Wpis z mikrobloga

  • 1
@Sheppard25: no spoko ale skąd ja mam teraz wyczarować pendrive'a z linuxem jak instalowałem go już jakiś czas temu. Poza tym uważam, że powinno się obchodzić bez takich niespodzianek a to nie jest pierwszy raz jak linux szwankuje.
  • Odpowiedz
@czarny_bolec: To nie linux jest winny, tylko Windows 10 właśnie. Przy updacie dorobił sobie dodatkową partycję na pierwszej pozycji. Grub oczywiście tego nie wie, więc szuka /boot tam, gdzie go już nie ma. Zaraz poszukam rozwiązania w historii.
  • Odpowiedz
@czarny_bolec To tak: W tym "grub rescue" najpierw wpisujesz komendę "ls". To ci wywali wszystkie dyski i partycje. Później "set". Będziesz miał tam dwie linijki "prefix=(hdX,msdosY)/grub" (lub /boot/grub /grub2 etc) i "root=hdX,msdosY". X i Y to jakieś liczby.
To teraz trzeba nakierować GRUBa na partycję o numerze o 1 większym (Y+1).

set prefix=(hdX,msdosY+1)/grub (lub odpowiednik, zależnie od tego, co zwróciło samo polecenie "set")
set root=hdX,msdosY+1 (jw)

teraz po wpisaniu komend

insmod normal
  • Odpowiedz
@czarny_bolec: Mhm. Czyli trzeba ręcznie znaleźć /boot/grub.
Możesz to zrobić wpisując komendę "ls (hd0,msdosX)/boot/grub" z wszystkimi numerkami, które wyrzuciło samo "ls". Czyli:

ls (hd0,msdos1)/boot/grub
ls (hd0,msdos2)/boot/grub
ls (hd0,msdos3)/boot/grub
ls (hd0,msdos5)/boot/grub

W tym momencie, w którym wynik będzie inny niż "error: unknown filesystem.", to znaczy, że trafiłeś na właściwą partycję i to jej numer musisz podstawić to prefixa i roota.

U mnie akurat było to właśnie o 1 dalej.

Update: Ale spróbuj
  • Odpowiedz
@czarny_bolec: A jeszcze kwestia, czy przy "hd0" podajesz odpowiednią liczbę? Bo jakoś mi się widzi, że źle coś wpisujesz. Najlepiej zacznij na czysto, od restartu. Wpisz samo "ls". Zobacz na wszystkie wyniki. Później wpisz samo "set", żeby wiedzieć jak wyglądają opcje domyślne. I próbuj komendy z komentarza wyżej (z uwzględnieniem jak u Ciebie wygląda prefix i root) na wszystkich liczbach, które widziałeś pod "ls". (Jeśli masz dwa dyski to i hd0
  • Odpowiedz