Wpis z mikrobloga

@KubanskiEseista: Rimlandem nazywamy kraje leżące na wybrzeżach. Termin powstał wraz z teorią, która zakłada, że dla ewentualnego mocarstwa światowego kluczowa jest dominacja na owych wybrzeżach, a właściwie na wodach (czyli możliwość opanowania wybrzeży). Jest to teoria przeciwstawna do istniejącej wcześniej koncepcji heartlandu, który zakładał, że do kontroli nad światem konieczne jest opanowanie obszaru w głębokim centrum euroazjatyckiego lądu (i, analogicznie, heartlandem nazywa lądy poza zasięgiem najważniejszych środków bojowych używanych z wód
@dynamiczniak: Cholera, zamówiłem tę książkę jakieś 2 tygodnie temu i ze strony wydawnictwa cisza totalna. Czytam komentarze na ich stronie, że nie tylko ja mam ten problem, ale widzę, że niektórzy książkę już mają. Chyba, że dostałeś ją z innego źródła?
Jest to teoria przeciwstawna do istniejącej wcześniej koncepcji heartlandu, który zakładał, że do kontroli nad światem konieczne jest opanowanie obszaru w głębokim centrum euroazjatyckiego lądu


@aderonraven: Jestem ciekaw co jarał gość który stwierdził, że kontrola nad "bogatymi" i "zaludnionymi" terenami Syberii da jakąkolwiek władzę. Serio. Pojęcia nie mam jak szukać sensu w stwierdzeniu, że do panowania nad światem potrzeba jest kontrola nad wypasaczmi owiec z mongolskich stepów..
@Spoyla Ech, a ja cały czas czekam. Rozczarowałeś mnie brakiem dedykacji, bo najprawdopodobniej ja też jej nie dostanę ;( Nic to, miłego czytania zatem, a ja wracam do swoich nudnych lektur...