Wpis z mikrobloga

Znacie może jakieś ksiażki dotyczące zarządzania pisane przez wojskowych?
Interesują mnie książki albo z których wojsko korzysta przy nauczaniu np w WSOWL
albo które są zapisem wspomnień i doświadczeń jakiegoś oficera :) Jeśli ktoś z Was zna taką książkę to bardzo byłbym wdzięczny za podesłanie jej tytułu i autora, bo długo już szukam i najwyżej znajduję jakieś po angielsku albo całkiem niedostępne :(
#ksiazki #wojsko #zarzadzanie #biznes #militaria #ekonomia
  • 18
@MagnitudeZero: te książki znam, nawet powiem więcej mam na półce je, Ksiacia już dawno przeczytałem, teraz z 2 dni temu kupiłem Sztukę wojny i muszę ją zacząć czytać. :) Szukam coś wojskowego by poznać ich metody zarządzania, mniej takie ugłaskane i takie jakie są promowane przez obecnych guru zarządzania coś czuję że na wypoku jeśli ktoś zna tytuły takich książek to tylko @Baron_Al_von_PuciPusia :P
Organizacja, zarządzanie i dowodzenie w teorii, praktyce i dydaktyce inżynierii wojskowej : (referaty) : IX Konferencja Naukowo-Techniczna Inżynierii Wojskowej, Warszawa 1996 r. / organizatorzy Instytut Inżynierii Wojskowej Akademii Technicznej, Katedra Wojsk Inżynieryjnych [Wydziału Wojsk Lądowych] Akademii Obrony Narodowej ; kom. nauk. Tadeusz Kasprowicz [i in.]. - Warszawa ; Kazuń : WAT, 1996

Zarządzanie bezpieczeństwem : metody i techniki / red. nauk. Konrad Raczkowski, Łukasz Sułkowski. - Warszawa : Difin, 2014

Zarządzanie bezpieczeństwem
@tnds: obadam te książki, znasz się na tej tematyce, czy po prostu szukałeś za pomocą google? ja szukam czegoś głównie o zarządzaniu w znaczeniu zarządzania zasobami ludzkimi w wojsku, książki która się skupia na tym aspekcie, najlepiej książki-podręcznika którego używają na WSOWL do nauczania podchorążych :))
Siedzę w temacie już piąty rok, więc zakładam nieśmiało, że coś tam się znam. Książki o których wspominasz są ciężko dostępne poza WSOWL... Za to na AONie nie brakuje tego typu publikacji dostępnych dla cywili, ale to już trzeba się przekopać przez ich bibliotekę.
@tnds: o, czyli na dobrą osobę trafiłem, nie wołasz mnie więc nie widziałem że odpisałeś :P szkoda że problemem jest dostanie tych książek, muszę poszukać może jakichś PDF
@tnds: z tą biblioteką raczej nie wypali bo 300 km nie będę jechał w jedną strony pożyczyć książkę :P jeśli znasz jakiś kanon literatury dotyczącej dowodzenia to możesz napisać + jakieś książki nowsze które znasz które może by mi się udało zdobyć w jakiejś księgarni, byłbym bardzo wdzięczny :P dzisiaj zamówiłem sobie Rozgromić konkurencję a wczoraj zakupiłem Szefologikę generała Polko, nic podobnego do tych książek nie mogę już znaleźć heh
@jerzy110992: Wybacz brak wywoływania ;) Nawet z PDFami może być ciężko niestety... Nie jest to co prawda materiał wrażliwy, ale raczej mało popularny, zresztą wojsko pilnuje swoich publikacji.

Co do księgarni AON to mają zabójcze ceny ;)

Najlepiej byłoby skorzystać ze zbiorów CBW, ale tam są duże kaucje i sporo trzeba się nakombinować żeby wypożyczyć cokolwiek będąc cywilem. Na dysku mam pracę naukową "Zarządzaniem bezpieczeństwem narodowym" i w zasadzie tyle z
@tnds: jeśli jest tam o dowodzeniu to chętnie bym podesłał meila swojego by obadać tę książkę, w sumie ja aż tak nie potrzebuję się wgłębiać w ten temat, czytać 20 książek o tym, bo nie studiuję kierunku wojskowego, ale z ciekawości + jako rozwinięcie swojej wiedzy ekonomiczno/zarządzaniowej :))
ja za to w necie znalazłem pdf o zarządzaniu w organizacji zhierarchizowanej, może w tym coś będzie.

Co do tej książki Skrzypczaka to
@jerzy110992: Mogę Ci podesłać, nie ma problemu. Po sieci chyba najlepiej szukać po hasłach: zarządzanie na szczeblu dowódczym; zarządzanie zasobami osobowymi w armii; szkolenie dowództw i sztabów; organizacja pracy sztabów; kompetencje dowódcze. Tyle mi teraz przyszło do głowy.
@tnds: ok, właśnie co najśmieszniejsze najważniejsza jest znajomość profesjonalnego nazewnictwa tego typu rzeczy, inaczej człowiek nic sam nie znajdzie heh
Jeśli znasz fajne ciekawe książki o wojsku to też możesz podesłać nazwy kilku ulubionych, wrzucę sobie na listę do przeczytania :P mogą być w stylu wspomnień wojskowych albo jakieś popularnonaukowe/naukowe :)
@jerzy110992: Już obserwuję ;) Tych książek jest sporo, ale skoro jesteś zainteresowany tą tematyką to nie mam sumienia odmówić: "Akwarium" Suworowa, "Armia. Instrukcja obsługi" gen. Polko, "Cel snajpera" od Kyle'a; "Czerwona apokalipsa" Wolff, "Dziennik snajpera" Wilk, "GROM.PL" Rybaka, "Grom Siła i Honor" Petelicki; "Horyzont zdarzeń" Wolff, książki Gawędy, seria www.1939.com.pl, "LUBLINIEC.PL" Rybaka, "Operacja Geronimo" Chuck Pfarrer, "Pilot Apacza" Macy, "Przetrwać Belize" Naval, "Przetrwałem Afganistan" Patrick Robinson, Marcus Luttrell, "Psy z Karbali"
@tnds: hehe, widzę że sporo tych książek na koncie masz, muszę sobie skopiować tę listę :P
z niej jak na razie czytałem tylko Cel Snajpera
o Petelickim czytałem książkę "Droga wojownika"
Jak poczytasz inne książki o Petelickim to pewnie domyślisz się czemu ta pozycja nie przypadła mi do gustu ;) A Sołdata Nikulina akurat nie czytałem ;)