Wpis z mikrobloga

Czołem mirkom #piwowarstwo ! Od dłuższego czasu zbieram się do uważenia mojego pierwszego piwa. Zestaw startowy dostałem od żony na mikołajki i przez ten czas kompletowałem resztę aparatury (garnek 40l. stołek grzewczy - mam kiepską kuchenkę, jutro planuję skombinować też pudło ze styropianu do fermentacji) i na sobotę planuję warzenie APA.
Sporo przez ostatnie miesiące oglądałem na yt (dziękuję PanKopyr ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) jak i poczytałem browar.biz i piwo.org
Wybrałem gotowy zestaw słodów do zacierania:

-pale ale 3,2 kg
-monachijski 0,6 kg
- caramel light 0,2 kg

-drożdże to Mauribrew Ale 514

Do zestawu dołączone były też chmiele Phoenix 30g i Progress 40g. I tu pojawia się kilka pytań z mojej strony. Proces zacierania mam względnie ogarnięty. Planuję zacierać ok 12-14 litrów w 68*C przez 60 minut i w 78*C przez 10.
Do wysładzania wyjdzie jakieś 15l (?) - rozumiem, że mam mierzyć BLG cały czas. Nie wiem natomiast jak rozłożyć chmielenie. Zakupiłem dodatkowo po 50g Citry, Centenniala i Amarillo.
Przejrzałem parę przepisów i wykoncypowałem mniej więcej coś takiego:

- 60min 20 g Phoenix (11% alfa)
-30min 10 g Citra (13,5% alfa)
-15 min 5 g Centennial (8,5% alfa)
-15 min 5 g Amarillo (8,9% alfa)
-15 min 5 g Citra
-10 min 10 g Citra
-10 min 10 g Amarillo
-10 min 10 g Centenial
-5 min 10g Citra
-5 min 10 g Amarillo
- 5 min 10 g Centennial

W kalkulatorze wyszło mi około 60 IBU (trochę za dużo jak na APA - wg BJCP jest do 45) ale to chmiel z 2014 więc różnie to może być.
Zaznaczam, że nie mam chłodnicy, więc moje pytanie tutaj - czy w tym przypadku opłaca się sypać cokolwiek na aromat w trakcie gotowania czy przesunąć te amerykańce na chmielenie na zimno? Nie wiem ile mi może zejść chłodzenie brzeczki do tych 20*C w wannie lub na balkonie. Nie wiem czy nie przekombinowałem tego chmielenia... ( ͡° ʖ̯ ͡°) No i w jaki sposób sypać chmiel? Bezpośrednio do brzeczki czy stosować jakieś pończochy ?
  • 43
  • Odpowiedz
@gieneq:
1. Nie rób przerwy w 78 C, bo nie będzie Ci tutaj potrzeba.
2. Chmiele z 5, 10 i 15 minut przenieś na wyłączenie palnika. Reszta na zimno. (0 min - 25 g każego, na zimno 3 dni - 25 g każdego).
3. Jak chłodzisz w wannie, to traktujesz to tak jak byś robił przerwę chmielową przez godzinę, co podnosi goryczkę, smak i aromat.
4. Pończochy są na kobiece, smukłe
  • Odpowiedz
@gieneq:
chmielenie amerykańskimi na 30min lub 15min jest pozbawione sensu. Większość aromatu od nich się ulotni podczas gotowania, lepiej wrzucić je przy wyłączeniu palników albo na zimno
Dużo zależy jak chmiel był przechowywany, jeśli był w chłodzie - to nic nie powinno się mu złego stać.
  • Odpowiedz
4. Pończochy są na kobiece, smukłe nogi, a nie do piwa.


@WapniakZJury: Co Ty piszesz... każdy piwowar domowy wie, że pończocha dodaje cytrusowych aromatów w trakcie filtrowania piwa po chmieleniu na zimno :P
  • Odpowiedz
@gieneq: Realne IBU jest o wiele wyższe niż wyliczone, jeśli nie dysponujemy chłodnicą, przez pierwsze kilka minut chmiel się jeszcze de facto gotuje, co podnosi goryczkę i osłabia aromat. Chłodnica jest jednym z podstawowych sprzętów i można ją nabyć za mniej niż 100 złotych, bądź wykonać samemu za koło 60, a na pewno przyda się we wszystkich robionych piwach niewiele mniej niż duży garnek.
Osobiście w pierwszym piwie radziłbym celować w
  • Odpowiedz
@boa_dupczyciel:

Przerwa chmielowa to po prostu pozwolenie na przedłużony kontakt zagotowanej brzeczki z chmielem wrzuconym na wyłączenie palinka zanim przejdzie się do etapu chłodzenia. Zaawansowani piwowarzy po prostu robią whirpoola w garnku lub dedykowanym pojemniku, a następujący po tym wir formuje na środku pojemnika stożek niechcianego osadu oraz chmielin. Czy celowo, czy przypadkowo, piwowarzy ci dawali tym chmielom przedłużony kontakt z brzeczką. To dawało chmielom szansę na uwolnienie olejków do brzeczki,
  • Odpowiedz
@WapniakZJury: chmiele wrzucone wcześniej niż na flameout też są pod wpływem efektów niechłodzenia brzeczki - można uprościć brak chłodnicy do whirpoola/hopstandu w wypadku late additions, ale w wypadku na przykład "-30min 10 g Citra (13,5% alfa)" nie uzyskamy więcej aromatu i smaku a wręcz przeciwnie.
  • Odpowiedz
@WapniakZJury: 50g wrzucone na flameout przy wolnym chłodzeniu da głównie goryczkę i mało aromatu i smaku
jak to samo byś wrzucił i schłodził brzeczkę w 10 minut to będzie dużo więcej aromatu i smaku

źle zrozumiałeś ten tekst, który wkleiłeś
  • Odpowiedz
@boa_dupczyciel: to jeszcze bardziej prawda, niż to co napisałem ja, tak czy siak, wniosek jest jeden i jest oczywisty: brak chłodnicy =/= hopstand. Gdyby tak było - kto i po co używałby chłodnicy.

@gieneq: nie tylko otwarty. Taki na przykład Czesław Dziełak kupuje dużo chmielu tuż po zbiorach i trzyma to w zamrażarce, żeby jak najdłużej utrzymać ich świeżość. Słowem nic się nie bać i mrozić granulat zawsze i wszedzie.
  • Odpowiedz
jednak jeszcze wygodniej jest użyć rajstopowej 'stópki' zamocowanej na rurce za pomocą wysterylizowanej opaski zaciskowej [trytytki].


@PIWOWARSTWO: szybciej i prosciej uzyc gumki recepturki do mocowania stopki
  • Odpowiedz