Wpis z mikrobloga

Witajcie Mirasy,

chciałem się z Wami podzielić pewnym projektem budowanym po godzinach pracy.

Mianowicie zmotywowany starym wątkiem na elektroda.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°) o tu - Car PI i oczywiście Panem Elonem Muskiem i jego Teslą postanowiłem zbudować sobie coś na kształt Teslowego Dashboardu: http://www.cernea.net/wp-content/uploads/2013/03/2012-Tesla-Model-S-Dash.jpg

I się zaczęło.

Oto setup urządzeń, które mam do teraz (pic rel - bez samochodu):
* Raspberry Pi 2 Model B v1.1 (serce #raspberrypi )
* TSUMV59XU-Z1 (sterownik LVDS)
* Inwerter CCFL (z alledrogo za około 15 zł)
* LogiLink BT (taka wersja mini - też około 15-20 zł)
* GPS Navibe (wygrzebane z domowego sprzętu)
* HUAWEI E169/E620/E800 (modem 3G/HSDPA od Playa)
* Samochód - #mercedes CLK 230 '97 - piękna bestia :P

Oczekuję jeszcze na:
* ELM327 (interfejs OBD II na BT)
* Przelotka z 38-pin na 16-pin OBD II (do Mercedesa CLK 230 - tam nie ma standardowego OBD - podobno)

Dokupić muszę jeszcze:
* 14.1" digitizer pojemnościowy (dobrze by było z szybą)
* Step-down x2 (12V 2-3A dla LCD + sterownik oraz 5V 6A minimum do zasilania Malinki + sprzętu do niej przypiętego + ewentualnie jakieś ładowanie telefonu [co pożera jednak trochę prądu])
* jakaś obudowa do tego wyświetlacza, bo taki golas z żebrami z laptopa to średnio wygląda i nie ma jak mocować - BTW szukam firmy, która robi drugi dużogabarytowe - coś wielkości środkowego panelu w moim samochodzie
* jakieś radio FM - np. takie

Do zrobienia pozostało:
* Skonfigurowanie skryptów, które będą w tle sprawdzały czy przyjechałem właśnie do domu (na podstawie GPS/dostępnego WIFI) i wyłączanie niepotrzebnych urządzeń (lub innego zachowania)
* Skonfigurowanie skryptów zachowujących się zupełnie odwrotnie - gdy np. wyjadę z domu (niech odpala AC/DC - Highway To Hell :D )
* Konfiguracja OSD nawigacji Navit (w internetach dużo jest gotowców - ale chce być oryginalny :P)
* Pobranie mapy świata do Navit'a (około 17GB - sprawdzałem)
* Przeciągnięcie dwóch linii zasilania na bezpiecznikach do urządzeń
* Podpięcie step-downów i być może jakieś aktywne chłodzenie (na wszelki wypadek)
* Zbudowanie (może) jakiegoś DAC + własny wzmacniacz - wszystko zamiast standardowego radia (nie lubie mainstreamu i polityki tongue emoticon ) - niech http://cmd.fm gra ;D
* Może jakieś proximity dla mojego wysłużonego LG-P880 - niech mój samochód wie, że jestem blisko i niech się otworzy sam (a co)
* Stworzenie odpowiedniego - demontowalnego zestawu dla wyświetlacza (bo chyba nie uda mi się podpiąć pod Klimatronic w samochodzie)
* Może w przyszłości deska rozdzielcza - zamiast analogowej zrobienie coś na kształt kilku wyświetlaczy jak w Tesli ;)
* Wiele innych, na które nie wpadłem...

PS. Sorry za bajzel na stole. Mam ograniczoną ilość miejsca.

n.....e - Witajcie Mirasy,

chciałem się z Wami podzielić pewnym projektem budowany...

źródło: comment_MsHCJwvxCunMXlYF9Qcr4fSYSd5MPmxP.jpg

Pobierz
  • 63
  • Odpowiedz
@aloalo83: szczerze - to nie mam pojęcia - okaże sie jak dostanę ELM327 i przelotkę w swoje ręce. Jak uda mi się to skonfigurować i będę czytał dane po serialu, tak jak z nawigacji GPS, to pewnie uda się znaleźć jakiś sposób na odszyfrowanie tego.
  • Odpowiedz
ELM327


@nCore: ja nie jestem pewien, ale wydaje mi się że obsługę protokołów zapewnia ELM, ty dostajesz gotowe dane. Może się okazać że ELM zgłupieje. Tak czy inaczej, powodzenia i wytrwałości życzę.
  • Odpowiedz
@nCore: jak zrobisz to bez dużej ingerencji w samochód to będę podziwiał, jednak rzeźbienie w instalacji elektrycznej, a już na pewno w desce rozdzielczej niestety mi się nie podoba. W CLK jest ładna deska, wydaje mi się jak się postarasz i pogłówkujesz to udało by ci się ten wyświetlacz zamontować w sposób mało inwazyjny np. jakaś łapa trzymająca w miejscu kieszeni na radio. Całość elektroniki umieściłbym gdzieś w bagażniku i progiem
  • Odpowiedz
@ufik78: właśnie to jest moim głównym założeniem - JAK NAJMNIEJ INGERENCJI - chodzi mi o to by w przyszłości, gdybym chciał sprzedać samochód, to mógł to zdemontować jak najszybciej, bez rozpruwania samochodu.

I teraz tak. Instalacja elektryczna i posadzenie rPi ze wszystkim w bagażniku, jest prześwietnym pomysłem - tak też zrobię - zamiast podłączać wszystko w bagażniku, to podepnę sobie hub'a usb i do tego resztę urządzeń - bo jak zamontuje
  • Odpowiedz
@nCore: tak trzymaj. Bajką było by właśnie sterowanie klimą z tego panelu (tak jak w Tesli), ale przez OBD tego nie zrobisz (na 97% jestem tego pewien).
Powodzenia cumplu!
  • Odpowiedz
@ufik78: jestem nastawiony sceptycznie jeśli chodzi o OBD. Ale od czego jest Serial Reader? :D W ostateczności odpale to sobie, posniffuję po serialu, zobaczę jak jest zbudowany klimatronik, znajdę wtyczki i zbuduje swój własny interfejs. Przecież to jest istna frajda! :)
  • Odpowiedz