Wpis z mikrobloga

Trochę takie #gorzkiezale, a trochę #przemysleniazdupy. Będzie trochę spam tagami, ale liczę na dyskusję i wypowiedzi Mirków i Mirabelek.

tl;dr


Lubię posłuchać #wyklady na różne tematy. Głównie i #geopolityka oraz #chiny i ogólnie #azja, ale czasem też #historia, #socjologia czy #psychologia, rzadziej #ekonomia i #gospodarka. Jak mocno mnie poniesie, to zdarzają się i #teoriespiskowe (raczej z przymrużeniem oka, szczególnie jeśli chodzi o klimaty Illuminati, NWO czy znakach nadciągającej Apokalipsy).

Poświęcam na to nawet kilka godzin dziennie, z reguły podczas jakichś innych czynności (porządki domowe i inne podobne sprawy, które zaprzątają raczej ciało niż głowę). Niestety zdarza mi się przerywać w momentach, w których chciałbym posłuchać dalej, ale:
a) wpadam w stan pt. "Mam ochotę na coś, ale nie wiem na co" - pozdrawiam Mirabelki .#pdk
b) okazuje się, że nie mogę znaleźć niczego nowego na dany temat.

O ile punkt a) to raczej problem, który muszę rozwiązać w drodze samodoskonalenia (pozdrowienia dla fanów #azja), o tyle odnośnie punktu b) mam wątpliwości.

Czy w Polsce dzieje się aż tak mało tego typu rzeczy? Czy może stopień cyfryzacji tego i udostępniania jest nikły bądź? Czy jest to realizowane w skrajnie zły sposób (i np. ciężko dotrzeć)? Czy może ja po prostu nie umiem szukać? Nie mówię oczywiście o takich tuzach Internetu jak Bartosiaki, Wołoszańskie, Brauny (chodzi mi o wąską, ale godną zainteresowania - szczególnie z odpowiednim dystansem), bo ich jest pełno. Aż się przelewa. Mam na myśli mniej medialne persony, które często po prostu realizują się na polu poważnej nauki i nie mają czasu na bycie gwiazdami YouTube.

Naprawdę trafiłem na ścianę. Ciągle te same kanały, te same nazwiska, te same klimaty (w sensie światopoglądowym).

Być może wy jesteście w stanie mi pomóc? I przy okazji podzielić się z innymi. To ważna wiedza i uważam, że w dobie Internetu, względnej wolności wymiany myśli i teoretycznie dobrego dostępu do dóbr kultury i nauki, naprawdę możemy sprawić, by nasze pokolenie weszło w dojrzałość społeczną i polityczną z zupełnie innym poziomem świadomości niż nasi dziadkowie i rodzice. To my będziemy już niedługo w naprawdę dużej mierze decydowali o losach kolejnych wyborów w Polsce, o rozwój kultury i nauki, więzi społecznych i gospodarki. Od nas zależy, czy powstanie #spoleczenstwoobywatelskie .

Podzielcie się ze mną i sobą nawzajem ciekawymi materiałami, nazwiskami itd.

Oczywiście zacznę od kilku propozycji, zarówno tych oczywistych (tj. przez dużą większość pewnie znanych), jak i tych, które być może będą jakąś nowością. Lista w pierwszym komentarzu.

PS. To mój najdłuższy wpis na Mirko. Mam nadzieję, że ktoś dobrnął do końca ; )

1) Jacek Bartosiak - Geografia świata. Kanał: Geostrategy
Ogólnie o sprawach geopolitycznych. Takie miłe, dynamiczne i wciągające wprowadzenie do tematu. Wybrałem ten materiał, bo pochodzi z okresu, w którym Bartosiak nieco uporządkował swoją siatkę pojęciową i bingo (.#pdk) stało się nieco trudniejsze.

2) Grzegorz Braun - Korona Królestwa Polskiego
Tu szerszy komentarz z uwagi na kontrowersyjną osobowość autora. Owszem - często zdarza mówić mu się trochę od rzeczy (bo naciągane przez siebie fakty przedstawia tonem, jakby to były prawdy objawione). Niemniej jednak moim zdaniem warto chociaż z grubsza zapoznać się z jego poglądami na historię, państwowość polską, ustrój, prawo, problematykę Żydów w Polsce, monarchię itd. Zupełnie odmienna wizja niż ta prezentowana w mainstreamie. Czy prawidłowa? Wg mnie niekoniecznie, ale warto przynajmniej zapoznać się z faktami, które Braun prezentuje (i weryfikować je). Są one często pomijane, a chyba da się na ich podstawie wyciągnąć własne wnioski.

3) Dariusz Stola - Dlaczego ZSRR przegrał Zimną Wojnę? Kanał: Wszechnica FWW
Nieco bardziej historycznie - szerokie ujęcie tematu, opowiedziane typowo wykładowym tonem (bez gwiazdorzenia), ale przyjemne do wysłuchania. Collegium Civitas, o ile się nie mylę, więc godne uwagi.

4) Waldemar Dziak - Chiny od 1945 do teraz. Ponownie kanał: Wszechnica FWW
Niesamowicie ekspresyjny wykładowca, momentami może aż do przesady. Niemniej ciekawie zarysowana sylwetka wzrastającego imperium. Chyba ten sam cykl wykładów, co w numerze 3.
  • 12
  • Odpowiedz
@ripp1337: chyba tylko nauka ekonomii, historii, historia stosunków międzynarodowych + kwestie związane z obronnością, wojskiem (nie wiem co konkretnie Cię interesuje) i nie będziesz potrzebował mentora, tzn. jeśli już wypracujesz sobie własne mechanizmy umożliwiające dokonywanie oceny. Wtedy wystarczą fakty, tzn. gromadzenie i bieżąca analiza wydarzeń. Bez podstaw z tych dziedzin co najwyżej można kopiować, powtarzać czyjeś tezy. Media związane z geopolityką: Stratfor, Foreign Affairs, poszukaj wykładów Kaplana, Friedmanna, w Polsce
  • Odpowiedz
@ripp1337: znalazłem

Bartosiak i Szewko nie są źli. Wszystko zależy od tego jak wiele masz wolnego czasu i na ile otwarty umysł - bo problem leży w poznaniu mnogości koncepcji :). Przydatna jest znajomość historii, stosunków międzynarodowych na przestrzeni lat, ekonomii etc. Na pewno warto wspomnieć o specjalistach NCSS, CAKJ czy Centrum Badań Europy Wschodniej (jakoś tak), PAN ma także instytuty historyczne, gdzie zatrudnia specjalistów w tych dziedzinach np. prof.
  • Odpowiedz
@ripp1337: zainteresuj się audiobookami, moim zdaniem prawdziwa książka ma zwykle wyższą wartość, niż kanały na YT. Jeśli angielski wchodzi w grę, to są też ciekawe kursy audiobookowe prowadzone przez profesorów (seria The Great Courses, dostępna np. na audible)
  • Odpowiedz