do Katowic... Poza tym - to dobre pytanie - dlaczego w innych miejscach nie wykorzystuje się węgla do ogrzewania domów. I dlaczego inne zagłębia w Europie od dawna porastają parki a u nas wielkim kosztem z dopłatami ładuje się w tą przestarzałą technologię, która przy okazji nas zabija.