Wpis z mikrobloga

"Byłem zde­ner­wo­wa­ny, na­pię­ty. Czu­łem, że trzę­są mi się nogi. Ska­za­ny pa­trzył mi cały czas w oczy. Stał wy­pro­sto­wa­ny. Nikt go nie pod­trzy­my­wał. Po od­czy­ta­niu do­ku­men­tów za­py­ta­łem ska­za­ne­go, czy ma ja­kieś ży­cze­nie. Na to od­po­wie­dział: »Pro­szę po­wia­do­mić ro­dzi­nę«. Oświad­czy­łem, że ro­dzi­na bę­dzie po­wia­do­mio­na. Za­py­ta­łem po­now­nie, czy jesz­cze ma ja­kieś ży­cze­nia. Od­po­wie­dział, że nie.

Po­sta­wę ska­za­ne­go okre­ślił­bym jako godną. Spra­wiał wra­że­nie bar­dzo twar­de­go czło­wie­ka. Można było wprost po­dzi­wiać opa­no­wa­nie w ob­li­czu tak dra­ma­tycz­ne­go wy­da­rze­nia".

Prokurator Witold Gatner, który tuż przed egzekucją odczytywał wyrok Augustowi Emilowi Fieldorfowi.

Generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską (właśc. Maria Sand) na karę śmierci przez powieszenie.

27 lipca 2006, przy okazji obchodów 62. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego (przeciwni temu uhonorowaniu byli członkowie kapituły orderu, Władysław Bartoszewski oraz – jak wspomniała córka Emila Fieldorfa, Maria – Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki.
#fotohistoria #historia #cytaty #zolnierzewykleci #4konserwy #rocznica
Pobierz siwymaka - "Byłem zde­ner­wo­wa­ny, na­pię­ty. Czu­łem, że trzę­są mi się nogi. Ska­z...
źródło: comment_kDyilYf1WII8QSMjBIxXd3ncA2ZTjOei.jpg
  • 41
@siwymaka: Ja bym spróbowała jescze na końcu kogoś zabić, a chociażby oczy temu "prokuratorowi" wydrapać. Bo mnie w przeciwieństwie do ciebie gówno obchodzi co myśli o mnie facet, którego mam rozwalić. Nie uważam też, żeby to #!$%@? miało jakiekolwiek znaczenie czy się odchodzi z klasą czy bez, a poza tym nie wierzę w aniołków, reinkarnację, podwodne cywilizacje ani Świętego Mikołaja.