Wpis z mikrobloga

#motocykle #motocykl #motowarszawa #technikajazdy
Mirasy, pytanko, czy zmiana biegów na wyższe w motocyklu,bez użycia sprzęgła jest szkodliwa? Zauważyłem większa płynność jazdy przy takim przyspieszaniu ,ale cykam się żeby czegoś nie zepsuć. A jak jest z redukcja? Jak do tego podejść? Jak to się robi? Takie pytania będę zadawał wraz ze wzrostem mojej świadomości ,lepiej głupio spytać niż mądrze coś spoerdolić ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 53
@pietryna123 masz racje i nie masz racji. Bo to nie jest sekwencja typowa. W niektórych skrzyniach motocyklowych wystepuje luz między 5, a 6 biegiem. (yamaha niektóre modele). Ale ja nie o tym.

Jelo dobrze napisal, ze trzeba wyczuc moment. Gdy zrobisz to za wczesnie to kly dostana mega w dupe od momentu, a jak zrobisz to na odcieciu, silnik bedzie mial zbyt wysoka predkosc obrotowa. Po to sie montuje shiftlighty, zeby od
@Stitch: Ale gdzie jest ten moment idealny? Chyba tylko chodzi o to co robię w rowerze przy zmianie biegów, czyli delikatnie odkładam moment na pedałach żeby luźniejszy łańcuch łatwiej po zębatkach dał się przeciągnąć. Tutaj taki punkt wystąpi w momencie gdy zamkniesz gaz (zmiana w górę) i pieski zaczną przechodzić z napędzania kół do napędzania silnika. Ten moment luzu kiedy można je wyrwać z jednej zębatki i przerzucić do drugiej bez
@Kick_Ass: jestem specjalistą od zmieniania biegów w moto bez sprzęgła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
możesz śmiało próbować. w górę to żaden problem - jak wyczujesz już moment, w którym powinno się zmienić bieg w górę, podstaw stopę pod dźwignię zmiany biegów i delikatnie pchaj do góry - bieg sam się zmieni w odpowiednim momencie. po jakimś czasie już wyczujesz który to dokładnie moment i będziesz zmieniał w
@pietryna123: jak się zmienia w górę bez sprzęgła, bieg nam nie przeskoczy dopóki obroty nie będą odpowiednie (no chyba, że walniemy z siłą w dźwignię, tego się nie powinno robić) - kiedy powoli dodajemy gazu i delikatnie napieramy na dźwignię wszystko pójdzie jak należy
@trysekcja: No jeśli mam sobie robić sobie taki niby luz lekko ciągnąć za dźwignię to wolę złapać klamkę sprzęgła i potem ją sobie płynnie puścić... Chyba, że skrzynie się bardzo różnią. Ja dźwignią tylko lekko ciągnę, a same biegi przerzucają jakieś sprężyny w środku bo wyraźnie czuć jak znika opór w pewnym momencie ciągnięcia czy pchania i bieg sam wskakuje. Nie muszę dźwigni do skrajnego położenia przesuwać. Nie da się w
@pietryna123: tak, bieg już sam w pewnym momencie wskakuje, nie chodzi mi o wyczucie momentu przesuwania się zębatek tylko o wyczucie momentu obroty/prędkość, w którym jest idealny moment na zmianę biegu. w różnych moto są różne przełożenia więc mówię o wyczuciu tego momentu na swoim modelu
@trysekcja:

walniemy z siłą w dźwignię, tego się nie powinno robić)

kto Cie uczyl, ze takie glupoty Ci mowil? :P Biegi bez sprzegla wbijamy zdecydowanie i mocno zeby kly zlapaly. Robiac to lekko sprawiamy, ze kly sie nie zazebiaja i obrabiaja. Tak rzecze CSC (California SuperBike School), a renomy ich nie musze chyba przedstawiac :)
@trysekcja: Ale ja czasem chcę przerzucić przy 3 krpm a czasem przy 9 a czasem gdzieś pomiedzy. To jedno a drugie: nie wierzę że przerzucasz bez sprzęgła i bez minimalnego ujęcia gazu raz ze w moich moto tak nie wchodzi dwa ze to najbardziej obciążająca dla silnika metoda. Gx