Wpis z mikrobloga

Mirasy, mam problem. Podlaczylem plytke hybrydy wzmacniacza sluchawkowego audiotonu, ale na rezystorze na ktorym mam mierzyc napiecie lampy zamiast oczekiwanych okolic 6-7V mam tylko 0.7v i to jest chyba maks dla lampy, po przekreceniu potencjonometrow odpowiedzialnych za regulacje napiecia lampy w druga strone napiecie spada prawie do zera a w druga bardziej przekrecic nie moge. Napiecie dla bramek tranzystorow jest prawidlowe, transformator jak byl nieobciazony rowniez mial dobre napiecie. Stabilizator lm317 dolutowywalem do pinow na plytce, wydaje mi sie ze zrobilem to dobrze (przejscia ok) bo lampa nie wlacza sie gwaltownie (z drugiej strony moze to kwestia malego napiecia). Nie chce uszkodzic lampy zbyt dlugim katowaniem na takim napieciu. Dziwi mnie tylko ze na 0.7v swieci raczej mocno i tez mocno sie grzeje. Gdzie moze tkwic problem? Plytka pcb lezy na aluminiowej obudowie, dwa kable uziemniajace, jeden z plytki, drugi z zasilacza spotykaja sie na srubie transformatora. Jaka moze byc przyczyna niskiego napiecia lampy?
Tutaj opis projektu http://skarabo.net/sid-22-hybryda.htm
#elektronika
#elektroda
  • 12
@Felonious_Gru: mam na plytce dwa rezystory ktore sa odpowiedzialne za napiecie dla lampy, mierze po bokach rezystora czyli z jednej i z drugiej strony, tam gdzie wystaje kawalek metalowego druta ktory idzie do plytki. Wydaje mi sie ze zle przylutowalem stabilizator lm317 do plytki, bo luty przy plytce chyba maja delikatny kontakt... I pewnie to jest przyczyna, w ciagu godziny sprawdze.
@Felonious_Gru: jesli po poprawce lutowania stabilizatora nie bede mial poprawnego napiecia na rezystorze r9 to odwroce plytke i sprawdze tak jak piszesz. Mimo wszystko, napiecie na rezystorach r9 i r9a tez powinno byc na dzien dobry prawidlowe, no chyba, ze od gornej strony plytki maja jakies inne napiecie ;)
@Felonious_Gru: fuck, czyli musze mierzyc pp1 i pp2 od dolnej strony plytki, w innym punkcie niz pomiedzy koncami rezystorow r9 i r9a? Tak upchalem kabel zasilajacy-drut 1.5mm ze ciezko jest mi manewrowac plytka w obudowie ale zaraz podlacze na nowo i poszukam punktu pp
@Felonious_Gru: dzieki, ustawilem w ten sposob napiecie na 7v. Dla obu kanalow. Niestety ale nie slysze nic w sluchawkach, zero trzaskow i szumow, kompletna cisza. Obstawiam, ze zle przylutowalem gniazdo jack. Mam cos tego rodzaju: http://obrazki.elektroda.pl/6873162100_1300448995.jpg
lutowalem tak jak wchodzi jack czyli po wlozeniu jacka do gniazda od strony wejscia jest uziemienie, pozniej kanal prawy i na koncu (najglebiej) kanal lewy. Czyli od boku zaczynajac od strony przeciwnej do wejscia jest