Wpis z mikrobloga

#motocykle #coolstory #naprawianie

A więc: usłyszałem wczoraj historię, która mnie mocno zdziwiła, co ludzie mający nikłe pojęcie o mechanice robią ze swoim sprzętem. Tym mechanicznym, oczywiście ;)

Był sobie koleś, który kupił dwucylindrowy motocykl czterosuwowy chłodzony cieczą. Nie pamiętam marki. Ale nie miał kapusty/hajsu/floty, by go odpowiednio serwisować. Postanowił więc... przyoszczędzić. Cuś mu stukało w tym silniku, coś z kompresją nie do końca - jak to z pełnoletnim motocyklem średniej jakości - ale pojazd jeździł, więc sprawny. Ale trochę żłopał palifka, więc co wymyślił nasz bohater?

Wykręcił świecę z jednego cylindra i kazał silnikowi działać na tym drugim. Ale easyrider jest sprytny i wiedział, że przez to może spowodować stałą nieczynność tego nieużywanego, więc co jakiś czas wykręcał świecę z cylindra 1 i wkręcał do 2ki. A potem na przemian.

Na dodatek ni wuja nie smarował łańcucha, jeno tylko takie liche "psik..." jakimś sprayem z nadzieją na to, że sam się rozprowadzi po napędzie.

Oniemiałem, jak usłyszałem, że można tak robić :D
  • 24
@SPGM1903: Kiedyś kumplowi nie chciało moto odpalić (Virażka 535) i ktoś mu podsunął pomysł by delikatnie wkropił benzyny bezpośrednio na tłok i wtedy odpalił. Pomysł może i dobry ale kolega przesadził i zalał komorę do tego stopnia że jak wkręcał świecę to benzyną sikało na lewo i prawo. Przy zapłonie o mały włos nie wysadziło mu głowicy. Skończyło się na uszkodzeniu świecy i gwintu. Cudem nie stracił nogi.
@Deszczowy_Smok: ledwie, jak mechanik od motóruf to ujrzał to ryknął śmiechem na patenty delikwenta :P

@mariuzpl: tego się nie zdołałem dowiedzieć, ale dopytam ;)

@ericcartman: pytaj, a wyjaśnię.

@Ned: teściu swojemu szwagrowi taki numer zrobił, że jeden narzekał, że mu hamulce skrzypią, to mu towotem nasmarował. Szwagier zatrzymał się dopiero na balach siana. Ten typ ciężkiego żartu ma dość głębokie korzenie, jak widzę :P

@blubi_su: kolejne geniusze
@ericcartman: chodzi o to, że silnik mający dwa cylindry pracować na dwóch cylindrach. To tak, jak mając samochód o 4ech kołach nie jedzie się nim mając kapcia w jednym lub w ogóle brak jednego koła na osi.

Świeca (iskrowa) - podczas, gdy mieszanka paliwowo-powietrzna wpychana jest do cylindra, to gdy tłok idzie ku górze dochodzi do kompresji i w efekcie wybuchu mieszanki. Świeca powoduje, że wybuch ten jest ściśle kontrolowany i
@blubi_su: dziękuję :) Sam teraz chodzę do technikum (dla dorosłych) i uczę się z przyjemnością rzeczy, które zawsze chciałem się nauczyć a nie miałem po temu możliwości. Mam tam takiego wykładowcę, co ma naprawdę ogromną wiedzę, ale wszyscy wchodzą mu na głowę i czasami nie dają mu skończyć tematu. Ja za to bym tamtego gościa słuchał i słuchał aż by mi zwoje się potopiły.

Tak swoją drogą, to mam tendencje do
@blubi_su: a kiedy i gdzie będzie? :D

coprawda motocykla nie posiadam, bo siedzę bardziej w branży samochodowej, ale w sumie jeden pies, bo prawko mam zarówno na A, jak i na B (a nawet na D). Motocyklem niestety więc nie przyjadę i jeśli to jest jakiś drugi koniec Polski (a jestem w stolicy Polaków, jak to w utworze "Mars napada" śpiewał Kazik), to chyba nawet więcej niż pewne :(