Wpis z mikrobloga

mam #linux jako główny system od 24h, w pracy używam od miesiąca, teraz mam czas na próby, konfiguracje, ustawienia i generalnie nic tak nie #!$%@? jak społeczność linuksowa:

I CO Z TEGO ŻE "X" ROBI W WINDOWS "Y", TO NIE JEST WINDOWS I TO NIE JEST NIEINTUICYJNE, TYLKO JEST INACZEJ I NIE, NIE MOŻESZ TEGO SKONFIGUROWAĆ
  • 23
@noekid: Wszędzie znajdziesz frustratów. Nie ma się co sobie szargać nerwów ludźmi, których nigdy nawet nie spotkasz.

Ale tak przy okazji, to społeczność Linuksa czerpie pełnymi garściami z filozofii Uniksowej (np. "rób jedną rzecz i rób ją dobrze", "tekst jest uniwersalnym interfejsem" itp.), dlatego musisz się przyzwyczaić do myśli, że faktycznie wiele rzeczy w Linuksie nie jest możliwych do zrobienia w sposób Windowsowy, albo jest oczekiwane, że do osiągnięcia tego samego
@Guillem: akurat niektóre rzeczy to są naprawdę pierdoły. w niektórych miejscach linux jest megaubogi. często jest to kwestia typu "zainstaluj X zamiast Y" i będzie, tylko, że stracę 5 innych ficzerów.

i już mniejsza o programy - mnie chodzi o takie natywne zachowania jak np. możliwość ustawienia MMB do zamknięcia programu z taskbara. w KDE się da, w MATE nie, nowy GNOME to jakieś gówno zamiast taskbara, są alternatywne appki (tint2),
@virgoerns: gdybym miał kupę czasu to bym sam poskładał fajne rzeczy, żeby zrobić ten system przyjaźniejszy, ale nie mam.

ale fakt - miłość do konsoli jest tu mega zauważalna. trzeba kombinować, żeby spiąć appki w logiczne działanie

tak samo jak wielka niechęć do klawisza SUPER/META/Windows i tego, że albo nie działa wcale, albo coś go #!$%@? i nie działa jak powinien, itd.
@noekid: co so klawisza Super to w Mate używa go jak windows, a reszta zostawia go wolnego by można było sobie bindować bez martwienia się ze się przeciąża istniejący skrót. u mnie Super sterował wszystkim w i3
@noekid: Kwestia przyzwyczajenia. Ja musiałbym się nakombinować jak na Windowsie zrobić rzeczy, które na Linuksie są dla mnie tak intuicyjne, że niemal czuję je pod skórą. Ale rozumiem Cię - ja sam miałbym problem nawet ze zmianą dystrybucji Linuksa, bo tak się przyzwyczaiłem do Debiana. Próbowałem kiedyś Archa, ale wszystko zajmowało mi 2 razy więcej czasu, bo nie mogłem się np. przyzwyczaić do przełączników w pacmanie, które za każdym razem musiałem
w Mate używa go jak windows


@wytrzzeszcz: oprócz tego, że nie można użyć SUPER+L do lockowania, bo to po prostu nie działa ( ͡° ͜ʖ ͡°) przełączenie się na compiza powoduje dodatkowo to, że prt scr też przestaje działać (a fakt, że nie ma na linuxa czegoś tak super jak sharex jest mega smutny, szczególnie, że na win wybierasz w alternatywach (dość długo używałem greenshota))
@wytrzzeszcz: odpalam Keyboard Shortcuts z czegoś a la menu start pod SUPER, znajduję tam opcję lockowania, przestawiam z alt+ctrl+L na super+L, daję ok czy coś i już nie działa (aktualnie przelogowałem się na windows, więc nie przedyktuję dokładnie), jak wrócę do tego co było i wciskam domyślny skrót to jest ok.

ale to samo było jak włączyłem compiza - jego skróty z SUPER po prostu nie działały. kiedy wciskam SUPER+cokolwiek to
@dwal: cóż, wiele linuksów implementuje META+L, osobiście uważam, że system nie powinien mieć żadnych skrótów poza META (+ ew. inne modyfikatory) do swoich spraw. wszystkie ctrl+alt itd powinny należeć tylko do aplikacji.

@wytrzzeszcz: nie, compiz też nie łapie skrótów jako pierwszy. ZDAJE SIĘ, że próbuje wpieprzyć się pod print screen (nie wiem po co, bo nie daje żadnego efektu), ale compiz TAKŻE nie jest w stanie podpiąć się pod META