Wpis z mikrobloga

Rowerzyści, narzekacie na to, że piesi chodzą wam po ścieżkach rowerowych, ale wy sami lepsi nie jesteście. O co mi chodzi? Ano o sytuację gdy rowerzysta jedzie po ulicy podczas gdy obok ma ścieżkę rowerową! No ostatnio nie ma dnia żebym takiego osobnika nie spotkał. Najczęściej na jakimś wypasionym rowerze, "dobrze ubrany" (ale wciąż jadący ledwie 20-30 km/h). Nie wiem, droga rowerowa to tylko dla lamusów na składaku czy co? Jest to jeszcze gorsze zachowanie niż to z pieszymi, bo oni jak zauważą to odsuną się i umożliwią przejazd, a wy nie - jeszcze na środek pasa wyjedziecie bo przecież jesteście pełnoprawnymi uczestnikami ruchu więc możecie. A najczęściej takie rzeczy zdarzają się w mieście, nie ma gdzie i kiedy wyprzedzić więc kula się 15 aut za rowerzystą przez 5 minut.


#rower #samochody #gorzkiezale #oswiadczenie
  • 73
@Jakub_Puchatek: A najprostsze byłoby takie rozwiązanie, największy wróg drogowców a zwłaszcza miejskiego inżyniera ruchu, beton nad betony. Jadę ścieżką, po asfalcie, po drodze, więc jestem widoczny dla kierowców. Wąska ścieżka jednokierunkowa z każdej strony i wszyscy są zadowoleni. Ale tak się nie da. Dlaczego? Bo nie.
Pobierz Rivo - @Jakub_Puchatek: A najprostsze byłoby takie rozwiązanie, największy wróg drogo...
źródło: comment_4dnL1XJCyTUVUGRyfbhJpHj5mPAqhJFk.jpg
@mandrake13:

Na dzień dobry suchy fakt: w Polsce jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Za to wykroczenie grozi mandat.

Według prawa rower powinien poruszać się po ulicy. Wyjątek stanowi jazda przy niekorzystnych warunkach pogodowych i wtedy rowerzysta może poruszać się chodnikiem.


Ale zanim zaczniesz pisać artykuły, to może jednak zajrzyj do ustawy:

Prawo o Ruchu Drogowym

Oddział 7
Przecinanie się kierunków ruchu

Art. 33.

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla
@Jakub_Puchatek: świetny wpis. Popieram!
Co więcej, uważam, że rowerzyści zanim wyjadą na drogę powinni posiadać obowiązkowe ubezpiecznie OC + najlepiej uprawnienia do kierowania pojazdem.

Nie rozumiem dlaczego rowerzyści mają ten przywilej, że bez żadnego szkolenia, kompletne zielonki, mogą poruszać się po drodze publicznej. Ja, zanim wsiądę do samochodu czy na motor muszę przejść kurs, wyrobić jazdy, zdać egzamin. Rowerzysta wsiada i jedzie, a potem, że wypadki, że wymuszają, że jadą jak
Do chodzenia ścieżki rowerowe są nawet lepsze od chodnika bo maja mniejsze odstępy między kostkami (dzięki czemu są bardziej płaskie) więc wcale się nie dziwię ludziom po nich chodzącym.
@Jakub_Puchatek: To się sprawdza. Jedziesz najwyżej bliżej krawędzi. Po mieście za bardzo tiry nie jeżdżą, może też trzeba brać pod uwagę, że w miastach z tych przykładów ludzie nie gnają po centrum 80km/h. Ale takie ścieżki widziałem też pod Berlinem, na obrzeżach - pobocze, pas jednokierunkowy ścieżki, pasy samochodowe 1x1, znowu ścieżka, pobocze. Miejsca na tyle, że raczej bezstresowo się tam jechało, niezależnie od natężenia ruchu na drodze.

U nas nie
@Shaki:
Dzięki za odpowiedź

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;


2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h,

wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

Tak, wiem, ale nie było sensu teraz o tym wspominać.

No tak, piesi przeszkadzają mi w jeździe


Nie przeszkadzają w jeździe, tylko
@Rivo: @Meteor100: @wojtek_bez_portek: @Shaki: @Dziobaczka:
Wołam wszystkich po kolei, by wam coś przekazać

Nie zachowujcie się jak kolega rowerzysta z Łodzi (słynne wideo gdy na wąskiej uliczce każe kierowcy się wycofać, bo przecież powinien ustąpić mu pierwszeństwa, czy inne jego filmiki), postawcie się w skórze innego uczestnika ruchu, a nie tylko patrzycie na czubek swojego nosa.

Po pierwsze, rowerzyści, uszanujcie to, że ten gościu za kółkiem płaci
@mandrake13:

Nie przeszkadzają w jeździe, tylko na ścieżce rowerowej skutecznie ją uniemożliwiają.


Na wykopie robiły ostatnio furorę filmiki gdzie gośc trąbi na pieszych na ścieżce rowerowej. Nawet w tak skrajnych i nielicznych przypadkach, gdzie na ścieżce był po prostu tłum pieszych, gośc nadal przejeżdżał w miarę płynnie. Fakt, piesi na ścieżkach są problemem i powinny być za to wstawiane mandaty, tak by się nauczyli. Ale nie zmienia to faktu że 30
@Jakub_Puchatek: Prawda. Wszystko prawda, ale druga prawda jest taka że owszem - ścieżki są dla lamusów. Poważnie - ścieżką po prostu nie da się nigdzie dojechać. Ścieżki często są źle zrobione. Ścieżki z kostki? Na prawdę? Wiecie jak się jedzie po wilgotnej kostce szosówką? Jak po lodowisku... Nie mówię że to kogokolwiek usprawiedliwia, ale może Tobie pozwoli się mniej denerwować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Jakub_Puchatek: #!$%@? mnie to obchodzi, rowerzysta może jeździć po chodniku tylko wtedy, gdy
jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu lub
podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub
są spełnione jednocześnie trzy warunki:
chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

inaczej stwarza zagrożenie dla