Wpis z mikrobloga

@Frondeus: Mogą być same kobiety i bank nasienia mężczyzn. Wtedy 250 kobiet. Inaczej 500 ludzi. Gdzieś tam wyczytałem, że 500 to granica, ale mogę się mylić. Alboo, ewentualnie, 1 facet i 499 kobiet, ale raczej nie, bo wtedy każdy ewentualny potomek będzie ze sobą spokrewniony. Więc jednak 250 kobiet i bank spermy. ##!$%@?
@blisher: Powiedzmy że chodzi nam o przetrwanie gatunku ludzkiego jak w Interstellar. Ile trzeba mieć różnych materiałów genetycznych aby nie dochodziło do problemów związanych z chowem wsobnym.

@Phallusimpudicus: Zakładam że nie liczymy banków nasienia, zarodków itp. (choć jest to bardzo logiczne i wygodne). Przy zarodkach to już jedna kobieta wystarczy.
@hard1: Któryś z gatunków chomików to potomstwo tylko jednej pary. Nie notuje się u nich poważnych chorób genetycznych.

Za to gepardy mają liczne choroby genetyczne, bo 10-12 tysięcy lat ich populacja została zredukowana do kilku-kilkunastu osobników.
@Ginden: Raczej bzdury. Nie wiem od kogo wyewoluowały chomiki, załóżmy że od jakichś myszy. Była sobie grupa myszek, która nagle została odizolowana od innych myszy. Myszy te krzyżowały się ze sobą ogromną ilość razy, a ewolucja preferowała krótszy ogon, mniejszą powierzchnię ciała w stosunku do wagi (bardziej kulista budowa ciała) oraz ogromne sakwy policzkowe - mamy chomiki. Gdy już te chomiki powtórnie styknęły się ze swoimi dalekimi kuzynami, nie mogły one
@Frondeus: Nie podam źródła, ale pamiętam, że ktoś wspominał, że dla "zdrowej" różnorodności genów 10-20 tysięcy osobników to optimum. Natomiast kojarzę też to: https://en.wikipedia.org/wiki/Toba_catastrophe_theory
Po eksplozji Lake Toba populacja spadła do zaledwie 2000 osób.

Jest też to:
http://io9.com/5501565/extinction-events-that-almost-wiped-out-humans
"found another population bottleneck much farther back in human history. Genetic studies found that 1.2 million years ago there were as few as 55,000 members of genus Homo, including pre-human hominids like Homo
@Frondeus: Nie mogę teraz tego znaleźć, ale były kiedyś badania na ten temat i wyszło, że minimum to jest 500 osób, oczywiście trzeba by tam kontrolować stosunki pokrewieństwa do któregoś poziomu, inaczej to nie ma sensu na dłuższą mete.