Wpis z mikrobloga

Zdjęcie przedstawia pałac (dokładniej lewe skrzydło patrząc od głównego wejścia) łódzkiego fabrykanta, Juliusza Heinzel'a po przejściu frontu w wojnie obronnej 1939 roku. Pałac ten znajdował się w obecnym parku im. Adama Mickiewicza, potocznie zwanym Parkiem Julianowskim - od imienia w/w jegomościa. W początkowych dniach września '39 w budynku ulokowany został sztab Armii Łódź. 6 dnia tegoż miesiąca przeprowadzono bombardowanie, którego efekty widoczne są na zdjęciach. Oto wygląd pałacu przed bombardowaniami. W skutek obszernych zniszczeń, pałac został rozebrany przez okupanta i nigdy nie podjęto się jego odbudowy. W dniu dzisiejszym w miejscu pałacu znajduje się głaz upamiętniający poległych w tym miejscu żołnierzy.

Jak większość "twórców" Łodzi, Heinzel zajmował się przemysłem tekstylnym. Jego życiorys można by bez problemu wpasować w archetyp "od zera do milionera", a w tym wypadku - barona. Otrzymując wykształcenie techniczne, rozpoczął on praktyki w tkalni innego potentata Łódzkiego przemysłu - Scheibler'a. Następnie pod koniec XIX wieku założył własny zakład tkacki, na podstawie którego zbudował swoje imperium przemysłowe. W 1890 roku zakupił na licytacji posiadłość obecnego parku i zbudował tam pałac inspirowany stylem włoskiego renesansu. W roku kolejnym zaś nabył posiadłości w niemieckim księstwie Sachsen-Coburg-Gotha (ciekawostka - z tego oto księstwa wywodzi się obecna dynastia Windsor panująca w Wielkiej Brytanii) wraz z tytułem wspomnianego wyżej barona.

Fabrykant pozostawił po sobie także kolejne dwa pałace - jeden pod adresem piotrkowska 104 w którym mieści się Urząd Miasta Łodzi, a także na okólnej 166 wraz z przyległymi stajniami które są siedzibą Łódzkiego Klubu Jeździeckiego. Co więcej, pałac przy ulicy Okólnej ulokowany w Lesie Łagiewnickim - niezwykle malowniczej scenerii - był wystawiony na sprzedaż w ubiegłym roku. Jego wartość opiewała na 7 milionów złotych pomimo tragicznego stanu w którym się znajduje. W czasie wojny pałac był siedzibą Gubernatora Hansa Franka, po wojnie zaś od 1947 począwszy - Radziecką Szkołą Oficerską.

Jeżeli takowe informacje was interesują, chcielibyście dowiedzieć się więcej o mieście które krytykuje się na wypoku z każdej strony - mogę założyć specjalny tag i dodawać tam tego typu informacje :)

#lodz #ocieplaniewizerunkulodzi #historia #architektura #ciekawostki

#fotohistoria
C.....s - Zdjęcie przedstawia pałac (dokładniej lewe skrzydło patrząc od głównego wej...

źródło: comment_u7TSFTuy99N3NERFMUcbazn7yA66Bdwt.jpg

Pobierz
  • 16