Wpis z mikrobloga

#java #programowanie #programowanieobiektowe

Spotkaliście się w którejś książce z podstawami programowania obiektowego? Tzn.:
1. "filary programowania obiektowego",
2. "SOLID": https://pl.wikipedia.org/wiki/Solid_(programowanie_obiektowe)
3. "Zasada podstawienia Liskov": https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_podstawienia_Liskov

Bo w każdej książce do Javy jaką widziałem ("Java. Podstawy", "Thinking in Java", "Java. Praktyczny kurs." itd), to jest programowanie obiektowe opisane. Jest co to są klasy, obiekty, dziedziczenie, interfejsy itd. Głównie na przykładach.

A w żadnej z nich nie ma słowa: "filary", "Liskov", "SOLID".

Niby wiem co to jest, niby jest na Wikipediach i w necie. Ale jednak chciałbym to zobaczyć w jakiejś literaturze.

  • 12
no i właśnie tych definicji nigdzie nie widziałem w książce.


@mk321: a w jakiej ksiazce widziales definicje programowania? Albo definicje czytania? :) A moze definicje tego, co to jest procesor?
Nie sa to scisle zdefiniowanej pojecia i tyle. Za bardzo to komplikujesz :)
@skradzionyLogin: o właśnie, wiesz co mam na myśli. Jeśli to co piszesz to prawda, to własnie książki w takim stylu szukam.
Helion lub PWN wydali coś takiego? Ja wiem, że angielski itd., ale jak wydają co roku po 10 książek do Javy (w których spisy treści prawie się nie różnią, tylko autor się zmienia), to może chociaż jedna się taka trafiła?

@M4ks: widziałem. Choćby są definicje co to klasa, obiekt
(w książkach z architektury systemów komputerowych czy z serii "klasyka informatyki").


@mk321: tylko pamietaj o "Nie każcie mi sięgać do książek sprzed 30 lat, a których to autorzy właśnie wtedy wymyślali te określenia. Naprawdę współcześnie nikt tego nie opisał?" ;)
@mk321: te popularne ksiązki do nauki jak te co podałeś są słabe, uczą języka i jego składni, ale nie uczą myślenia jak zaprojektować system, nie poruszają tematu optymalizacji kodu, aktualizacji do nowszych API, obsługiwania się kompilatorem i hackami języka.

To czego szukasz to inna półka programowania:
Design Patterns_ Elements of Reusable Object-Oriented Software - Gamma, Erich
The Well Grounded Java Developer
Java8 in Action
Model Driven Development
O złożonych i współgrających
@skradzionyLogin: dzięki za tytuły książek. O większości z nich nie słyszałem. A samemu trudno mi rozróżnić (książka do Javy, to do Javy, która uczy języka, a która metodologii, to dowiem się jak przeczytam).

Design Patterns_ Elements of Reusable Object-Oriented Software - Gamma, Erich


Polskie wydanie to: "Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku". Od niedawna zacząłem ją przeglądać, rzeczywiście fajna. Ale tam są głównie wzorce projektowe (podstaw obiektowości już nie tłumaczą).