Wpis z mikrobloga

@sentis77: ludzie po prostu nie czytają. Cząstka -om kojarzy im się z "wieśniactwem", i mówieniem błędnie w stylu "z Tobom", "jesteś mi najbliższą osobom". Więc jej nie używają. A że nie mają żadnej styczności z tekstem pisanym, to nie są oswojeni z tym, że ten przyrostek jest jak najbardziej poprawny - tylko że właśnie w 3 os. liczby mnogiej.
@jankotron: Hmm, u mnie (we wschodniej Polsce) jest wyraźna różnica i jak już to słychać bardziej "z osoboł" niż "osobom" zamiast "osobą". Nie wiem jak wygląda sytuacja w innych częściach kraju, ale u mnie w regionie myślę, że nawet bez czytania książek nie popełnia się tego rodzaju błędów. A kto wie - może się mylę?
@sentis77:
mówię Ci, autor tego napisu kiedyś w podstawówce napisał w wypracowaniu:
"Jestem patriotom".
Pani mu wytknęła błąd przy całej klasie, dzieci go wyśmiały.
I jedyne co wyniósł z tej podstawówki, to to, żeby nigdy nie pisać "-om", tylko "-ą", i tyle. A że potem nie przeczytał żadnej książki, to i nigdy się nie dowiedział, że w różnych słowach różne formy są poprawne.
@RezuNN: ja bym nie łączył tego z prawicowością/lewicowością. Prwdopodobnie autor tego napisu zadeklarował by się jako prawak - ale jednocześnie pytany o szczegóły mówiłby, że każdy Polak powinien dostawać od rządu 1000 zł, że przemysł powinien być znacjonalizowany, że polskie firmy powinny mieć przywileje, itp, itd - generalnie lewicowe postulaty. W ogóle rysowanie celtyka i nawoływanie do czyjejś śmierci to zwykły debilizm, a nie jakieś poglądy polityczne.