Wpis z mikrobloga

@Lanza: silny złoty właśnie by oznaczał, że nie mogę, bo zbyt #!$%@? wyjdę na przewalutowniu oszczędności.

Co jest na rzeczy, tak na marginesie, gdyż wobec dolara funt się nie osłabia już od kilku tygodni, a złoty rośnie wobec obu.
Co jest na rzeczy, tak na marginesie, gdyż wobec dolara funt się nie osłabia już od kilku tygodni, a złoty rośnie wobec obu.


@szpongiel: Złotówka przez ostatnie kilkanaście miesięcy była praktycznie najsłabsza walutą w Europie i jedną z najsłabszych na świecie. Teraz odbija. Otoczenie makro jest w miarę ok i jeśli rząd dalej będzie siedział cicho, to złotówka zyska jeszcze trochę.

No to jeszcze trochę posiedzisz na wyspach, a i może
@CarpetKnight97: owszem, trzeba było tylko za dużo na bani miałem na koniec roku aby o tym pomyśleć (zmiana pracy, przeprowadzka, wyjazd do pl na święta).

Nie wiem tylko czy 100k PLN różnicy na wymianie wtedy i teraz to jest żydzenie ()
Poza tym jeszcze do PL nie wracam ale dupa i tak piecze.
@szpongiel: Jak masz 100k różnicy na wymianie, to jakkolwiek by nie było, to będziesz płakał, bo zawsze możesz powiedzieć "a mogłem jednak wymienić 5 lat wcześniej/później" wymieniaj i już, jeżeli teraz potrzebujesz, bo może tylko spadać i raczej w najbliższym czasie będzie, ew. wymień trochę a resztę "zamroź" etc.
@szpongiel: A tak z ciekawości, jeśli w tej chwili jesteś już 100k zł w plecy, to dlaczego nie wymieniasz "na raty" "na górkach" starając to jak najbardziej uśrednić? I dlaczego nie idziesz w jakiś koszyk walutowy? Zwłaszcza w obliczu potencjalnego Brexitu?
@sebaa:
Nie potrzebuję jeszcze złotówek, a nie mam na tyle zaufania do polskiej waluty aby trzymać w niej oszczędności.

Co do brexitu odpowiedź jest krótka: bo jestem leszczem. Chciałem ogarnąć opcje walutowe ale mózg mi się przegrzał i w końcu nic nie zrobiłem zamiast chociaż zwyczajnie przewalutować, choćby na franka.

Co do koszyka, brak mi know how. Głównie co do narzędzi i instrumentów finansowych. Co gdzie jak. Moja wiedza kończy się
@szpongiel: W złotówce nie trzymaj zwłaszcza większej sumy, którą zamierzasz wydać/zainwestować dopiero za jakiś czas. Teraz trochę późno, ale jeśli masz grubszą kwotę, to przynajmniej część wymień na CHF, EUR, USD, pomyśl o surowcowych w stylu NOK, AUD, CAD. Szukaj umocnień, bo te na funcie będą, ale nie wierz w dyrdymały w stylu "prędzej 7 zł niż 4 zł. Powoli kończy się chyba cykl i jeśli nałoży się na to Brexit,
@sebaa: czy Brexit nie miał już miejsca...? Co to za wstawki :" Zwłaszcza w obliczu potencjalnego Brexitu?", bądź " jeśli nałoży się na to Brexit"...Brzmi tak jakby się już nie nałożył. To nałożył czy nie? Czy się potencjalnie nałożył, czy się będzie tylko potencjalnie, z myślą o referendum brexitowym nakładał? Ale generalnie reszta konkluzji brzmi mądrze...( ͡º ͜ʖ͡º)
@mita-brevix: przeciez poza referendum zadne zblizajace uk do wyjscia z ue decyzje nie zapadly, wiec? Poza tym wynik glosowania nie jest prawnie wiazacy, choc rzady zawsze w historii przychylaly sie do wynikow. Ile razy trzeba powtarzac te truizmy...?
@mita-brevix: Moja odpowiedź odnosi się do kolegi @szpongiel: i w sumie może niejasno się wyraziłem. Zapytałem dlaczego przed referendum, czyli w obliczu potencjalnego brexitu nie próbował jakoś zabezpieczyć swoich oszczędności.

Oczywiście jeszcze żadnego brexitu nie było. Było referendum, o brexicie będziemy mówić dzień po tym jak UK formalnie wyjdzie z EU. Póki co grają na zwłokę, żeby gospodarka jak najmniej dostała po dupie. Nie uruchomili procedury wyjścia, nie ma negocjacji,