Wpis z mikrobloga

Planuję kupić sobie komputer stacjonarny i mam kilka pytań.

1. Widzę, że bardzo dużo osób wybiera do swoich komputerów procesory i5. Tak duża różnica w cenie względem i7 czy po prostu procesor i7 nie wnosi aż tyle, żeby do niego dopłacać?
2. Pojawiają się głosy w komentarzach, że za kilka miesięcy ma wyjść nowa generacja kart graficznych. Może ktoś przybliżyć temat? Opłaca się teraz w ogóle kupować sprzęt czy lepiej poczekać?
3. Z tego co się orientuję to są różne wersje gtx 970. Która najlepsza i dlaczego?
4. Lepiej z pewnych względów składać samemu czy kupić od razu złożony zestaw? Chodzi mi tutaj głównie o kwestię solidności złożenia tego przez sklep, bo jeśli chodzi o zabawę przy składaniu, to w sumie mi na tym nie zależy jakoś bardzo. Nigdy nie składałem komputera, więc więcej byłoby z tym stresu niż zabawy.
5. Jaki zestaw za około 5000 zł? Dysk SSD mam, z laptopa wyjmę. Monitor również posiadam.

Dzięki z góry za poświęcony czas, bo trochę tych pytań jest.

#pcmasterrace
  • 22
@Qbaz:
1. To zależy do czego będziesz wykorzystywać ten komputer. Procesory i5 w zupełności wystarczają do gier, jeżeli natomiast będziesz bawić się w obróbkę wideo, photoshopy itp to lepiej wziąć i7.
2. Fakt za parę miesięcy mają wyjść nowe karty Nvidii i AMD ale tak na prawdę na dzien dzisiejszy nikt nie wie jaki będzie wzrost wydajności. Szacuuje się że około 20% względem obecnej generacji. Trzeba wziąć pod uwagę to, że
@Qbaz: Na pclabie, pupepc i morele.net na yt możesz znaleźć odpowiedź na każde pytanie.
Ad.1 właśnie kupiłem i5 i do tego gtx970, wg testów wszystkie gry obecne powinny latać płynnie na maksymalnych ustawieniach, ale i7 zawsze będzie mocniejszy, choć jest kilkakrotnie droższy.
Ad.2 Ja zastanawiałem sie nad socketem. Wyszly skylake i one potrzebują nowych płyt głównych, na tą chwile nie dają wysokiego wzrostu wydajności, ale mniej energii potrzebują. Co do kart
@Qbaz: Chcesz bawić się w podkręcanie? Skoro masz 5k do wydania to warto się zastanowić nad skylake, nie są niestety dużo wydajniejsze od haswellów, ale na pewno bardziej przyszłościowe.
@Morsol: Na początek nie bardzo chcę się bawić w podkręcanie, ale w przyszłości być może tak. Do momentu, w którym wszystko będzie hulać nie będę widział takiej potrzeby.
@Qbaz: hmm złożyłem coś takiego:
http://www.morele.net/inventory/info/gsUZWl
Lekko wykracza poza budżet. ale na tym sprzęcie będzie ci śmigało wszystko na uber/hiper/super detalach.
Jeżeli nie można wyjść poza budżet to można przyciąć na karcie, albo na procesorze wybierając taki który ma zablokowany mnożnik, ale wtedy nie będziesz w stanie go podkręcać w ogóle. A jeżeli chodzi o obudowę to kwestia gustu wrzuciłem zalmana bo jest dobry i tani.
@Morsol: W sumie jedyne co bym zmienił to karta graficzna na jakiś gtx 970. Wzrost wydajności 980 względem 970 nie jest jakiś bardzo duży, a cenowo jakieś 1000 zł różnicy. Jaką 970 byś polecił?
@Qbaz: Jak mówiłem nie wiem który jest najlepszy. Jeżeli chodzi o firmę to polecam ASUSa mam od nich 960 i jestem bardzo zadowolony, dobrze się podkręca a przy tym jest cicha i chłodna.
@kotylizamaslo: Specjalnie mi nie zależy, żeby zakupić sprzęt od razu. Jeżeli jest to kwestia 3-4 miesięcy, to spoko. Jeżeli mam czekać rok, to już trochę mniej mi się to widzi. Pytanie jeszcze jak bardzo nowe karty mogą być lepsze od tych co są teraz.
@Qbaz: To 970 wystarczy w zupełności. W zestawie od @Morsol bym zmienił dodatkowo na tańszą płytę http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170-a-pro-z170-dualddr4-2400-sata3-satae-dvi-d-sub-dp-usb-3-1-atx-z170-a-pro-780951/ - chyba, że planujesz kupić sobie dysk SSD na M.2 w przyszłości. Dodatkowo zastanowił bym się nad 16GB RAM
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-aegis-4-ddr4-2x8gb-2400mhz-cl15-f4-2400c15d-16gis-846810/ - tylko 100 zł różnicy
Zasilacz w przypadku, gdy zdecydujesz się na gtx 970 będzie trochę na wyrost, ale za to w przyszłości możesz dołożyć jakieś mocniejsze GPU.
1. Widzę, że bardzo dużo osób wybiera do swoich komputerów procesory i5. Tak duża różnica w cenie względem i7 czy po prostu procesor i7 nie wnosi aż tyle, żeby do niego dopłacać?


@Qbaz: i5 które kosztują w okolicach 1000 zł zjadają i7 które kosztują w okolicach 1000 zł, więc dla tego wiele osób (w tym ja) decyduje się na i5-tki :) Do gier się sprawuje się znakomicie, mało które gry (są