Wpis z mikrobloga

Proste #pytanie odnośnie #programowanie i #linux - czy warto zamieniać flagę GCC -O2 na -O3, by jeszcze lepiej zoptymalizować jądro systemu, czy nie ma to sensu?

Aktualnie kompiluję kernel w wersji 3.19 na Fedorze (3.19 wprowadza parę fajnych nowości, co dla mnie - użytkownika z kartą AMD - jest dosyć drogocennym rozwiązaniem), pozmieniałem parę wpisów i włączyłem redukcję rozmiaru jądra oraz wszelkie kompresje typu bzip wywaliłem (ostał się tylko gzip) no i zamieniłem w Makefile wszystko, co miało optymalizację ustawioną -O2 na -O3. Czy są jakieś tego konsekwencje, typu system się jakoś dziwnie zapętli po iluś tam godzina, zacznie "panikować", czy może wręcz przeciwnie - pomoże to i przyspieszy nieco działanie?
  • 12
@AsiaNaprawia: A szkoda, bo chętnie bym to poczytał. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@psychob: O tym czytałem, ogółem to się nieco zdziwiłem, bo jakimś cudem kompilacja skrajnie mi się skróciła - z ponad godziny na kompilację jądra + 5 minut na moduły, teraz mi to wszystko zajęło 10 minut. No chyba że... to jest ta agresywna kompilacja, ale i tak nie pasuje mi coś, że niby tak
@Linux__Shines: @AsiaNaprawia: kiedyś widziałem też coś ala "konfig minimalny" (była stronka z takimi do każdej wersji), czyli minimalna ilość opcji potrzebna, potem dodajesz swój sprzęt (stery) i co tam jeszcze potrzebujesz zgodnie z zasadą, że jeśli nie wiesz, że czegoś potrzebujesz to jest Ci to niepotrzebne. Kiedyś było coś takiego jak zen kernel też. Czym teraz można by takie rzeczy zrobić, nie wiem ale chętnie posłucham.
@Linux__Shines: Ja zawsze kiedy kompilowałem kernel to odczuwałem przyspieszenie. Ma to wiele zalet, szczególnie na wolniejszym sprzęcie. Raz, że jądro generic ma od cholery modułów i jest kompilowane pod i386 lub x86_64 nie jest zoptymalizowane pod twój procek a 2 że ma masę niepotrzebnych rzeczy, no i zarządców można pod siebie dobrać (polecam BFS) Na takim i7 to pewnie dupy to nie urywa. Wracając do tematu, to pogoolowałem i to o
@Linux__Shines: Trzymaj się dystrybucyjnych jąder, a przynajmniej dystrybucyjnego konfiga (make oldconfig). Twoje działania nie mają sensu i... mieszasz (gzip, serio?). -O3 może spowodować (stawiam, że spowoduje, inaczej byłby używany w dystrybucjach domyślnie...) efekt odwrotny do zamierzonego.