Wpis z mikrobloga

w filmie "Druga twarz" jest taka scena w dochodzeniu, itd dot. logiki & statystyki w weryfikacji/prawdopodobieństwa JAKIES HIPOTEZY, że należy weryfiować hipotezę przez "negacje pierwotnej hipotezy zerowej" i jeżeli się potwierdzi ta negacja, to odpada ta pierwotna hipoteza? to się jakoś nazywa? gdzie szukać tej teorii?

#nauka #ciekawostki (410) #technologia (200) #zainteresowania (183) #swiat (168) #polska (141) #rozrywka (76) #film
  • 11
@HohoHo2015: Bardziej powinieneś pod takiej #statystyka. Poczytaj o weryfikacji hipotez statystycznych i ogólnie jak ta weryfikacja działa.

Np. mamy hipotezę, że czynnik X jest związany z czynnikiem Y. Żeby zweryfikować taką hipotezę stawiamy hipotezę zerową, która brzmi "czynnik X nie jest związany z czynnikiem Y".

Teraz przystępujemy do weryfikacji takiej hipotezy, np. manipulujemy czynnikiem X i patrzymy jak czynnik Y się zachowuje lub też zbieramy dane o czynnikach X i
ale są jeszcze jakieś takie nauku typu psychologia, filozofia, gdzie statystyka w ogóle siada, bo nie wiadomo jak to wertyfikować; To bardziej to się opiera na r. prawdopodobieństwa niż logice chyba?
@HohoHo2015: Psychologia jest mocno statystyczna, przynajmniej w wydaniu akademickim, a nie "Zwierciadła", w filozofii nie za bardzo jest co statystycznie testować. Ogólnie nauki empiryczne są blisko ze statystyką, bo jest tam po prostu co badań, zbierać dane, itp.
@HohoHo2015: Chyba nie do końca rozumiesz problem, tak na prawdę jest tu jedna hipoteza, którą weryfikujemy. Hipoteza zerowa jest czysto techniczna, twierdzi po prostu coś przeciwnego. Nie ma problemy, żeby składać wiele hipotez i robić do każdej hipotezę zerową. Tu nie ma czegoś "pomiędzy" hipotezą i hipotezą zerową, weryfikujemy realnie hipotezę pierwotną, hipoteza zerowa jest narzędziem - cała reszta działa 0 (hipoteza się nie potwierdziła) i 1 (hipoteza się potwierdziła).

Weryfikacja
to skąd wiemy czy hipoteza zerowa ma sens? możemy tak wertyfiować np. czy Zeus dalej urzęduje na Olimpie itd? jak w jakieś pętli, czyli matamtyka coś bardziej ścisłego żeby zobaczyć że hipoteza jest błędna, jak podejście do lądowania we mgle? (a my weryfikujemy coś jak pilot w ograniczonym obszarze, zamiast zapytać się wierzy.. na zewnątrz), statystyka odpada zatem w takich rzeczach? to gdzie szukać, semiotyka?czy coś podobnego?
@HohoHo2015: Statystyka to tylko narzędzie, możesz jej użyć właściwie do rzetelnie zebranych danych albo do kompletnych idiotyzmów. W matematyce też teoretycznie możesz pomnożyć liczbę motyli w lesie przez średni czas życia obywateli Tybetu, zrobić to możesz, ale wynik nie będzie miał za bardzo sensu, prawda? I nie świadczy to wcale źle o matematyce, a bardziej o osobie wykonującej takie działanie.

Tak samo można stawiać idiotyczne hipotezy, większość z nich nie będzie