Wpis z mikrobloga

#protip #msoffice #word
Dokument MS Word (.docx) to ukryte archiwum zip.
Zmień rozszerzenie dokumentu na zip i wypakuj.
Otrzymasz wszystkie elementy, które są załączone w dokumencie - np. obrazy + podstawę dokumentu w XML.
Wszystkie dokumenty pakietu MS Office z rozszerzeniem -x są oparte na tej technologii.
Dla niektórych może to zaoszczędzić sporo czasu :)
  • 45
kumentu na zip i wypakuj.

Otrzymasz wszystkie elementy, które są załączone w dokumencie - np. obrazy + podstawę dokumentu w XML.

Wszystkie dokumenty pakietu MS Office z rozszerzeniem -x są oparte na tej technologii.

Dla niektórych może to zaoszczędzić sp


@Wulfee: a nowe office (word w tym przypadku) nie zapisuje dokumentu jako .doc?
@Wulfee: Nie spodziewałem się, że tak wiele osób o tym nie wie :) Ja jak pracowałem w branży tłumaczeniowej, to docx były super - wyciągałeś XML, otagowałeś i tłumacze mogli tłumaczyć. Później podmieniasz w pliku tylko XML i wszystko cacy :) To pptx również bardzo się przydawało ;)
@lazer: Przykładowo w Excelu: zmieniasz rozszerzenie na .zip, wchodzisz w archiwum w "xl", następnie w "worksheets" i tam masz wszystkie arkusze wylistowane (jako .xml). Otwierasz każdego w Notatniku i szukasz "password". Jeśli znajdzie to usuwasz wartość tego parametru (password=""). Pakujesz z powrotem do .zip, zmieniasz rozszerzenie na .xlsx i uruchamiasz. Może pokazać, że plik jest uszkodzony ale otworzy go. Wtedy w menu Plik będziesz miał dostępne opcje "Nie chroń" przy każdym