Wpis z mikrobloga

Rozważam zmianę pracy w kierunku #rekrutacja w #it . Obecnie #informatycy rekrutuję sporadycznie, częściej są to inżynierowie przemysłowi, albo sprzedawcy czy też ludzie z wszelkich innych działów wsparcia w #korpo , typu finanse, HR, zakupy.

W związku z powyższym mam pytanie do ludzi pracujących w IT i stykających się z IT-rekruterami na co dzień: co Was najbardziej wkurza? Jakie umiejętności Waszym zdaniem rekruter w IT powinien mieć? Co Was skłania do nawiązywania kontaktu z jednymi rekruterami, a olewania innych? Jak skutecznie Was pozyskiwać?



#goodguyrecruiter #hr
  • 27
@zongobongo: Programować to nie musisz, ale podstawy obszaru do którego rekrutujesz fajnie by było znać ;)

Kiedy pracowałem jako konsultant SAP denerwowali mnie rekruterzy, którzy nie wiedzieli o co chodzi. Zajmowałem się MM/WM, a dostawałem oferty EWM, SD i inne bzdury.

Teraz kiedy sam zatrudniam ludzi, denerwuje mnie, że hedhunter dał się nabrać na dęte CV, gdzie już na pierwszy rzut oka widać, że kandydat ściemnia jak zły ( ͡º
@zongobongo: Przede wszystkim ogłoszenia i oferty nie powinny być pisane przez laików nie znających się na branży. Po drugie, niech będą szczerzy, bo non stop spotykam się z sytuacją typu:

- niestety, maksymalna stawka dzienna na tym stanowisku to xxx zł.
- dobrze, zatem podziękuję
- a jak byśmy dali xxx + y?

No to #!$%@?, maksymalnie jest xxx, czy xxx + y?

No i standardowo, brak widełek w ofertach.
@zongobongo: może trochę z innej beczki, ale chyba pasuje do tematyki - gdzie obecnie headhunterzy jak Ty, szukają mięsa na stanowiska inżynierów przemysłowych / IT? linkedin i ostatnio pracuj.pl otworzyło możliwości tworzenia profili zawodowych, czy są jeszcze jakieś oczywiste i popularne w środowisku hr portale/źródła pracowników?
@zongobongo: musisz być świadomy kogo szukasz. Nienawidzę, kiedy pisze do mnie rekruter, proponując ofertę pod każdym względem gorszą niż ta którą mam obecnie (opisaną na linkedin), do tego proponując (na trzecim etapie rekrutacji) stawkę niższą o 25% niż rynkowa (i niższą od mojej, o którą mnie pytano na pierwszej rozmowie o 40%).

Ogólnie ludzie z HR szukający dla branży IT powinni mieć chociaż minimalną wiedzę, bo potem dzwoni do mnie pani
Podawać widełki w ogłoszeniach :)


@m00n: To zależy niestety nie ode mnie, a klienta. Gdybym sam decydował to zawsze bym podawał.

Teraz kiedy sam zatrudniam ludzi, denerwuje mnie, że hedhunter dał się nabrać na dęte CV, gdzie już na pierwszy rzut oka widać, że kandydat ściemnia jak zły ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Usurper: Jak po CV rozpoznać, że kandydat ściemnia w tematach technologicznych, o których wiem
powinieneś być ładną panią z miłym głosem.


@wczoraj: To mi nie grozi ( ͡° ʖ̯ ͡°)

musisz być świadomy kogo szukasz


@wkrk: Masz jakieś pro-tipy jak uzyskać taką świadomość? Znajdę gdzieś kompendium wiedzy dot. rodzajów pracy w IT? Jasne, można się uczyć na błędach, ale to jest czaso- i kosztochłonne.
IT? linkedin i ostatnio pracuj.pl otworzyło możliwości tworzenia profili zawodowych, czy są jeszcze jakieś oczywiste i popularne w środowisku hr portale/źródła pracowników


@kubasu0: Linkedin, Pracuj.pl, Goldenline, Monster i różne lokalne, np. Stepstone w krajach niemieckojęzycznych, CV Library (i mnóstwo innych) w UK. Wpisz sobie "cv database", a powinieneś znaleźć to czego szukasz. Choć w Polsce szału nie ma pod względem jakości i ilości takich portali.
To jest ważne pytanie, bo wtedy można Twoją kadydaturę rozważać na inne, wyżej płatne stanowisko lub w innej firmie, która lepiej płaci. Poza tym rekruter dysponując wiedzą za ile pieniędzy więcej byś się zgodził przyjąć pracę, może sporządzić raport, pójść do klienta i mu powiedzieć, że są tu tacy, a tacy ludzie, są fajni, ale nie przejdą do was jak nie sypniecie szczodrzej kasą.


@zongobongo: To wtedy załatwia się to w
IT? linkedin i ostatnio pracuj.pl otworzyło możliwości tworzenia profili zawodowych, czy są jeszcze jakieś oczywiste i popularne w środowisku hr portale/źródła pracowników


@zongobongo: Popatrz jeszcze po grupach na FB, bo tam też rekrutują i szukają ;P
Masz jakieś pro-tipy jak uzyskać taką świadomość? Znajdę gdzieś kompendium wiedzy dot. rodzajów pracy w IT? Jasne, można się uczyć na błędach, ale to jest czaso- i kosztochłonne.


@zongobongo: najważniejsze: doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie. Niestety, ale nie ma innej możliwości zdobycia takiej wiedzy niż praca w rekrutacji IT.

Natomiast jak chcesz taką wiedzę zdobyć szybko i w miarę wiarygodnie to:

1. rozmowa z osobami już zatrudnionymi na danym stanowisku.
@zongobongo: o, i jeszcze jedno: wciskanie kitu w ogłoszeniach.
Piszecie o super benefitach a okazuje się, że firma oferuje absolutne minimum, znacznie poniżej przeciętnego standardu na danym rynku (serio ktoś liczył, że kandydat nie zapyta o to na rozmowie?).

Albo piszecie, że stanowisko to w 90% "obowiązek 1", a w 10% "obowiązek 2", a potem się okazuje, że to "obowiązek 1" jest w 10%, "obowiązek 2" w 40%, a "obowiązek 3"
@catwmn: wydaje mi się mocno nieprofesjonalne szukanie specjalistów na fejsie. Wydaje mi się również, że tego typu akcje mogą robić firmy - oczywiście liderzy w branży x - szukające do tzw. 'młodego i dynamicznego zespołu'.
@wkrk: O stary, dzięki, właśnie na taką odpowiedź liczyłem!

Chcesz dobrego specjalisty, to sam też bądź specjalistą w tym, co robisz. Proste.


@wkrk: Właśnie dlatego założyłem ten wątek :)

Albo piszecie, że stanowisko to w 90% "obowiązek 1", a w 10% "obowiązek 2", a potem się okazuje, że to "obowiązek 1" jest w 10%, "obowiązek 2" w 40%, a "obowiązek 3" (jedynie wspomniany w ogłoszeniu) w 50%. A potem zaskoczenie,
@kubasu0: Chodzi o to, że jest wiele grup z branży IT, gdzie rekruterzy poszukują specjalistów i umieszczają swoje oferty pracy. Np. JSNews: Jobs czy Programiści POLAND. I nie, nie szukaja tam tylko liderzy w branży X do młodego i dynamicznego zespołu :) Oferty pracy są różne i nieważne czy wysyłane na linkedinie czy publikowane na FB - ważne, żeby rekruter miał co zaoferować specjaliście i żeby potrafił to odpowiednio zaprezentować.
btw
@zongobongo: Mnie wkurza jak już gadam z headhunterem i pytam o bardziej szczegółowe dotyczące oferty - jaki jest model płacowy, ile % stanowią wyjazdy itp, to zamiast wprost powiedzieć, że tego nie wie i się dowiem na rozmowie już z przedstawicielem firmy, to rzuca jakimiś ogólniami, albo w ogóle ściemnia i działa na niekorzyśc wszystkich.

Po drugie wkurzają mnie oferty typu reprezentuję międzynarodową firmę z doświadczeniem bla bla bla. Nie można