Wpis z mikrobloga

Dwadzieścia lat temu umarł jeden z największych polskich, filmowych gigantów. Dokładnie dwadzieścia lat temu polska (jak i światowa) kinematografia poniosła niepowetowaną stratę i w zasadzie do dnia dzisiejszego nie odzyskała blasku i klasy tamtego okresu.

Niezrównany dokumentalista, baczny obserwator otaczającego świata, który nie potrafił odwrócić wzroku czy też zamknąć ust i wstąpić do szeregu. Głośny przeciwnik opresyjnej polityki PRL-u i jeden z pionierów kina moralnego niepokoju. A gdy do współpracy zaprosił Preisnera z jego fenomenalną muzyką i Piesiewicza z moralnie niejednoznacznymi scenariuszami, dostaliśmy dawkę przepięknego kina metafizycznego.

Każdy w Kieślowskim dostrzega co innego i za co innego go cenił. Dla mnie to będzie prostota - omawianych tematów, stylu w jakim je przedstawia, prostata dialogów i gry aktorskiej, z której wydobywał zmuszającą do refleksji głębię. Ulubionymi, spośród jego dzieł, dla mnie pozostaną Amator z najlepszą kreacją Stuhra i Dekalog IV z Gajosem i Bieńkowską w szczytowej formie, w delikatnym scenicznym dialogu utkanym na wzór antycznej tragedii. A dla was?

#dziesiatamuza light #film #filmy #kino #kieslowski #sztuka
Pobierz Joz - Dwadzieścia lat temu umarł jeden z największych polskich, filmowych gigantów. D...
źródło: comment_OeMB7QMXBa1zp26gqGFKeeUYpKelwJGG.jpg
  • 13
@Joz: prawda, dekalog czesto byl w ramowce... z tym raz do roku troche przesada, bo jednak ze 2 razy w tygodniu idzie upolować coś fajnego do obejrzenia
@Joz: Żałuję, że dopiero na studiach poznałem wszystkie jego dokumenty, absolutna podstawa wiedzy o tamtych czasach. Miałem to szczęście, że trafiłem na specjalistę od Kieślowskiego, dr Marka Lisa, polecam jego wykłady i artykuły nt. KK.
@Joz: Z tego pamiętam, to w szkołach były takie zestawy filmów, nie pamiętam tytułu, ale wiem, że na opakowaniu była taka grafika czarnej, uśmiechniętej twarzy. I w tym zestawie były m.in. Gadające Głowy, więc wszystkie klasy u mnie w liceum to przerabiały na polskim ;)
@Joz: W liceum jedynie cały Dekalog krótko przerabialiśmy, z tym że na religii. Będę je musiał sobie odświeżyć, bo niewiele pamiętam i przy okazji zahaczyć o pozostałe filmy Kieślowskiego.
@Joz: Jeden z najlepszych reżyserów, którego filmy miałem okazję oglądać. Proszę poprawić 'prostatę dialogów' ( ͡° ͜ʖ ͡°)