Wpis z mikrobloga

Czołem mirkom #piwowarstwo ! Od dłuższego czasu zbieram się do uważenia mojego pierwszego piwa. Zestaw startowy dostałem od żony na mikołajki i przez ten czas kompletowałem resztę aparatury (garnek 40l. stołek grzewczy - mam kiepską kuchenkę, jutro planuję skombinować też pudło ze styropianu do fermentacji) i na sobotę planuję warzenie APA.
Sporo przez ostatnie miesiące oglądałem na yt (dziękuję PanKopyr ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) jak i poczytałem browar.biz i p--o.org
Wybrałem gotowy zestaw słodów do zacierania:

-pale ale 3,2 kg
-monachijski 0,6 kg
- caramel light 0,2 kg

-drożdże to Mauribrew Ale 514

Do zestawu dołączone były też chmiele Phoenix 30g i Progress 40g. I tu pojawia się kilka pytań z mojej strony. Proces zacierania mam względnie ogarnięty. Planuję zacierać ok 12-14 litrów w 68*C przez 60 minut i w 78*C przez 10.
Do wysładzania wyjdzie jakieś 15l (?) - rozumiem, że mam mierzyć BLG cały czas. Nie wiem natomiast jak rozłożyć chmielenie. Zakupiłem dodatkowo po 50g Citry, Centenniala i Amarillo.
Przejrzałem parę przepisów i wykoncypowałem mniej więcej coś takiego:

- 60min 20 g Phoenix (11% alfa)
-30min 10 g Citra (13,5% alfa)
-15 min 5 g Centennial (8,5% alfa)
-15 min 5 g Amarillo (8,9% alfa)
-15 min 5 g Citra
-10 min 10 g Citra
-10 min 10 g Amarillo
-10 min 10 g Centenial
-5 min 10g Citra
-5 min 10 g Amarillo
- 5 min 10 g Centennial

W kalkulatorze wyszło mi około 60 IBU (trochę za dużo jak na APA - wg BJCP jest do 45) ale to chmiel z 2014 więc różnie to może być.
Zaznaczam, że nie mam chłodnicy, więc moje pytanie tutaj - czy w tym przypadku opłaca się sypać cokolwiek na aromat w trakcie gotowania czy przesunąć te amerykańce na chmielenie na zimno? Nie wiem ile mi może zejść chłodzenie brzeczki do tych 20*C w wannie lub na balkonie. Nie wiem czy nie przekombinowałem tego chmielenia... ( ͡° ʖ̯ ͡°) No i w jaki sposób sypać chmiel? Bezpośrednio do brzeczki czy stosować jakieś pończochy ?
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PIWOWARSTWO: Nihil novi sub sole. Nikt tutaj nie napisał, że hop stand polega na wrzuceniu chmielu w środku gotowania. Nie bez powodu napisałem o przesunięciu chmieli z 5-15 na 0. Posłużyłem się skrótem myślowym, a Twoje zdanie jest zgodne z moim.
@boa_dupczyciel: Uważasz, że w ciągu 10 minut rozpuści się więcej olejków niż przez godzinę? Robiłem ARA, poszedł chmiel na goryczkę i na hop stand: smak i aromat
  • Odpowiedz
@aceofmace: tak

@WapniakZJury: Whirpool generalnie to śliski temat, wciąż nie do końca zbadany - co artykuł to opinia, spory na temat wydajności izomeryzacji i tym podobnych trwają, właściwe badania laboratoryjnie nie zostały jeszcze przeprowadzone, wszystkie artykuły w necie są oparte na prywatnych doświadczeniach autorów bądź najwyżej na kilkuosobowych grupach wykonujących ślepe próby smakowe [a przynajmniej było tak kilka miesięcy temu kiedy uważniej badałem temat] - jeszcze niestety nie
  • Odpowiedz
@c1nu: nie kupisz dobrej.
pragnę przypomnieć również, że stal nierdzewna ma 25 (dwadzieścia pięć) mniejsza przewodnosc cieplna niz miedz. zrobienie z rurki miedzianej chlodnicy to poziom trudnosci porównywalny z wysraniem się
  • Odpowiedz
@c1nu: Ok, chyba trochę przesadziłem - zapamiętałem, że swoją kupiłem za coś koło stówy, tymczasem chłodzę tym https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/chlodnica_zanurzeniowa
Albo cena mocno skoczyła od czasu kupna, albo niechcący totalnie Cię okłamałem - albo oba po trochu. Ale takie oferty jak http://www.homebeer.pl/pl/p/Chlodnica-do-brzeczki-model-BRONZE/128 tez są w internecie - jest trochę mniejsza, ale wciąż jest chłodnicą. Niemniej teraz sytuacja cenowa chłodnic, wynika z reaserchu przeprowadzonego na świeżo, nie jest wspaniała, więc chyba warto zrobić
  • Odpowiedz
@PIWOWARSTWO: to pierwsze to wyglada jak zrobione z weza prysznicowego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Patrzylem to rurki sa po 13zł/mb. No pomysle, chyba tak zrobie, bo musze w koncu ogarnac chlodnice.
  • Odpowiedz
że powierzchnia jej kontaktu z brzeczką jest o wiele większa - co wyrównuje sprawę, prawdopodobnie nawet z nawiązką. :)


@PIWOWARSTWO: powierzchnia kontaktu karbowanej względem gładkiej jest zwiększona maksymalnie o 50%. nie wyrównuje z nawiązką - jest ciągle w tyle :).
jednak zarówno powierzchnia kontaktu jak i materiał jest mniej ważny (zakładając, że rurki jest koło 10 metrów). ważny jest mega duży przepływ zimnej wody - tak, żeby wylatywała jeszcze zimna
  • Odpowiedz
@c1nu: kup sobie jej 8-10 metrów, zimna woda na p-----e puszczona i chłodzisz 30 litrów w 10 minut do 20 stopni (jak masz wodę w kranie sub10 i mieszasz brzeczkę). znak i takich, którzy chłodzą w 5 minut to samo
  • Odpowiedz